Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

GMINY I POWIATY , NIERUCHOMOŚCI

April 24, 2013

Podstawa opodatkowania VAT w umowie zamiany nieruchomości gruntowej

0 892

Podstawą opodatkowania jest wartość rynkowa nieruchomości pomniejszona o kwotę podatku należnego.

Takie stanowisko zawarł Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji indywidualnej o numerze IPTPP1/443-62/13-2/RG z 27 marca 2013 roku.

Sytuacja podatnika

Gmina, czynny podatnik VAT zamierza dokonać transakcji zamiany gruntów z osobą fizyczną również będącą podatnikiem VAT. Obie nieruchomości w miejscowym planie zagospodarowania są położone na terenach mieszkalnictwa jednorodzinnego z usługami. Wartość zamienianych nieruchomości została określona w operacie szacunkowym, sporządzonym przez rzeczoznawcę majątkowego. Przy czym wartość nieruchomości Gminy została określona na kwotę 64.177,00 zł a wartość osoby fizycznej na kwotę 62.230,00 zł. Strony transakcji w umowie notarialnej ustalą wartość zamienianych nieruchomości jako brutto.

W związku z powyższym zadano pytanie czy gmina ustalając podstawę opodatkowania powinna przyjąć wartość określoną przez rzeczoznawcę majątkowego, pomniejszoną o kwotę należnego podatku VAT w wysokości 23%.

Odpowiedź Dyrektora Izby Skarbowej

W świetle art. 2 pkt 6 ustawy o podatku VAT należy przyjąć, że grunt jest towarem. Natomiast przepis art. 7 ust. 1 pkt 1 ustawy stanowi, iż przez dostawę towarów rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania nimi jak właściciel, w tym również przeniesienie z nakazu organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w imieniu takiego organu lub przeniesienie z mocy prawa własności towarów w zamian za odszkodowanie.

Przepisy ustawy o VAT nie określają jakie kontrahenci powinni stosować formy płatności za czynności dostawy towarów lub świadczenia usług .Odpłatność jako świadczenie wzajemne może również przybrać postać rzeczową – zapłata w innym towarze lub usłudze albo mieszaną – zapłata w części pieniężna i w części rzeczowa. Organ podatkowy stoi na stanowisku , iż dla uznania czynności za odpłatną, wystarczające jest, by istniała możliwość określenia ceny wyrażonej w pieniądzu w stosunku do świadczenia wzajemnego stanowiącego wynagrodzenie za tę czynność.

Ponadto stwierdzono, iż gmina przy dokonywaniu przedmiotowej transakcji działa jako podatnik VAT i z tego względu czynność zamiany gruntów podlega opodatkowaniu tym podatkiem.

W rozpatrywanej sprawie, z uwagi na fakt, iż przedmiotowe działki położone są na terenach mieszkalnictwa jednorodzinnego z usługami, transakcja ich zamiany jest opodatkowana podstawową stawką podatku VAT, tj. 23%.

Zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy, podstawą opodatkowania jest obrót a obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy lub osoby trzeciej. Obrót zwiększa się o otrzymane dotacje, subwencje i inne dopłaty o podobnym charakterze mające bezpośredni wpływ na cenę (kwotę należną) towarów dostarczanych lub usług świadczonych przez podatnika, pomniejszone o kwotę należnego podatku.

Na mocy art. 29 ust. 3 ustawy, jeżeli należność jest określona w naturze, podstawą opodatkowania jest wartość rynkowa towarów lub usług pomniejszona o kwotę podatku. Kwotę należną (zapłatę), stanowi korzyść majątkowa, jaką podatnik uzyska lub ma uzyskać, w związku z wykonaniem czynności opodatkowanej.

Zgodnie z art. 67 ust. 1 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami podmiot publicznoprawny, jakim jest gmina, cenę nieruchomości przeznaczonej do sprzedaży jest zobowiązany ustalić na podstawie wartości rynkowej tej nieruchomości.

Jeżeli istnieje potrzeba określenia wartości nieruchomości, wartość tę określają rzeczoznawcy majątkowi, o których mowa w przepisach rozdziału 1 działu V ww. ustawy.

W rezultacie organ podatkowy stwierdził, iż z uwagi na to, że wartość zamienianych nieruchomości została określona w operacie szacunkowym, sporządzonym przez rzeczoznawcę majątkowego a strony transakcji w umowie notarialnej ustalą wartości zamienianych nieruchomości jako kwoty brutto, to należne kwoty z tytułu zamiany nieruchomości będą zawierały stosownie do art. 29 ust. 1 ustawy o VAT kwoty podatku od towarów i usług. Zatem stanowisko gminy, iż podstawą opodatkowania będzie wartość rynkowa nieruchomości (należących do gminy) pomniejszona o kwotę podatku należnego uznano za prawidłowe.

Podstawa prawna: art. 2 pkt 6, art. 29 ust. 1, 3 ustawy o podatku od towarów i usług, art. 67 ust. 1 ustawy o gospodarce nieruchomościami.