Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

WEWNĄTRZWSPÓLNOTOWE NABYCIE TOWARÓW , TRANSPORT

March 1, 2014

Podstawa opodatkowania WNT samochodów

0 1709

Jesteśmy podatnikiem VAT UE, kupujemy samochody z Niemiec. Firma niemiecka (VAT UE) sprzedaje samochód i nalicza swój VAT (19%). Dopiero po dokonaniu rejestracji i przedstawieniu dokumentów wystawiają fakturę korygującą VAT. Jaką wartość wziąć do podstawy opodatkowania zanim otrzymamy korektę? Mój urząd powiedział, że brutto. Czy słusznie? Będziemy wówczas stratni o VAT który musimy zapłacić w ciągu 14 dni.

ODPOWIEDŹ

Podstawą opodatkowania w przypadku wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów jest wszystko co stanowi zapłatę, czyli w Państwa przypadku wartość brutto z faktury wystawionej przez firmę niemiecką.

UZASADNIENIE

W przedstawionej przez Państwa sytuacji zastosowanie znajdzie art.30a ust.1 ustawy o podatku od towarów i usług, zgodnie z którym do ustalenia podstawy opodatkowania w przypadku wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów stosuje się odpowiednio art.29a ust.1, 6, 7, 10 i 11. W myśl art.29a ust.1 ustawy, podstawą opodatkowania, co do zasady, jest wszystko, co stanowi zapłatę, którą dokonujący dostawy towarów lub usługodawca otrzymał lub ma otrzymać z tytułu sprzedaży od nabywcy, usługobiorcy lub osoby trzeciej, włącznie z otrzymanymi dotacjami, subwencjami i innymi dopłatami o podobnym charakterze mającymi bezpośredni wpływ na cenę towarów dostarczanych lub usług świadczonych przez podatnika.

Wystąpienie WNT z tytułu zakupu środka transportu zgodnie z art. 103 ust.3 i 4 ustawy zobowiązuje do obliczenia i wpłacenia w ciągu 14 dni od momentu powstania obowiązku podatkowego kwoty podatku od towarów i usług z tego tytułu, złożenia do Urzędu Skarbowego w terminie 14 dni od powstania obowiązku podatkowego informacji o wewnątrzwspólnotowym nabyciu środków transportu na druku VAT-23 wraz z kopią faktury potwierdzającej nabycie auta oraz dowodem zapłaty podatku. Po złożeniu VAT-23 urząd skarbowy wydaje zaświadczenie potwierdzające uiszczenie podatku na druku VAT-25, które jest niezbędne do rejestracji samochodu.

Obowiązek podatkowy z tytułu WNT powstaje w okresie wystawienia faktury przez kontrahenta, nie później niż 15 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy towarów będącej przedmiotem WNT. Wewnątrzwspólnotowe nabycie samochodu powinni Państwo rozliczyć w deklaracji VAT-7, wykazując w pozycji 23 – podstawę opodatkowania i w pozycji 24 - kwotę podatku. W pozycji 34 wpisać należy kwotę podatku zapłaconą z tytułu WNT przed dniem złożenia deklaracji. Kwota ta obniży wartość podatku należnego razem w poz. 36 deklaracji. W opisanym przypadku będzie to kwota faktycznie zapłacona. W konsekwencji kwota zapłaconego podatku nie będzie stanowiła „straty” z uwagi na to, że poprzez ujęcie zapłaconej kwoty podatku w deklaracji VAT obniżą Państwo podatek należny do zapłaty, a więc odzyskają zapłacony podatek.

Należy także pamiętać, że podatek należny z tytułu WNT stanowi jednocześnie podatek naliczony obniżający podatek należny w rozliczeniu za ten sam okres. W przypadku WNT prawo odliczenia podatku powstaje pod warunkiem, że podatnik w deklaracji podatkowej, w której jest obowiązany naliczyć podatek z tytułu WNT uwzględni kwotę podatku należnego z tytułu tej transakcji. Podatnik dokonujący odliczenia ma obowiązek posiadania faktury dokumentującej nabycie przez niego towaru w terminie 3 miesięcy od upływu miesiąca, w którym w odniesieniu do nabytych towarów powstał obowiązek podatkowy. W przypadku braku faktury w tym terminie, podatnik jest obowiązany do odpowiedniego pomniejszenia kwoty podatku naliczonego w rozliczeniu za okres, w którym termin 3 miesięcy upłynął. Otrzymanie faktury w terminie późniejszym upoważnia do odpowiedniego powiększenia podatku naliczonego w rozliczeniu za okres rozliczeniowy, w którym otrzymano tę fakturę (art. 87 ust.10, 10b pkt 2, 10g i 10h ustawy o VAT).

Z pytania wynika, że po dokonaniu rejestracji pojazdu otrzymają Państwo od kontrahenta niemieckiego korektę faktury. Przepisy ustawy o VAT nie precyzują sytuacji przedstawionej w pytaniu, jednak naszym zdaniem należałoby skonsultować się z Państwa urzędem skarbowym i ewentualnie organem, który dokonał rejestracji pojazdu, celem uzgodnienia, czy konieczne będzie złożenie nowego druku VAT-23 i uzyskanie poprawionego zaświadczenia VAT-25.

Korektę faktury należy natomiast rozliczyć w deklaracji VAT. Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z 2 lipca 2013 roku nr IPPP3/443-303/13-2/LK uznał, że „praktyka orzecznicza wykształciła powszechnie akceptowane reguły ujmowania w rozliczeniach VAT faktur korygujących. Mianowicie, w przypadku faktur korygujących wartość transakcji, której konieczność wystawienia wynika ze zdarzeń zaistniałych w momencie wystawienia faktury pierwotnej (np. w przypadku błędów w fakturze pierwotnej), co do zasady faktura korygująca powinna zostać ujęta (a podstawa opodatkowania skorygowana) w okresie rozliczeniowym, w którym pierwotnie powstał obowiązek podatkowy (tj. retrospektywnie)”.

Zdaniem redakcji, ponieważ zdarzenie powodujące dokonanie korekty istniało już w momencie wystawienia faktury pierwotnej tj. w pierwotnej fakturze niesłusznie naliczono VAT, otrzymaną korektę należy rozliczyć w okresie rozliczeniowym, w którym powstał obowiązek podatkowy.

Agnieszka Falkowska

Starszy Komisarz Skarbowy