Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

WEWNĄTRZWSPÓLNOTOWE NABYCIE TOWARÓW , TRANSPORT

March 26, 2013

Podstawa opodatkowania wewnątrzwspólnotowego nabycia samochodu osobowego

0 968

Spółka do podstawy opodatkowania z tytułu dokonania wewnątrzwspólnotowego nabycia samochodu powinna wliczyć: jego wartość, poniesioną na terenie Niemiec „opłatę za nabycie tymczasowych tablic rejestracyjnych umożliwiających przemieszczenie środka transportu z Niemiec do Polski”, podatek akcyzowy zapłacony w Polsce oraz opłatę recyklingową wnoszoną do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska.

Takie stanowisko zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji indywidualnej z 14 września 2012 roku nr ITPP2/443-725/12/MD.

Sytuacja podatnika

Spółka w ramach wewnątrzwspólnotowego nabycia środków transportu nabyła z Niemiec samochód osobowy. W związku z tym poniosła następujące dodatkowe koszty:

  • opłatę za nabycie tymczasowych tablic rejestracyjnych umożliwiających przemieszczenie środka transportu z Niemiec do Polski - poniesione na terenie Niemiec,

  • ubezpieczenie samochodu, pobrane przez firmę zajmującą się ubezpieczeniami (nie przez dostawcę samochodu) - poniesione na terenie Niemiec,

  • koszty pośrednika - w tym koszty za hotel i dojazd,

  • opłatę recyklingową do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska - poniesioną w Polsce,

  • usługę tłumaczenia dokumentów niemieckich - poniesione w Polsce,

  • badanie techniczne pojazdu - poniesione w Polsce,

  • podatek akcyzowy - poniesiony w Polsce,

  • opłatę skarbową pobraną przez Urząd Celny w momencie dokonywania formalności związanych z zapłatą akcyzy oraz opłatę bankową za dokonanie wpłaty gotówki na konto Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska za opłatę recyklingową,

  • opłatę administracyjną za uzyskanie tablic rejestracyjnych oraz dowodu rejestracyjnego - poniesione w Polsce.

W związku z powyższym Spółka zwróciła się do organu podatkowego z zapytaniem, które z kosztów wymienionych od 1 do 9 powinny powiększać podstawę opodatkowania przy wewnątrzwspólnotowym nabyciu używanego środka transportu.

Odpowiedź Dyrektora Izby Skarbowej

W myśl obowiązującego art. 31 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, podstawą opodatkowania wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów jest kwota, jaką nabywający jest obowiązany zapłacić.

Jednocześnie w ust. 2 powyższego artykułu podano, że podstawa opodatkowania, o której mowa w ust. 1, obejmuje:

  • podatki, cła, opłaty i inne należności o podobnym charakterze związane z nabyciem towarów, z wyjątkiem podatku;

  • wydatki dodatkowe, takie jak prowizje, koszty opakowania, transportu oraz ubezpieczenia, pobierane przez dostawcę od podmiotu dokonującego wewnątrzwspólnotowego nabycia.

Powyższe regulacje są odzwierciedleniem art. 83 Dyrektywy 2006/112/WE Rady z dnia 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej. Bowiem w świetle zawartego w Rozdziale II Tytułu VII art. 78 ww. Dyrektywy, do podstawy opodatkowania wlicza się następujące elementy:

  • podatki, cła, opłaty i inne należności, z wyjątkiem samego VAT;

  • koszty dodatkowe, takie jak koszty prowizji, opakowania, transportu i ubezpieczenia, pobierane przez dostawcę lub usługodawcę od nabywcy lub usługobiorcy.

Natomiast zgodnie z art. 79 ww. Dyrektywy, podstawa opodatkowania nie obejmuje następujących elementów:

  • obniżek cen w formie rabatu z tytułu wcześniejszej zapłaty;

  • opustów i obniżek cen udzielonych nabywcy lub usługobiorcy i uwzględnionych w momencie transakcji;

  • kwot otrzymanych przez podatnika od nabywcy lub usługobiorcy jako zwrot wydatków poniesionych w imieniu i na rzecz nabywcy lub usługobiorcy, a zaksięgowanych przez podatnika na koncie przejściowym.

Biorąc pod uwagę stan faktyczny oraz treść powołanych przepisów, organ podatkowy uznał, iż Spółka do podstawy opodatkowania z tytułu dokonania wewnątrzwspólnotowego nabycia ww. samochodu, zobowiązana była wliczyć, oprócz jego wartości:

  • poniesioną na terenie Niemiec „opłatę za nabycie tymczasowych tablic rejestracyjnych umożliwiających przemieszczenie środka transportu z Niemiec do Polski”,

  • podatek akcyzowy zapłacony w Polsce oraz

  • opłatę recyklingową wnoszoną do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska.

Natomiast pozostałe koszty, o których mowa we wniosku, nie miały wpływu na wysokość ww. podstawy opodatkowania.

Podstawa prawna: art. 31 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług, art. 78, art. 79, art. 83 Dyrektywy 2006/112/WE Rady z dnia 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej.