Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Podatek od nieruchomości dla którego najemca jest podatnikiem nie stanowi elementu kalkulacyjnego czynszu, a tym samym nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Takie stanowisko zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z 14 maja 2013 roku nr IBPP4/443-62/13/BP.

Sytuacja podatnika

O wydanie indywidualnej interpretacji do organu podatkowego zwróciła się Gmina, która zawiera umowy najmu oraz umowy dzierżawy, oddając w najem lokale użytkowe i nieruchomości gruntowe stanowiące własność gminy. Czynsz najmu i czynsz dzierżawny ustalany jest w przetargu nieograniczonym. W umowach najmu i umowach dzierżawy istnieje zapis że „dzierżawca zobowiązany jest zgłosić obowiązek podatkowy z tytułu niniejszej umowy i uiszczać należny podatek w wyznaczonym terminie". Dzierżawcy mają prawo do korzystania z nieruchomości w celu prowadzenia działalności gospodarczej.

Wątpliwości Gminy dotyczą zastosowania podatku VAT do podatku od nieruchomości dla najemców i dzierżawców mienia komunalnego Gminy.

Odpowiedź Dyrektora Izby Skarbowej

Udzielając odpowiedzi organ podatkowy dokonał analizy przepisów ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, z których wynika, iż do kręgu podatników podatku od nieruchomości, ustawodawca zalicza, poza właścicielami i współwłaścicielami nieruchomości, użytkownikami wieczystymi gruntów i posiadaczami samoistnymi, także grupę posiadaczy zależnych i użytkowników bezumownych użytkujących mienie Skarbu Państwa lub jednostki samorządu terytorialnego, w tym gminy. Najemca lokalu użytkowego jest jednak tylko wtedy podatnikiem, gdy posiadanie wynika z umowy (najem, dzierżawa, ustanowienie zarządu nieruchomością) zawartej z właścicielem tj. Skarbem Państwa lub jednostką samorządu terytorialnego. Zgodnie z wyżej przedstawionymi regułami opodatkowania nieruchomości państwowych i komunalnych, podatnikiem jest zawsze podmiot władający tymi nieruchomościami nawet wówczas, gdy nie ma do tego stosownego tytułu prawnego.

Zatem dokonując analizy opisu sprawy oraz obowiązujących przepisów organ podatkowy stwierdził, iż w przypadku zawarcia przez Gminę, umowy dzierżawy bądź najmu lokali użytkowych bądź nieruchomości gruntowych stanowiących własność Gminy podatnikiem podatku od nieruchomości jest najemca tego lokalu lub nieruchomości gruntowej. W tym przypadku najemca tj. podatnik podatku od nieruchomości jest zobowiązany do osobistego wywiązania się z obowiązku podatkowego, co oznacza, że tego zobowiązania nie można przenieść na inny podmiot. Skoro zatem w sprawie będącej przedmiotem wniosku najemca nieruchomości wynajmowanej od Gminy i stanowiącej jej własność jest podatnikiem podatku od nieruchomości to Gmina nie ma uprawnień włączyć do kwoty ustalonego czynszu za wynajem tej nieruchomości kwoty tego podatku. Nie stanowi on bowiem w tym przypadku zwrotu kosztów dotyczących podatku od nieruchomości, a tym samym nie stanowi również elementu kalkulacyjnego ustalonego czynszu.

Podstawa prawna: art. 29 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług, art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 roku o podatkach i opłatach lokalnych.