Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Jeżeli zaniedbałem składania deklaracji VAT do urzędu i ten wyrejestrował moją firmę z rejestru podatników VAT czynnych, to czy firma może się bez problemu do tego rejestru ponownie zarejestrować (oczywiście wnosząc ponownie opłatę)?

ODPOWIEDŹ

Tak, po wykreśleniu przez organ podmiotu z rejestru jako podatnika VAT można dokonać ponownej rejestracji dla potrzeb tego podatku składając zgłoszenie rejestracyjne VAT-R oraz dokonując opłaty skarbowej w wysokości 170 zł.

UZASADNIENIE

Co do zasady na każdym „czynnym” podatniku podatku od towarów i usług, z wyjątkiem podatników, którzy zgłosili zawieszenie działalności gospodarczej na podstawie przepisów ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, ciąży obowiązek składania deklaracji podatkowych. Zgodnie z art. 99 ust. 1, 2 i 3 ustawy o podatku od towarów i usług podatnicy, o których mowa w art. 15, są obowiązani składać w urzędzie skarbowym deklaracje podatkowe za okresy miesięczne (lub kwartalne) w terminie do 25. dnia miesiąca (kwartału) następującego po każdym kolejnym miesiącu (kwartale).

Z kolei, jeżeli podatnik zarejestrowany jako podatnik VAT zaprzestał wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu, obowiązany jest zgłosić zaprzestanie działalności składając jednocześnie formularz VAT-Z do właściwego naczelnika urzędu skarbowego, które stanowi podstawę do wykreślenia podatnika z rejestru jako podatnika VAT (art. 96 ust. 6 ustawy o VAT).

W sytuacji natomiast, gdy zaprzestanie wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu nie zostało zgłoszone zgodnie z ust. 6, naczelnik wykreśla z urzędu podatnika z rejestru jako podatnika VAT. Ponadto naczelnik urzędu skarbowego wykreśla z urzędu podatnika z rejestru jako podatnika VAT bez konieczności zawiadamiania o tym podatnika, jeżeli w wyniku podjętych czynności sprawdzających okaże się, że podatnik nie istnieje lub mimo podjętych udokumentowanych prób nie ma możliwości skontaktowania się z podatnikiem albo jego pełnomocnikiem (art. 96 ust. 9 i 10). Dzieje się tak np. w sytuacji, gdy podmiot nie składa deklaracji VAT, a podjęte przez urząd czynności wykażą, że podmiot zaprzestał wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu lub nie ma możliwości skontaktowania się z podatnikiem lub jego pełnomocnikiem.

Fakt wykreślenia z urzędu podatnika z rejestru „czynnych” podatników VAT nie pozbawia go możliwości ponownej rejestracji dla potrzeb tego podatku. W tym celu należy złożyć do właściwego naczelnika urzędu skarbowego zgłoszenie rejestracyjne VAT-R oraz wnieść opłatę skarbową w wysokości 170 zł.

Magdalena Misiak