Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

AKTUALNOŚCI , ROZLICZENIA VAT

May 4, 2015

Podpis na deklaracji składanej za pomocą środków komunikacji elektronicznej

0 1024

Czy biuro rachunkowe może wysyłać deklaracje elektroniczne podpisane za pomocą danych autoryzacyjnych swoich klientów, jeżeli wyraźnie wyrazili na to zgodę? Czy musi posiadać certyfikat kwalifikowany? To wiąże się z kosztami, a mamy jedynie kilku klientów.

ODPOWIEDŹ

Osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą bardzo często zlecają prowadzenie księgowości firmom zewnętrznym, np. biurom rachunkowym. W ramach świadczonych przez biuro usług bardzo często zdarza się również scedowanie obowiązku składania deklaracji na pracownika biura, który może zostać upoważniony do podpisywania deklaracji za podatnika.

Przepisy nie ograniczają możliwości składania deklaracji podatkowych za podatników. Zasady obowiązujące w tym zakresie określają przepisy art. 80a i 80b ustawy Ordynacja podatkowa.

Jeżeli odrębne ustawy nie stanowią inaczej, deklaracja, w tym deklaracja składana za pomocą środków komunikacji elektronicznej, może być podpisana także przez pełnomocnika podatnika, płatnika lub inkasenta. Pełnomocnictwo do podpisywania deklaracji oraz zawiadomienie o odwołaniu tego pełnomocnictwa składa się organowi podatkowemu właściwemu w sprawach podatku, którego dana deklaracja dotyczy. Pełnomocnictwo do podpisywania deklaracji składanej za pomocą środków komunikacji elektronicznej oraz zawiadomienie o odwołaniu tego pełnomocnictwa podatnik, płatnik lub inkasent składa naczelnikowi urzędu skarbowego właściwemu w sprawach ewidencji podatników i płatników. W kwestiach dotyczących pełnomocnictwa do podpisywania deklaracji stosuje się odpowiednio przepisy dotyczące pełnomocnictwa w postępowaniu podatkowym. Nie ma zatem przeszkód, aby księgowy posiadający certyfikat kwalifikowany oraz pełnomocnictwo UPL-1 podpisał w imieniu klienta i złożył w jego imieniu za pomocą środków komunikacji elektronicznej wymaganą deklarację.

Aby wysłać drogą elektroniczną formularze podpisując danymi autoryzującymi tj. podpisem elektronicznym nie weryfikowanym za pomocą ważnego kwalifikowanego certyfikatu, należy podać następujące cechy informacyjne składającego deklarację, zeznanie, podanie:

  1. Identyfikator podatkowy NIP lub numer PESEL

  2. imię (pierwsze),

  3. nazwisko,

  4. datę urodzenia,

  5. kwotę przychodu wskazaną w zeznaniu lub rocznym obliczeniu podatku za rok podatkowy o dwa lata wcześniejszy niż rok, w którym jest składany dokument elektroniczny.

Zatem, jak wynika z powyższego osoba inna niż podatnik, nie ma możliwości podpisania deklaracji za podatnika nie posiadając ważnego pełnomocnictwa. Dane podawane dla potrzeb autoryzacji będące tzw. podpisem elektronicznym nie weryfikowanym za pomocą ważnego kwalifikowanego certyfikatu jednoznacznie określają osobę składającą dany dokument. Formalnie zatem należy stwierdzić, że posługiwanie się cudzymi danymi osobowymi jest niedopuszczalne.

Jan Keler