Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

DOSTAWA TOWARÓW W KRAJU , PODSTAWA OPODATKOWANIA (art. 29-32)

September 9, 2011

Podstawą opodatkowania nieodpłatnych przekazań towarów jest ich wartość rynkowa

0 1162

Określając podstawę opodatkowania przy nieodpłatnym przekazaniu towarów na rzecz pracowników, bez względu na sposób wejścia w posiadanie tych rzeczy, należy wziąć pod uwagę ich wartość zaktualizowaną (czyli rynkową) na dzień powstania obowiązku podatkowego.

Wynika to z orzeczenia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z 4 kwietnia 2011 roku o sygnaturze III SA/Wa 1316/10.

Stan faktyczny

WSA rozstrzygał w kwestii zmiany interpretacji indywidualnej, której przedmiotem było określenie podstawy opodatkowania podatkiem od towarów i usług nieodpłatnego przekazania przez Spółkę na rzecz jej pracownika telefonu komórkowego oraz sprzętu komputerowego. Przestawiając zdarzenie przyszłe, Spółka poinformowała, iż dokonuje zakupu telefonów komórkowych i sprzętu komputerowego, które po okresie eksploatacji przekazuje nieodpłatnie pracownikom lub innym osobom. We wniosku podatnik wyraził również zdanie, iż w w/w przypadku przekazania towarów podstawą opodatkowania powinna być cena nabycia towarów (bez podatku), określona w momencie dostawy tych towarów (zgodnie z art. 29 ust. 10 ustawy o VAT).

Ze stanowiskiem wnioskującej Spółki zgodził się dyrektor właściwej miejscowo Izby Skarbowej, jednak Minister Finansów zmienił w/w interpretacje indywidualną, uznając przy tym stanowisko podatnika i dyrektora IS za nieprawidłowe. Bowiem jego zdaniem podstawę opodatkowania przy nieodpłatnych przekazaniu towarów stanowi cena nabycia, z tym, że jest to cena określona w dniu dostawy, czyli taką, którą zapłaciłaby Spółka w dniu przekazywania towarów na rzecz jej pracownika. Podnosi przy tym, iż w tym przypadku ceną nabycia nie może być cena w ujęciu historycznym, czyli ta, za którą Spółka pierwotnie nabyła przekazywane towary.

Rozstrzygnięcie Sądu Administracyjnego

W przedmiotowej sprawie Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie przyznał rację Ministrowi Finansów i podtrzymując jego stanowisko oraz uwzględniając prawodawstwo unijne, uznał, iż bez względu na sposób nabycia nieodpłatnie przekazywanych towarów, podstawą ich opodatkowania jest wartość zaktualizowana na dzień powstania obowiązku podatkowego, tj. taka za którą podatnik nabyłby daną rzecz na rynku w tym momencie.

Podobnie jak ustawodawstwo krajowe, przepisy unijne w przedmiotowej sprawie stanowią, iż w przypadku, gdy podatnik przekazuje towary stanowiące część majątku jego przedsiębiorstwa, podstawą opodatkowania jest cena nabycia towarów podobnych lub w przypadku braku ceny nabycia, koszt wytworzenia, określone w momencie, gdy ma miejsce przekazanie tych towarów (art. 74 Dyrektywy nr 2006/112/WE).

Podstawa prawna: art. 74 Dyrektywy Rady nr 2006/112/WE z 28 listopada 2006 roku w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej, art. 29 ust. 10 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.