Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

OCHRONA ZDROWIA , AKTUALNOŚCI , WYSOKOŚĆ OPODATKOWANIA (art. 41-85)

November 30, 2016

Pobyt w szpitalu osoby towarzyszącej pacjentce po porodzie a stawka VAT

0 1156

Opłata pobierana przez Szpital za pobyt osoby towarzyszącej pacjentce po porodzie będzie korzystała ze zwolnienia od podatku VAT.

Stanowisko Dyrektora izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z 8 listopada 2016 roku nr IBPP3/4512-534/16-2/ASz.

Sytuacja Podatnika

O wydanie indywidualnej interpretacji do organu podatkowego zwrócił się Szpital, który jest Zakładem Opieki Zdrowotnej, świadczącym usługi w zakresie ochrony zdrowia korzystające ze zwolnienia od podatku od towarów i usług. Zgodnie ze statutem, podstawowym celem Szpitala jest prowadzenie działalności leczniczej, obejmującej stacjonarne i całodobowe świadczenia zdrowotne oraz ambulatoryjne.

W ramach świadczeń udzielanych przez oddział ginekologiczno-położniczy, istnieje możliwość przebywania pacjentki po porodzie wraz z osobą towarzyszącą zgodnie z zaleceniami lekarza. Jednocześnie Szpital wskazał, iż pobyt osoby towarzyszącej pacjentce nie jest niezbędny do wykonani usługi podstawowej. Za każdą dobę pobytu osoby towarzyszącej Szpital pobiera opłatę wg stawki zgodnej z obowiązującym cennikiem. Opłata ta związana jest z udostępnieniem tym osobom łóżka, a także korzystaniem przez nie z wody, energii elektrycznej czy środków czystości.

Pobyt osoby towarzyszącej zapewnia pacjentce objętej opieką szpitalną lepszy komfort psychiczny podczas leczenia. Usługa ta związana z całodobowym pobytem osoby towarzyszącej i ma cel terapeutyczny, który ściśle związany jest z opieką medyczną i przyspiesza powrót pacjentki do zdrowia. Bowiem pacjent ma prawo do dodatkowej opieki pielęgnacyjnej sprawowanej przez osobę bliską lub inną wskazaną przez siebie osobę zgodnie z ustawą o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta.

W związku z powyższym Szpital zwrócił się do organu podatkowego z zapytaniem, czy opłata pobierana za pobyt osoby towarzyszącej korzysta ze zwolnienia od podatku VAT.

Odpowiedź Dyrektora Izby Skarbowej

Dokonując analizy opisu sprawy w powiązaniu z obowiązującymi przepisami prawa organ podatkowy wskazał, iż należną Szpitalowi opłatę za pobyt osoby towarzyszącej należy uznać jako wynagrodzenie za świadczone usługi ściśle związane z usługami zwolnionymi na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 18 ustawy o podatku od towarów i usług. Bowiem pobyt osoby towarzyszącej zapewnia pacjentce objętej opieką szpitalną lepszy komfort psychiczny podczas leczenia. Usługa ta jest przedmiotem zalecenia lekarskiego oraz ma cel terapeutyczny, który ściśle związany jest z opieką medyczną i przyspiesza powrót pacjentki do zdrowia.

Resumując organ podatkowy stwierdził, iż przedmiotowe usługi spełniają podstawowy wymóg umożliwiający zastosowanie zwolnienia, tj. są usługami ściśle związanymi z usługami opieki medycznej, służącej profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia.

Podstawa prawna: art. 43 ust. 1 pkt 18 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.