Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

ŚWIADCZENIE USŁUG W KRAJU I ZA GRANICĄ , OCHRONA ZDROWIA , WYSOKOŚĆ OPODATKOWANIA (art. 41-85)

September 9, 2011

Pakiety usług medycznych dla pracowników a VAT

0 1120

Pracodawca może stosować zwolnienie od podatku VAT przekazując pracownikom pakiety usług medycznych nabytych od zakładu opieki zdrowotnej, które realizują cel związany z profilaktyką, zachowaniem, ratowaniem, przywracaniem i poprawą zdrowia.

Wynika to z interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 26 kwietnia 2011 roku nr IPPP1-443-203/11-4/JL.

Sytuacja podatnika

Pracodawca podpisał umowę ze specjalistycznym zakładem opieki zdrowotnej, dotyczącą świadczenia usług specjalistycznej opieki medycznej na rzecz pracowników. Pracownik zwraca pracodawcy częściowo odpłatność za pakiet usług medycznych w wysokości 5% wartości, natomiast 95 % wartości świadczenia finansuje i pokrywa pracodawca. Pakiet usług obejmuje: porady lekarzy specjalistów (medycyna rodzinna, alergologia, chirurgia ogólna, naczyniowa i onkologiczna, dermatologia, diabetologia, endokrynologia, ginekologia, kardiologia itp.), zabiegi pielęgniarskie na zlecenie lekarza (iniekcje dożylne, domięśniowe, podskórne pomiar ciśnienia krwi, poziomu cukru, zmiana opatrunku), badania laboratoryjne, badania USG, badania RTG, inne badania diagnostyczne, zabiegi z zakresu rehabilitacji.

Zdaniem podatnika pomimo zmiany przepisów ustawy VAT od 1 stycznia 2011 roku nadal może stosować zwolnienie od opodatkowania VAT przedmiotowych usług. Wprowadzenie kryterium podmiotowego nie powinno pozbawić prawa do stosowania zwolnienia przy świadczeniu tych usług na rzecz pracowników.

Uzasadnienie Izby Skarbowej

Z wprowadzonego w życie 1 stycznia 2011 roku art. 43 ust. 1 ustawy VAT wynika, iż Ustawodawca zawęził zwolnienie od tego podatku dla usług w zakresie opieki medycznej, służących profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia wyłącznie do formy organizacyjnej zakładu opieki zdrowotnej (art. 43 ust. 1 pkt 18 ustawy) oraz grona osób wykonujących zawód medyczny (art. 43 ust. 1 pkt 19 ustawy). Uwzględniając powyższe należy stwierdzić, iż Wnioskodawca po 1 stycznia 2011 roku przekazując pracownikom pakiety usług medycznych nabywane od zakładu opieki zdrowotnej, nie mógłby stosować zwolnienia od podatku VAT.

Należy jednak wskazać, iż od dnia 1 kwietnia 2011 roku, na mocy ustawy z dnia 18 marca 2011 roku o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy – Prawo o miarach (Dz. U. nr 64, poz. 332), obowiązuje nowe brzmienie art. 43 ust. 1 pkt 19 ustawy o VAT, a ponadto do ustawy dodane zostały przepisy art. 43 ust. 1 pkt 18a oraz pkt 19a. W myśl art. 43 ust. 1 pkt 19a zwalnia się od podatku świadczenie usług, o których mowa w pkt 18 i 19, jeżeli usługi te zostały nabyte przez podatnika we własnym imieniu ale na rzecz osoby trzeciej od podmiotów, o których mowa w pkt 18 i 19. Jednocześnie zgodnie z art. 6 ustawy z dnia 18 marca 2011 roku umożliwia się podatnikom, na zasadzie prawa wyboru, stosowanie przedmiotowych zwolnień do zdarzeń zaistniałych przed 1 kwietnia 2011 roku lecz po 1 stycznia 2011 roku.

Podstawa prawna: art.43 ust.1 pkt 18 i 19a ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług, art.6 ustawy z dnia 18 marca 2011 roku o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy – Prawo o miarach.