Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

NIERUCHOMOŚCI

February 11, 2015

Podstawa opodatkowania usługi zarządzania nieruchomością

0 846

Podstawę opodatkowania z tytułu świadczenia usługi zarządzania będzie stanowić kwota wynagrodzenia należna z tytułu wykonanej usługi wynikająca z umowy zawartej między stronami transakcji pomniejszona o kwotę podatku należnego.

Stanowisko Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z 2 lutego 2015 roku nr IBPP4/443-1317/14/MN.

Sytuacja Podatnika

O wydanie indywidualnej interpretacji do organu podatkowego zwróciła się Spółka, która rozważa zawarcie umowy o zarządzanie nieruchomościami szkołą wyższą posiadającą osobowość prawną prowadzącą działalność edukacyjną przy wykorzystaniu tych nieruchomości. Nieruchomości te są własnością Szkoły. W nieruchomościach tych znajdują się lokale wyłącznie mające charakter lokali użytkowych. Na podstawie rozważanej umowy, Spółka pełniłaby funkcję zarządcy nieruchomości. W celu wykonania przedmiotowej umowy nieruchomości zostałyby jej udostępnione w zakresie pozwalającym na wykonywanie funkcji zarządcy. Zgodnie z umową, Spółka będzie świadczyć kompleksową usługę polegającą na realizowaniu wszystkich czynności związanych z utrzymaniem nieruchomości w stanie pozwalającym na prowadzenie w nich działalności przez Szkołę.

Wszelkie wydatki będą ponoszone przez Spółkę i będą dokumentowane stosownymi fakturami VAT wystawianymi na Spółkę. Natomiast do zadań Szkoły będzie należeć w szczególności udostępnienie nieruchomości Spółce w zakresie pozwalającym na wykonywanie powyższych czynności, obsługa administracyjna tego udostępnienia i kontakty ze Spółką oraz ubezpieczenie nieruchomości.

Spółka będzie otrzymywać wynagrodzenie pieniężne od Szkoły z tytułu świadczonej kompleksowej usługi zarządzania nieruchomościami. Spółka, za świadczoną kompleksową usługę zarządzania będzie wystawiać na Szkołę faktury VAT z wykazaną kwotą podatku należnego. Wysokość wynagrodzenia netto (bez podatku VAT) Spółki będzie kalkulowana w ten sposób, że będzie ono stanowić sumę:

  • różnicy pomiędzy ponoszonymi przez Spółkę kosztami utrzymania nieruchomości a uzyskiwanymi przez Spółkę przychodami z dzierżawy,

  • oraz stosownej marży.

Wątpliwości Spółki dotyczą ustalenia co będzie podstawą opodatkowania świadczonej przez Spółkę opisanej usługi zarządzania.

Odpowiedź Dyrektora Izby Skarbowej

Udzielając odpowiedzi organ podatkowy w pierwszej kolejności wskazał, iż warunki działania zarządcy nieruchomości wynikają bezpośrednio z pisemnej umowy zawartej z właścicielem, lub podmiotem, któremu przysługuje prawo do nieruchomości, w tym również zasady ustalenia sposobu kalkulacji wysokości wynagrodzenia. Jednocześnie podkreślił, że strony transakcji mogą dowolnie kształtować treść umowy w granicach wyznaczonych przez prawo. Natomiast organy podatkowe nie mają prawa ingerować w treść zawieranych umów i przyjęte w nich ustalenia, w tym zasady ustalania należnego wynagrodzenia, chyba że postanowienia umów naruszają przepisy podatkowe, a to może być stwierdzone jedynie w trakcie przeprowadzonego postępowania podatkowego.

Zatem, odniesienie przedstawionego stanu prawnego do okoliczności przedmiotowej sprawy prowadzi do wniosku, że skoro Spółka będzie otrzymywać wynagrodzenie pieniężne od Szkoły z tytułu świadczenia kompleksowej usługi zarządzania nieruchomościami, a wysokość tego wynagrodzenia oraz obowiązki wynikają z zawartej pomiędzy stronami pisemnej umowy, to podstawą opodatkowania będzie kwota jaką Spółka otrzyma z tytułu świadczenia tej usługi.

Tym samym podstawę opodatkowania w przedmiotowej sprawie – zgodnie z art. 29a ust. 1 w związku z art. 29a ust. 6 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług – będzie stanowić kwota wynagrodzenia należna Spółce z tytułu wykonanej usługi wynikająca z umowy zawartej między stronami transakcji pomniejszona o kwotę podatku należnego.

Podstawa prawna: art. 29a ust. 1 w związku z art. 29a ust. 6 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 o podatku od towarów i usług.