Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

TRANSPORT

February 26, 2013

Pełne odliczenie VAT naliczonego od raty leasingowej samochodu na wynajem

0 921

Wnioskodawczyni będzie mogła skorzystać z pełnego prawa do odliczenia podatku naliczonego w wysokości 100% wynikającego z faktur dokumentujących raty leasingowe w sytuacji, gdy samochód wynajmowany będzie na okres nie krótszy niż 6 miesięcy.

Takie stanowisko zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji indywidualnej z 17 stycznia 2013 roku nr IPTPP4/443-708/12-4/JM.

Sytuacja Podatnika

Wnioskodawczyni, zarejestrowany, czynny podatnik podatku VAT, chce rozszerzyć swoją działalność o wynajem lub dzierżawę samochodów osobowych (PKD 77.11.Z). W związku z tym ma zamiar wziąć samochód osobowy w leasing operacyjny i przeznaczyć go wyłącznie na wynajem. Wnioskodawczyni ma również klienta, który chce wynająć ten samochód na okres dłuższy niż sześć miesięcy. Pierwsza umowa najmu samochodu będącego przedmiotem wniosku będzie u Wnioskodawczyni opodatkowana podatkiem od towarów i usług. Wnioskodawczyni po zakończeniu pierwszej umowy najmu zamierza zawrzeć następne umowy najmu samochodu. W przypadku braku najemcy, jeżeli będzie to ekonomicznie uzasadnione, Wnioskodawczyni nie wyklucza, że będzie wykorzystywać samochód do czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług, związanych z prowadzoną działalnością handlową, przy czym w przypadku pojawienia się najemcy przedmiotowy samochód będzie gotowy do oddania w najem.

W związku z powyższym Wnioskodawczyni zwróciła się do organu podatkowego z zapytaniem, czy po zakończeniu pierwszej umowy wynajmu samochodu osobowego trwającej dłużej niż sześć miesięcy w dalszym ciągu przysługiwać będzie pełne odliczenie VAT naliczonego od raty leasingowej mimo, iż nie wiadomo kiedy uda się zdobyć następnego klienta a następne umowy najmu mogą być krótsze niż sześć miesięcy.

Odpowiedź Dyrektora Izby Skarbowej

W myśl obowiązujących przepisów ogólną zasadą w przypadku nabycia samochodów osobowych oraz innych pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony wykorzystywanych na potrzeby działalności gospodarczej jest to, iż podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w wysokości 60% kwoty podatku określonego w fakturze lub kwoty podatku należnego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów lub kwoty podatku należnego od dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca – nie więcej jednak niż 6.000 zł.

Natomiast to ograniczone prawo nie ma zastosowania w przypadkach, o których mowa w art. 3 ust. 2 pkt 7 lit. a i b ustawy nowelizującej, tj. w przypadkach gdy nabywane ww. samochody i pojazdy są odsprzedawane jako przedmiot działalności podatnika lub oddane w odpłatne używanie na podstawie umowy najmu, dzierżawy, leasingu lub innych umów o podobnym charakterze, jeżeli jest to przedmiotem działalności podatnika, a ponadto samochody te są przeznaczone wyłącznie na te cele przez okres nie krótszy niż 6 miesięcy.

Analiza powyższych regulacji jednoznacznie wskazuje, że ograniczenie wynikające z art. 3 ust. 1 ustawy nowelizującej, nie dotyczy sytuacji, gdy przedmiotem działalności podatnika jest wynajem pojazdów na okres nie krótszy niż sześć miesięcy. Ponadto, w przedmiotowej regulacji ustawodawca wskazuje, obok przeznaczenia samochodów na cele określone w tym przepisie, również na konieczność ich wykorzystywania, tj. fizycznego używania przez podmiot trzeci. Jednakże samochody przez ww. okres muszą być przeznaczone wyłącznie na ten cel.

Zatem w świetle powyższego, w sytuacji, gdy samochód od początku wynajmowany jest na okres nie krótszy niż 6 miesięcy należy stwierdzić, że – o ile nie zajdą okoliczności wyłączające prawo do odliczenia kwoty podatku naliczonego określone w art. 88 ustawy o podatku od towarów i usług Wnioskodawczyni będzie mogła skorzystać z pełnego prawa do odliczenia podatku naliczonego w wysokości 100% wynikającego z faktur dokumentujących raty leasingowe, na podstawie art. 3 ust. 2 pkt 7 lit. b) ustawy nowelizującej w okresie, w którym będą one przeznaczone na wynajem (co nie może trwać krócej niż 6 miesięcy).

W sytuacji jednak, gdy samochód zostanie przeznaczony wyłącznie na inne cele niż najem, to Wnioskodawczyni nie będzie mogła kontynuować odliczenia podatku naliczonego podatku naliczonego w pełnej wysokości. Wystąpi ograniczone prawo do odliczenia, tj. 60% od każdej kolejnej raty leasingowej, nie więcej niż 6 000 zł licząc łącznie od początku trwania okresu leasingu.

Podstawa prawna: art. 3 oraz art. 4 ustawy z dnia 16 grudnia 2010 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy o transporcie drogowym.