Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Od 1 września 2011 roku uległ zmianie zakres danych identyfikacyjnych podawanych w dokumentach ubezpieczeniowych i płatniczych przekazywanych do ZUS. Płatnicy składek będący osobami fizycznymi, którzy nie prowadzą działalności gospodarczej i którym nie nadano numeru NIP, nie będą już musieli o niego występować tylko po to, by posługiwać się nim w kontaktach z ZUS.

1 września 2011 roku weszły w życie przepisy o zmianie zasad ewidencji i identyfikacji podatników i płatników, które wprowadzają zmiany m.in. w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych.

Zgodnie ze zmienionymi przepisami do podawania identyfikatora NIP w dokumentach ubezpieczeniowych przekazywanych do ZUS oraz w dokumentach płatniczych zobowiązani są płatnicy składek, którzy prowadzą działalność gospodarczą lub są podatnikami podatku VAT. Oznacza to, że osoby fizyczne będące płatnikami składek nie mają obowiązku podawania identyfikatora NIP w wyżej wskazanych dokumentach, jeżeli nie prowadzą działalności gospodarczej lub nie są płatnikami podatku VAT. Jednak, co istotne, osoby te nadal mogą posługiwać się identyfikatorem NIP – jeżeli oczywiście go posiadają – w okresie od 1 września do 31 grudnia 2011 r. Od 1 stycznia 2012 r. obowiązującym identyfikatorem dla tych osób jest już tylko numer PESEL. Od 1 stycznia 2012 r., również w przypadku dokumentów dotyczących ubezpieczonych, którzy nie są osobami prowadzącymi działalność gospodarczą lub płatnikami podatku VAT, należy podawać wyłącznie numer PESEL.

Zmiany te nie dotyczą płatników będących osobami prawnymi oraz jednostkami organizacyjnymi.