Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

DOSTAWA TOWARÓW W KRAJU , TRANSPORT

October 31, 2015

Podstawa opodatkowania dostawy towaru dokonanej przez dostawcę wraz z transportem

0 998

Firma, której sprzedałem towary prowadzi działalność gospodarczą tylko w Niemczech. Najpierw sprzedałem towar (faktura wystawiona na tę firmę), a teraz mam wystawić fakturę za transport ale na dane tej osoby (z imienia i nazwiska) a nie na jej firmę. Transport dotyczy obszaru Polski, kwota za transport ponad 20.000 zł i nie wiem czy mam mieć kasę fiskalną w związku z tą transakcją czy wystawić tylko fakturę oraz jaką stawkę VAT zastosować?

ODPOWIEDŹ

Opłata za transport powinna być składnikiem wartości dostawy towaru i wykazana łącznie na jednej fakturze dokumentującej sprzedaż towaru.

UZASADNIENIE

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług opodatkowaniu tym podatkiem podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl art. 29a ustawy, podstawą opodatkowania jest wszystko, co stanowi zapłatę, którą dokonujący dostawy lub usługodawca otrzymał lub ma otrzymać z tytułu sprzedaży od nabywcy, usługobiorcy lub osoby trzeciej łącznie z otrzymanymi dotacjami, subwencjami i innymi dopłatami o podobnym charakterze mającymi bezpośredni wpływ na cenę towarów dostarczanych lub usług świadczonych przez podatnika.

Zgodnie z tą definicją, podstawa opodatkowania obejmuje:

  1. podatki, cła, opłaty i inne należności o podobnym charakterze, z wyjątkiem kwoty podatku;

  2. koszty dodatkowe, takie jak prowizje, koszty opakowania, transportu i ubezpieczenia, pobierane przez dokonującego dostawy lub usługodawcę od nabywcy lub usługobiorcy.

Należy także pamiętać, że zgodnie z orzecznictwem sądów, dla celów opodatkowania złożone działania podatnika traktowane są - co do zasady - jako jednolita całość. Oznacza to, że jeżeli podatnik dokonuje kilku świadczeń na rzecz odbiorcy i są one ze sobą powiązane tak, że obiektywnie rzecz biorąc tworzą z ekonomicznego punktu widzenia jedną całość, którą jedynie sztucznie można byłoby podzielić, to te elementy lub świadczenia - dla celów podatku od towarów i usług - stanowią jedną całość.

Z pytania wynika, że Czytelnik dokonał sprzedaży na rzecz podatnika prowadzącego działalność w Niemczech, a następnie ma wystawić fakturę dotyczącą transportu na osobę fizyczną, a nie na firmę. Taki sposób postępowania jest niezgodny z przepisami. Sprzedawca nie powinien wystawić faktury sprzedaży towaru i faktury dokumentującej transport odrębnie i nie ma prawa wystawiać tych faktur na różne podmioty.

W myśl art. 106b ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku VAT, podatnik jest obowiązany wystawić fakturę dokumentującą sprzedaż, a także dostawę towarów i świadczenie usług, o których mowa w art. 106a pkt 2, dokonywane przez niego na rzecz innego podatnika podatku, podatku od wartości dodanej lub podatku o podobnym charakterze lub na rzecz osoby prawnej niebędącej podatnikiem. W art. 106e ust. 1 ustawy, wymienione zostały elementy obligatoryjne, które powinna zawierać faktura, m. in. powinna zawierać nazwę (rodzaj) towaru lub usługi.

Jeżeli Czytelnik dokonuje dostawy towaru wraz z usługą jego transportu, nie zmienia to faktu, że świadczeniem głównym jest dostawa towarów. Na fakturze winna być wpisana jedynie pozycja dotycząca sprzedaży, w której zgodnie z przepisami art.29a ust.1 i 6 w podstawie opodatkowania należy ująć sumę wartości świadczenia głównego (dostawy towarów) oraz świadczenia pomocniczego (usługi transportowej).

Należy pamiętać, że sprzedawca może, oprócz wskazania wartości sprzedaży na fakturze, umieścić na niej lub wyszczególnić w załączniku elementy składowe danego świadczenia wraz z informacją o wartościach właściwych dla tych elementów.

Tak więc, sprzedawca nie ma prawa do rozbicia na różne faktury dostawy towarów i usługi z nią związanej, a tym bardziej na inne podmioty. Czytelnik dokonując sprzedaży towarów wraz z transportem nie powinien nawet wykazywać w odrębnych pozycjach faktury wartości towarów i kosztów transportu, które wliczane są do podstawy opodatkowania dostawy towarów.

Karol Zen