Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

WEWNĄTRZWSPÓLNOTOWE NABYCIE TOWARÓW

October 2, 2014

Podstawa opodatkowania i stawka w WNT i imporcie usług

0 2772

Podatnik podatku VAT-UE otrzymał 2 faktury od Holenderskiego dostawcy. Jedna z faktur dotyczy wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów- zakup naklejek z adresem zwrotnym, druga importu usług - logo do ściągnięcia. Na obu fakturach doliczony jest holenderski podatek. Jaka kwota, netto czy brutto, jest podstawą opodatkowania podatkiem VAT i jaką stawkę podatku należy zastosować?

Sprawdź również portal dla księgowych: Doradca Księgowego i dowiedz się więcej!

ODPOWIEDŹ

Podstawą opodatkowania jest kwota brutto wykazana na fakturach. Obie transakcje należy opodatkować stawką 23 %.

UZASADNIENIE

Zgodnie z brzmieniem art. 29a ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług podstawą opodatkowania jest wszystko, co stanowi zapłatę, którą dokonujący dostawy towarów lub usługodawca otrzymał lub ma otrzymać z tytułu sprzedaży od nabywcy usługi. Tym samym, jeżeli Czytelnik został obciążony podatkiem od wartości dodanej obowiązującym w Holandii to do rozliczenia WNT i importu usług należy uwzględnić jego wysokość. Stąd właściwym jest obliczenie podatku od kwoty brutto.

Dokonując rozliczenia podatku VAT należy zastosować stawkę właściwą obowiązującą w Polsce dla powyższych transakcji. We wskazanej sytuacji będzie to zgodnie z art. 41 ust.1 w powiązaniu z art.146a pkt 1 ustawy o VAT stawka 23%.

W przypadku nabycia naklejek mamy do czynienia z wewnątrzwspólnotowym nabyciem towarów (WNT), natomiast w przypadku zakupu logo z importem usług. Obie transakcje należy wykazać w deklaracji VAT-7 (VAT-7K, VAT-7D). Jak wskazano powyżej podstawą opodatkowania jest kwota brutto wynikająca z faktury, przeliczona na złote według kursu średniego danej waluty obcej ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski na ostatni dzień roboczy poprzedzający dzień powstania obowiązku podatkowego (art. 31a ustawy). Od tak przeliczonej kwoty należy naliczyć podatek należny i wykazać go w deklaracji w pozycjach 23, 24 w przypadku WNT oraz pozycjach 27-30 w przypadku importu usług. Jednocześnie kwota podatku należnego z tytułu importu usług oraz WNT zgodnie z art. 86 ust. 2 pkt 4 lit.a i lit.c stanowi kwotę podatku naliczonego, którą czytelnik możne odliczyć wykazując go w deklaracji w pozycjach 41, 42.

Jednocześnie pragnę zwrócić uwagę, że otrzymane faktury nie powinny zawierać naliczonego podatku VAT. W przypadku WNT stawką właściwą jaką powinien zastosować kontrahent z Holandii jest 0%, natomiast w przypadku importu usług na fakturze również nie powinien znajdować się naliczony podatek, natomiast powinna znajdować się adnotacja „odwrotne obciążenie”. Tym samym jeśli Czytelnik nie chce być obciążony holenderskim podatkiem powinien zwrócić się do wystawcy z prośbą o przesłanie faktury korygującej naliczony podatek. Również w tej sytuacji należy rozliczyć podatek VAT i wykazać go w tych samych pozycjach deklaracji co fakturę pierwotną „in minus” w rozliczeniu za okres, w którym powstał obowiązek z tytułu WNT i importu usług wg kursu zastosowanego przy przeliczaniu waluty z pierwotnej faktury.

Jeżeli otrzymanie faktury korygującej jest kłopotliwe lub niemożliwe, to można wystąpić do holenderskiego Urzędu Skarbowego z wnioskiem o zwrot zapłaconego podatku. Można również tę czynność zlecić firmie w Polsce, która w sposób profesjonalny zajmuje się odzyskiwaniem podatku z zagranicy.

Agnieszka Kołodziejczak