Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

AKTUALNOŚCI , KASY REJESTRUJĄCE

March 10, 2016

Płatności otrzymywane na procesor płatniczy a kasa fiskalna

0 1027

Sprzedaż w systemie wysyłkowym figurek kolekcjonerskich na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej korzysta ze zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania przy zastosowaniu kasy rejestrującej.

Stanowisko Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji indywidualnej z 5 stycznia 2016 roku nr ILPP2/4512-1-750/15-4/AD.

Sytuacja Podatnika

O wydanie indywidualnej interpretacji do organu podatkowego zwrócił się Przedsiębiorca, który prowadzi działalność w zakresie projektowania i tworzenia figurek kolekcjonerskich sprzedawanych na terenie Unii Europejskiej oraz krajów trzecich. Odbiorcami są zarówno przedsiębiorstwa jak i osoby fizyczne. W przypadku sprzedaży na rzecz osób fizycznych płatność następuje przelewem na procesor płatniczy "A". Następnie Przedsiębiorca otrzymane środki przelewa na rachunek bankowy. Ewidencja wpływów i wydatków na procesorze płatniczym "A" jest analogiczna jak ewidencja obrotów na rachunku bankowym. Co miesiąc sporządzany jest wyciąg z procesora płatniczego, z którego wynika kwota wpływów, identyfikacja nadawcy płatności oraz kwota wydatków.

Figurki wykonane są z plastiku, żywicy lub metalu. Sprzedaż figurek kolekcjonerskich na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej odbywa się w systemie wysyłkowym pocztą lub przesyłkami kurierskimi. Z tytułu dostawy towarów na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych Podatnik w całości otrzyma zapłatę za wykonaną czynność za pośrednictwem poczty, banku lub spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej, odpowiednio na rachunek bankowy Przedsiębiorcy lub na rachunek w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, której jest członkiem, a z ewidencji i dowodów dokumentujących zapłatę jednoznacznie wynika, jakiej konkretnie czynności dotyczyła i kiedy taka sytuacja ma miejsce. 

W związku z powyższym Przedsiębiorca zwrócił się do organu podatkowego z zapytaniem czy do płatności otrzymywanych od osób fizycznych, które wpływają na procesor płatniczy A, można zastosować zwolnienie z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących. 

Odpowiedź Dyrektora Izby Skarbowej

Udzielając odpowiedzi organ podatkowy wskazał, iż prawo do skorzystania ze zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania obrotu przy zastosowaniu kasy rejestrującej na podstawie §2 ust. 1 w powiązaniu z poz. 37 załącznika do rozporządzenia w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących przysługuje po spełnieniu łącznie następujących warunków:

  • dostawa towarów następuje w systemie wysyłkowym, tj. pocztą lub przesyłkami kurierskimi,

  • dostawca towarów otrzymuje zapłatę za towar w całości za pośrednictwem poczty lub banku na rachunek bankowy,

  • z ewidencji i dowodów dokumentujących zapłatę jednoznacznie wynika, jakiej konkretnie czynności dotyczyła i na czyją rzecz została dokonana, tj. dane nabywcy, w tym jego adres,

  • przedmiotem dostawy nie są towary określone w § 4 pkt 1 ww. rozporządzenia.

Zatem dokonując analizy opisu sprawy organ podatkowy stwierdził, iż w przedmiotowej sytuacji zostały spełnione wszystkie warunki zwalniające z obowiązku ewidencjonowania obrotu na kasie fiskalnej.

Podstawa prawna: § 2 ust. 1 w zw. z poz. 37 rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 4 listopada 2014 roku w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących.