Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Dostałam paragon z kasy od prywatnego przewoźnika autobusu, który wygląda tak jak paragon ze zwykłej kasy. Czy nie powinna być określona trasa przejazdu i przejechane kilometry?

ODPOWIEDŹ

Przy świadczeniu usług przewozu w zakresie transportu pasażerskiego musi być zastosowana kasa o zastosowaniu specjalnym tzw. „bileterka” a na paragonie powinna widnieć m.in. nazwa przystanku początkowego i końcowego lub zakres ważności, lub okres ważności biletu, natomiast długość przejechanej drogi, czyli kilometry muszą być określone na paragonie emitowanym przez kasę stosowaną w taksówce

UZASADNIENIE

Na podstawie art. 111 ust. 3d ustawy o podatku od towarów i usług każdy przewoźnik, chcący organizować przewozy samochodowe w transporcie pasażerskim musi ewidencjonować obrót za pomocą drukarek fiskalnych przeznaczonych do transportu pasażerskiego, tzw. „bileterek”, ponieważ przepis ten określa, że jeśli dla danego rodzaju czynności przewidziane są kasy rejestrujące o zastosowaniu specjalnym (a takimi kasami są właśnie „bileterki”) to podatnik jest obowiązany stosować te kasy.

Część przedsiębiorców nie zdaje sobie jednak sprawy z tego, że do świadczenia usług w zakresie transportu pasażerskiego nie wystarczy „zwykła” kasa fiskalna, ale musi być to kasa o zastosowaniu specjalnym.

W rozporządzeniu Ministra Rozwoju i Finansów w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących w § 2 ust. 1 w powiązaniu z załącznikiem do rozporządzenia wskazano tylko jeden wyjątek wskazujący na zwolnienie z tego obowiązku – tj. dla komunikacji miejskiej, która jest zwolniona całkowicie z obowiązku sprzedaży przez kasy fiskalne.

Drukarka fiskalna z funkcją bileterki musi spełniać kryteria techniczne, zapisane w rozporządzeniu Ministra Gospodarki w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące.

Paragraf. 17 ust. 5 tego rozporządzenia stanowi, że kasy przeznaczone do prowadzenia ewidencji przy świadczeniu usług w zakresie transportu pasażerskiego mogą posiadać jeden wyświetlacz dla operatora i kupującego oraz muszą posiadać funkcję rejestracji i naliczania dopłat do przewozów w podziale na poszczególne kategorie ulg ustawowych, a także funkcję sporządzania dobowych i miesięcznych raportów dopłat do biletów ulgowych. Natomiast pozostałe niezbędne funkcje kas fiskalnych, takie jak konieczność prawidłowego ewidencjonowania danych dotyczących zawieranych transakcji, w tym wysokości uzyskiwanego przez podatnika obrotu i kwot podatku należnego, wynikają z art. 111 ust. 6a ustawy o VAT.

Zgodnie natomiast z § 10 rozporządzenia w sprawie kas rejestrujących, jak również § 18 rozporządzenia w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące - paragon fiskalny drukowany przez kasę o zastosowaniu specjalnym przeznaczoną do prowadzenia ewidencji przy świadczeniu usług w zakresie transportu pasażerskiego zawiera, co najmniej:

  • imię i nazwisko lub nazwę podatnika, adres punktu sprzedaży, a dla sprzedaży prowadzonej w miejscach niestałych - adres siedziby lub miejsca zamieszkania podatnika, numer identyfikacji podatkowej podatnika (NIP), numer kolejny wydruku, datę oraz godzinę i minutę sprzedaży, oznaczenie „PARAGON FISKALNY”, oznaczenie „BILET” lub „OPŁATA DODATKOWA”, rodzaj biletu, tytuł ulgi w przypadku biletu ulgowego, numer kursu, nazwę przystanku początkowego i końcowego lub zakres ważności, lub okres ważności biletu, cenę jednostkową usługi, wartość ulgi w przypadku biletu ulgowego, liczbę i wartość sumaryczną sprzedaży danej usługi, z oznaczeniem literowym przypisanej stawki podatku, wartość rabatów lub narzutów, o ile występują, wartość sprzedaży brutto i  kwoty podatku według poszczególnych stawek podatku, po uwzględnieniu rabatów lub narzutów, wartość sprzedaży zwolnionej od podatku, łączną kwotę podatku, łączną kwotę sprzedaży brutto, oznaczenie waluty, w której rejestrowana jest sprzedaż, przynajmniej przy łącznej kwocie sprzedaży brutto, kolejny numer paragonu fiskalnego, imię i nazwisko posiadacza biletu w przypadku biletów okresowych imiennych, logo fiskalne i numer unikatowy kasy.

Zawartość paragonów typowych kas fiskalnych służących do ewidencji sprzedaży np. odzieży, artykułów spożywczych różni się zasadniczo z zawartością paragonów, które drukowane są przez kasy o zastosowaniu specjalnym przeznaczonych do prowadzenia ewidencji przy świadczeniu usług przewozu osób i ich bagażu podręcznego taksówkami czy w zakresie transportu pasażerskiego. Oczywiście znaczna część pozycji jest taka sama, jednak część pozycji, które nie występują na „zwykłym” paragonie jest związana ze specyficznym rodzajem usług świadczonych przez taksówki osobowe lub transport pasażerski i koniecznością odpowiedniego ich udokumentowania.

Podsumowując powyższe, powinna Pani otrzymać paragon z kasy o zastosowaniu specjalnym, który winien zawierać dodatkowo oprócz danych zawartych na standardowym paragonie m.in. informację o rodzaju sprzedanego biletu, numerze kursu, przebytej trasie z określeniem przystanku początkowego i końcowego, a jeżeli nie została wyszczególniona na paragonie przebyta trasa to powinien być określony zakres ważności, lub okres ważności biletu.

Anna Kassian

Podstawa prawna: art. 111 ust. 3d i ust. 6a ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (t.j. Dz. U. z 2017r. poz. 1221 ze zm.), § 10 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 14 marca 2013r. w sprawie kas rejestrujących (Dz.U. z 2013r. poz. 363), § 17 ust. 5, § 18 rozporządzenia Ministra Gospodarki z dnia 27 sierpnia 2013r. w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące (Dz.U. z 2013r. poz. 1076), § 2 ust. 1 rozporządzenia Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 16.12.2016r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących (Dz. U. z 2016 roku poz. 2177).