Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

KONTROLE I POSTĘPOWANIA PODATKOWE

September 1, 2013

Pełnomocnictwo do podpisywania deklaracji przy zmianie właściwości organu podatkowego

0 972

Czy w przypadku zmiany urzędu skarbowego muszę wysłać nowe pełnomocnictwo do podpisywania deklaracji oraz ponownie uiscić opłatę skarbową?

ODPOWIEDŹ

Pełnomocnictwo do podpisywania deklaracji oraz zawiadomienie o odwołaniu tego pełnomocnictwa składa się organowi podatkowemu właściwemu w sprawach podatku, którego dana deklaracja dotyczy. Tak więc w przypadku zmiany urzędu skarbowego należy złożyć w „nowym” organie podatkowym nowe pełnomocnictwo wraz ze stosowną opłatą skarbową.

UZASADNIENIE

Obowiązek składania deklaracji podatkowych wynika z przepisów materialnego prawa podatkowego. Kwestia podpisywania deklaracji przez pełnomocnika została uregulowana w art.80a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku - Ordynacja podatkowa. Zgodnie z brzmieniem §1 ww. artykułu, jeżeli odrębne ustawy nie stanowią inaczej, deklaracja, w tym również deklaracja składana za pomocą środków komunikacji elektronicznej, może być podpisana także przez pełnomocnika podatnika, płatnika lub inkasenta. Przepisy art.80a §2 Ordynacji podatkowej stanowią, iż pełnomocnictwo do podpisywania deklaracji oraz zawiadomienie o odwołaniu tego pełnomocnictwa składa się organowi podatkowemu właściwemu w sprawach podatku, którego dana deklaracja dotyczy. Oznacza to, że wystarczy aby pełnomocnik złożył raz, przed właściwym organem podatkowym, udzielone mu pełnomocnictwo do podpisywania deklaracji, by do czasu powiadomienia organu podatkowego o odwołaniu przedmiotowego pełnomocnictwa, skutecznie reprezentować swojego mocodawcę w zakresie podpisywania deklaracji. Jednakże w przypadku zmiany właściwości organu pełnomocnictwo należy złożyć ponownie, właściwemu organowi podatkowemu.

Z przepisu art.1 ust.1 pkt 2 ustawy z dnia 16 listopada 2006 roku o opłacie skarbowej wynika, iż przedmiotem opodatkowania opłatą skarbową nie jest samo udzielenie pełnomocnictwa, lecz złożenie stwierdzającego to pełnomocnictwo dokumentu, jego odpisu, wypisu lub kopii - w sprawie z zakresu administracji publicznej lub w postępowaniu sądowym.

W związku z powyższym należy uznać, iż w opisanej sytuacji zasadne będzie złożenie w nowym organie podatkowym pełnomocnictwa do podpisywania deklaracji oraz uiszczenie opłaty skarbowej.

Magdalena Misiak