Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

AKTUALNOŚCI

November 21, 2013

Pierwsze zasiedlenie przed wejściem w życie ustawy o VAT

0 1094

WSA we Wrocławiu orzekł (I SA/WR 1372/13), że pierwsze zasiedlenie obejmuje także czynności, które miały miejsce przed wejściem w życie ustawy o VAT, z zastrzeżeniem, że z punktu widzenia obowiązujących przepisów dane czynności stanowiłyby czynności opodatkowane.

Spółka planowała dokonać sprzedaży lub aportu praw wieczystego użytkowania gruntów oraz nieruchomości na tych gruntach do innej spółki. Nieruchomości te zostały nabyte przez spółkę oraz  wytworzone przez nią we własnym zakresie. Spółka rozważała możliwość zastosowania zwolnienia z VAT, określonego w art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT lub rezygnacji z tego zwolnienia na podstawie art. 43 ust. 10 ustawy o VAT.

Spółka w interpretacji indywidualnej zapytała czy transakcja zbycia nieruchomości będzie objęta zwolnieniem, a w konsekwencji czy będzie jej przysługiwało prawo do wyboru opcji opodatkowania VAT transakcji. Sedno problemu dotyczyło tego czy pojęcie „pierwszego zasiedlenia” obejmuje także czynności, które zostały dokonane przed wejściem w życie ustawy o VAT w 1993 roku. Minister Finansów w wydanej interpretacji stwierdził, że przepisy ustawy o VAT nie znajdują zastosowania do sytuacji sprzed lipca 1993 roku.

WSA potwierdził jednak stanowisko Spółki, że sformułowania "oddanie do użytkowania w wyniku czynności podlegających opodatkowaniu" zawartego w definicji pierwszego zasiedlenia z art. 2 pkt 14 ustawy o VAT nie należy odnosić do czasu wykonania tych czynności, ale jedynie do rodzaju tych czynności. Zatem, pierwsze zasiedlenie obejmuje także czynności, które miały miejsce przed wejściem w życie ustawy o VAT, pod warunkiem że z punktu widzenia obecnie obowiązujących przepisów dane czynności stanowiłyby czynności opodatkowane gdyby było dokonywane teraz.

Oznacza to zatem, że dla ustalenia opodatkowania VAT zbycia nieruchomości istotne mogą być także transakcje sprzedaży lub najmu dokonane przed 1993 roku.