Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

OŚWIATA I KULTURA , AKTUALNOŚCI

May 12, 2015

Pobieranie opłat przez klub sportowy za szkolenie a VAT

0 1209

Opłaty wnoszone co miesiąc przez rodziców za szkolenie dzieci korzystają ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 32 ustawy o VAT.

Stanowisko Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z 4 maja 2015 roku nr IBPP2/4512-92/15/WN.

Sytuacja Podatnika

O wydanie indywidualnej interpretacji do organu podatkowego zwróciła się Fundacja, której głównym przedmiotem działalności jako klubu sportowego są usługi ściśle związane ze sportem, tj. działania mające na celu propagowanie i rozwój kultury fizycznej i sportu, ochrona i promocja zdrowia, wspieranie działalności dobroczynnej. Fundacja jest zorganizowanym klubem sportowym, który prowadzi działalność na rzecz rozwoju i upowszechniania sportu i wszechstronnego propagowania idei sportu wśród dzieci i młodzieży. Usługi te wchodzą w zakres działalności statutowej Fundacji. Uiszczana opłata za szkolenie dzieci służy wszystkim uczestnikom szkolenia a nie indywidualnie danej osobie szkolonej. Wpłaty dokonywane na rzecz Fundacji stanowią tylko część wydatków jakie należy ponieść aby wyszkolić zawodnika piłki nożnej i nie można ich nazwać wynagrodzeniem za uzyskane świadczenie - tj. szkolenie dziecka. W przypadku osiągnięcia zysku z prowadzonej działalności, cały osiągnięty zysk będzie przeznaczony na kontynuację i doskonalenie usług w zakresie jak najlepszego szkolenia dzieci i młodzieży w dyscyplinie piłka nożna.

W związku z powyższym Fundacja zwróciła się do organu podatkowego z zapytaniem, czy w związku z pobieraniem ww. opłaty za szkolenie dziecka może skorzystać ze zwolnienia z podatku VAT przewidzianego w art. 43 ust. 1 pkt 32 ustawy o VAT.

Odpowiedź Dyrektora Izby Skarbowej

Dokonując analizy opisu sprawy organ podatkowy uznał, iż Fundacja jest podmiotem wymienionym w art. 43 ust. 1 pkt 32 ustawy o podatku od towarów i usług - tj. zorganizowanym klubem sportowym a celem statutowym jest działalność na rzecz rozwoju i upowszechniania sportu. Zatem Fundacja spełnia kryteria podmiotowe, niezbędne do korzystania ze zwolnienia od podatku na mocy art. 43 ust. 1 pkt 32 ww. ustawy.

Jednocześnie Fundacja spełnia wymagane kryteria o charakterze przedmiotowym, tj. usługi w zakresie szkolenia dziecka mają ścisły związek z uprawianiem sportu i są świadczone na rzecz osób uprawiających sport przez klub sportowy, którego główna działalność nie ma charakteru zarobkowego. Ponadto nie jest nastawiona na osiąganie zysku. W związku z tym, usługi te mogą korzystać ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 32 ww. ustawy przy uwzględnieniu ust. 18 tego artykułu.

Podstawa prawna: art. 43 ust. 1 pkt 32 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.