Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

KONTROLE I POSTĘPOWANIA PODATKOWE

October 2, 2015

Pełnomocnictwo do odbioru korespondencji udzielone małżonkowi

0 984

Mam pytanie czy mogę zostać pełnomocnikiem męża, który prowadzi działalność jednoosobową w zakresie transportu drogowego, dla potrzeb odbioru korespondencji? Jakie wiążą się z tym koszty?

ODPOWIEDŹ

Tak, może Pani zostać pełnomocnikiem męża. Czynność ta jest zwolniona z opłaty.

UZASADNIENIE

Pełnomocnictwo oznacza prawo prowadzenia w czyimś zastępstwie pewnych spraw, reprezentowanie przed określonymi instytucjami, czyli występowanie, działanie w imieniu mocodawcy lub odbiór korespondencji. Pełnomocnik jest zatem - w zakresie posiadanego umocowania - wyrazicielem interesów strony postępowania. Każda czynność pełnomocnika w postępowaniu (w obrębie udzielonego pełnomocnictwa) wywołuje, w chwili jej dokonania lub zaniechania, bezpośrednie i natychmiastowe wiążące skutki dla mocodawcy.

Z istoty pełnomocnictwa oraz z faktu, że pełnomocnik jest wyrazicielem interesu strony postępowania wynika dla niego szereg uprawnień i obowiązków.

W myśl art.137 §1 ustawy Ordynacja podatkowa - pełnomocnikiem strony może być osoba fizyczna mająca pełną zdolność do czynności prawnych. Pełnomocnictwo powinno być udzielone na piśmie, w formie dokumentu elektronicznego lub zgłoszone ustnie do protokołu. Pełnomocnik dołącza do akt oryginał lub urzędowo poświadczony odpis pełnomocnictwa. Adwokat, radca prawny, a także doradca podatkowy mogą sami uwierzytelnić odpis udzielonego im pełnomocnictwa oraz odpisy innych dokumentów wykazujących ich umocowanie. Organ podatkowy może w razie wątpliwości zażądać urzędowego poświadczenia podpisu strony. W poszczególnych wynikających w toku postępowania kwestiach mniejszej wagi organ podatkowy może nie żądać pełnomo-cnictwa, jeżeli pełnomocnikiem jest małżonek strony, a nie ma wątpliwości co do istnienia i zakresu jego upoważnienia do występowania w imieniu strony.

Artykuł 145 § 2 Ordynacji stanowi, że jeżeli strona ustanowiła pełnomocnika, pisma doręcza się pełnomocnikowi. Zatem ustanowienie pełnomocnika zobowiązuje organ podatkowy do doręczania przede wszystkim jemu pism kierowanych do strony.

Należy jednak pamiętać, że w toku postępowania strona oraz jej przedstawiciel lub pełnomocnik w przypadku zmiany miejsca zamieszkania mają obowiązek niezwłocznie zawiadomić organ podatkowy o zmianie swojego adresu, w tym adresu elektronicznego, jeżeli wniesiono o zastosowanie takiego sposobu doręczania albo wyrażono na to zgodę. Jeżeli pełnomocnikiem strony jest osoba fizyczna nieprowadząca działalności gospodarczej wystarczy w przypadku zmiany adresu zamieszkania złożyć we właściwym urzędzie skarbowym formularz aktualizacyjny ZAP-3 w celu zaktualizowania danych.

W myśl art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o opłacie skarbowej opłacie skarbowej podlega między innymi złożenie dokumentu stwierdzającego udzielenie pełnomocnictwa lub prokury albo jego odpisu, wypisu lub kopii - w sprawie z zakresu administracji publicznej lub w postępowaniu sądowym. Wysokość opłaty od dokumentów stwierdzających udzielenie pełnomocnictwa lub prokury oraz ich odpisów, wypisów i kopii wynosi 17 złotych.

Zgodnie jednak z załącznikiem do ustawy, w części IV zwalnia się od opłaty skarbowej dokument stwierdzający udzielenie pełnomocnictwa oraz jego odpis, wypis lub kopię, jeżeli pełnomocnictwo udzielone jest małżonkowi, wstępnemu, zstępnemu lub rodzeństwu.

Jan Keler