Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

ZAKRES OPODATKOWANIA (art. 5-14)

November 4, 2014

Podział Spółki przez wydzielenie a skutki w podatku VAT

0 1438

Czynność przekazania do nowo zawiązanej spółki składników materialnych i niematerialnych w postaci Działu Obsługi Technicznej, w wyniku podziału przez wydzielenie nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, na podstawie art. 6 pkt 1 ustawy o VAT.

Stanowisko Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji indywidualnej z 1 października 2014 roku nr ILPP2/443-712/14-5/EN.

Sytuacja Podatnika

O wydanie indywidualnej interpretacji do organu podatkowego zwróciła się Spółka, której podstawowym przedmiotem działania jest prowadzenie prac badawczo-rozwojowych w dziedzinie nauk przyrodniczych i technicznych oraz informacji naukowo-technicznej. Dodatkowo w Spółce prowadzona jest działalność w zakresie wynajmu, obsługi technicznej i zarządzania nieruchomościami. W związku z tym, Spółka drogą uchwały, wyodrębniła w strukturze organizacyjnej Dział Obsługi Technicznej, odpowiedzialny za działalność w zakresie najmu, obsługi technicznej i zarządzania nieruchomościami.

Skutkiem tego w Spółce funkcjonują dwa centra zysków, stanowiące zorganizowane części przedsiębiorstwa Spółki, tj. Centrum Badawczo-Rozwojowe oraz Dział Obsługi Technicznej. Jednocześnie Spółka wskazała, iż Dział Obsługi Technicznej realizuje własne, ściśle określone funkcje obejmujące usługi najmu dla podmiotów zewnętrznych oraz obsługę techniczną nieruchomości na rzecz Centrum Badawczo-Rozwojowego oraz podmiotów zewnętrznych.

Zatem Dział Obsługi Technicznej prowadzi w ramach Spółki własną działalność, dokonuje analiz rynku nieruchomości, przygotuje własne oferty handlowe dotyczące najmu nieruchomości, prowadzi negocjacje handlowe. Innymi słowy jest wyodrębnioną organizacyjnie, funkcjonalnie oraz finansowo częścią przedsiębiorstwa z prowadzoną na odrębnych kontach analitycznych ewidencją rachunkową z możliwością sporządzania wewnętrznych bilansów oraz rachunków zysków i strat.

Tym samym ze względu na przypisane umowy najmu oraz umowy na świadczenie usług obsługi technicznej i zarządzania nieruchomościami Dział Obsługi Technicznej generuje zyski z prowadzonej przez siebie działalności, a zatem dzięki majątkowi i zatrudnionemu w nim personelowi – posiada pełną zdolność do funkcjonowania również jako samodzielny podmiot gospodarczy.

W konsekwencji jedyny wspólnik Spółki rozważa restrukturyzację przedsiębiorstwa poprzez przeniesienie – do nowo zawiązanego specjalistycznego podmiotu – tej odrębnej działalności Spółki w zakresie najmu, obsługi technicznej i zarządzania nieruchomościami i kontynuowanie jej w nim. Przedmiotem wydzielenia i przeniesienia do nowej spółki będą wszystkie składniki materialne i niematerialne w oparciu, o które prowadzona jest działalność w zakresie obsługi technicznej i zarządzania nieruchomościami, w tym w szczególności nieruchomości, wartości niematerialne i prawne, prawa z zawartych umów handlowych, środki pieniężne na rachunku bankowym, należności oraz zobowiązania funkcjonalnie związane z działalnością Działu Obsługi Technicznej. Wraz z wydzielaną częścią działalności Spółki przejdą do nowo zawiązanego podmiotu również pracownicy działu.

W związku z powyższym Spółka ma wątpliwości czy wyodrębniony organizacyjnie, finansowo i funkcjonalnie zespół składników materialnych i niematerialnych, związany z obsługą techniczną, zarządzaniem oraz wynajmem nieruchomości stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 2 pkt 27e ustawy VAT, a tym samym czy w przypadku decyzji o dokonaniu podziału Spółki poprzez przeniesienie części majątku w postaci Działu Obsługi Technicznej na nowo zawiązaną spółkę, czynność ta nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem VAT.

Odpowiedź Dyrektora Izby Skarbowej

W przedmiotowej sprawie kwestią wymagającą analizy jest ustalenie istnienia lub nieistnienia podstaw do zastosowania przepisu art. 6 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług.

Zatem, aby określony zespół składników majątkowych mógł zostać zakwalifikowany jako zorganizowana część przedsiębiorstwa, nie jest wystarczające jakiekolwiek zorganizowanie masy majątkowej, ale musi się ona odznaczać pełną odrębnością niezbędną do samodzielnego funkcjonowania w obrocie gospodarczym. Zorganizowaną część przedsiębiorstwa tworzą więc składniki, będące we wzajemnych relacjach takich, by można było mówić o nich jako o zespole, a nie o zbiorze przypadkowych elementów, których jedyną cechą wspólną jest własność jednego podmiotu gospodarczego. Oznacza to, że zorganizowana część przedsiębiorstwa nie jest sumą poszczególnych składników, przy pomocy których będzie można prowadzić odrębny zakład, lecz zorganizowanym zespołem tych składników, przy czym punktem odniesienia jest rola, jaką składniki majątkowe odgrywają w funkcjonowaniu przedsiębiorstwa.

Tym samym, na gruncie ustawy o podatku od towarów i usług, mamy do czynienia ze zorganizowaną częścią przedsiębiorstwa, jeżeli spełnione są wszystkie następujące przesłanki:

  • istnieje zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązań,

  • zespół ten jest organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie,

  • składniki te przeznaczone są do realizacji określonych zadań gospodarczych,

  • zespół tych składników mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące ww. zadania gospodarcze.

Reasumując należy stwierdzić, że skoro Dział Obsługi Technicznej jest wydzielony organizacyjnie i finansowo z całości Spółki i stanowi zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczony do prowadzenia odrębnej i samodzielnej działalności gospodarczej, to spełnia definicję zorganizowanej części przedsiębiorstwa, stosownie do art. 2 pkt 27e ww. ustawy. W konsekwencji, czynność przekazania do nowo zawiązanej spółki składników materialnych i niematerialnych w postaci Działu Obsługi Technicznej, w wyniku podziału przez wydzielenie w rozumieniu art. 529 § 1 pkt 4 Kodeksu Spółek Handlowych nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, na podstawie art. 6 pkt 1 ww. ustawy.

Podstawa prawna: art. 6 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.