Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

IMPORT TOWARÓW , WYSOKOŚĆ OPODATKOWANIA (art. 41-85)

September 9, 2011

Podatek od usług powiązanych z importem towarów

0 1272

Odpowiednio udokumentowane wliczenie do podstawy opodatkowania importu wartości wykonanej usługi związanej z importem, opodatkowana jest według stawki 0%.

Wynika to z interpretacji indywidualnej wydanej przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 11 stycznia 2011 roku (IPPP3/443-1021/10-4/LK).

Sytuacja podatnika

Podatnik na zlecenie innych podatników dokonuje przeładunku towarów transportowanych z krajów trzecich (spoza terenu wspólnoty) na terytorium Polski. Podmioty dokonujące przywozu towarów na teren kraju i zlecające podatnikowi przeładunek tych towarów;

a) albo zgłaszają w urzędzie celnym, jako podstawę opodatkowania podatkiem VAT wartość towarów bez usług związanych z ich importem

b) albo zgłaszają w urzędzie celnym, jako podstawę opodatkowania podatkiem od towarów i usług wartość towarów powiększoną o wartość usług związanych bezpośrednio z importem towarów, w tym także wartość usług przeładunku importowanych towarów.

Podatnik gromadzi dokumentację, z której wynika zarówno fakt włączenia lub nie do podstawy do opodatkowania podatkiem od towarów i usług zgłaszanej w urzędzie celnym wartości świadczonych usług przeładunku, jak i fakt braku zwolnienia od podatku importowanych towarów i na tej podstawie ustala właściwą dla wykonanej usługi przeładunku stawkę podatku VAT.

Podatnik wystawia podmiotom zlecającym przeładunek faktury VAT za wykonanie usługi stosując;

• stawkę podatku VAT w wysokości 0% w przypadku opisanym w punkcie b,

• stawkę podatku VAT w wysokości 22% w przypadku opisanym w punkcie a lub w razie braku dokumentacji na potwierdzenie włączenia wartości usługi przeładunku do podstawy opodatkowania.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

1. Czy podatnik prawidłowo stosuje stawkę 22% dla usługi przeładunku towarów wwożonych na terytorium kraju z państwa trzeciego, co do których w podstawie opodatkowania wskazanej w urzędzie celnym nie włączono usług przeładunku lub co do których brak dokumentacji pozwalającej to ustalić – uznając że nie ma wtedy zastosowania art. 83 ust. 1 pkt 20 ustawy o podatku od towarów i usług...

2. Czy podatnik prawidłowo stosuje stawkę 0% dla usługi przeładunku towarów wwożonych na terytorium kraju z państwa trzeciego, co do których w podstawie opodatkowania wskazanej w urzędzie celnym włączono wartość usług przeładunku świadczonych przez podatnika , co potwierdza zgromadzona dokumentacja – uznając że dla ustalenia właściwej stawki podatku VAT zastosowanie ma treść art. 83 ust. 1 pkt 20 ustawy o podatku od towarów i usług...

Decyzja i uzasadnienie Izby Skarbowej

„Przepis art. 83 ust. 1 pkt 20 ustawy o VAT , pozwala na zastosowanie 0% stawki podatku, przy świadczeniu usług, których wartość została włączona do podstawy opodatkowania.

Warunek w takiej postaci, w jakiej został wskazany przez ustawodawcę, uzależnia zastosowanie preferencyjnej stawki od włączenia wartości wykonanej usługi do podstawy opodatkowania w imporcie. (…) W sytuacji gdy jak wskazał Wnioskodawca z dokumentów nie wynika fakt wliczenia usługi przeładunkowej do podstawy opodatkowania podatkiem VAT z tytułu importu towarów, bądź usługi te nie zostały wliczone do podstawy opodatkowania z tytułu importu towarów wówczas należy zastosować do usług przeładunkowych stawkę podstawową 22% zgodnie z art. 41ust. 1 ustawy.