Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

NABYCIE TOWARÓW I USŁUG W KRAJU

June 1, 2018

Ponowne odliczenie zapłaconego przez dłużnika skorygowanego wcześniej podatku naliczonego

0 968

Dokonaliśmy odliczenia VAT naliczonego z faktury otrzymanej w 2017 roku. Nie zapłaciliśmy faktury w ciągu 160 dni i w związku z tym dokonaliśmy korekty deklaracji i zwróciliśmy VAT do Urzędu Skarbowego. Fakturę zapłaciliśmy w 2018 roku w trzech różnych miesiącach. Czy odliczenie możemy pokazać zbiorczo w jednej deklaracji, czy też musimy zrobić to w każdym miesiącu tak jak dokonane były przelewy?

ODPOWIEDŹ

Czytelnik - dłużnik ma prawo do ponownego odliczenia podatku naliczonego w rozliczeniu za okres, w którym dokonał płatności, w odniesieniu do zapłaconej części.

UZASADNIENIE

Zgodnie z art. 89a ust.1 i 1a ustawy o podatku od towarów i usług podatnik może skorygować podstawę opodatkowania oraz podatek należny z tytułu dostawy towarów lub świadczenia usług na terytorium kraju w przypadku wierzytelności, których nieściągalność została uprawdopodobniona. Korekta dotyczy również podstawy opodatkowania i kwoty podatku przypadającej na część kwoty wierzytelności, której nieściągalność została uprawdopodobniona. Nieściągalność wierzytelności uważa się za uprawdopodobnioną w przypadku, gdy wierzytelność nie została uregulowana lub zbyta w jakiejkolwiek formie w ciągu 150 dni od dnia upływu terminu jej płatności określonego w umowie lub na fakturze. Korekta podatku należnego jest prawem, lecz nie obowiązkiem wierzyciela.

Odmiennie w takim przypadku powinien zachować się dłużnik. Bowiem podatnik, który nie wywiązał się z obowiązku uregulowania zobowiązania, musi dokonać korekty odliczonej kwoty podatku VAT wynikającej z faktury zakupu. Korekta podatku naliczonego jest obowiązkiem dłużnika.

Zgodnie z art. 89b ust. 1 ustawy o VAT, korektę musi dokonać w rozliczeniu za miesiąc lub kwartał, w którym upłynął 150 dzień od terminu płatności. Uniknie tego obowiązku, jeśli najpóźniej w ostatnim dniu tego okresu rozliczeniowego ureguluje należność.

Jeśli dłużnik ureguluje należność po upływie 150 dni, ma prawo ponownie dokonać odliczenia podatku naliczonego wynikającego z danej faktury w deklaracji za miesiąc w którym dokonał wpłaty. W przypadku częściowego uregulowania zobowiązania może zwiększyć podatek naliczony w odniesieniu do zapłaconej części (art. 89b ust. 4 ustawy o VAT). Zatem uregulowanie przez Czytelnika należności w trzech różnych miesiącach uprawnia do ponownego odliczenia podatku w zapłaconych wysokościach i w rozliczeniu za okresy w których dokonał płatności.

EWIDENCJA W DEKLARACJACH: W deklaracji VAT-7(17) korektę podatku naliczonego, o której mowa w art. 89b ust. 4 ustawy należy wykazać w pozycji 50

Halina Lisowska

Podstawa prawna: art. 89a ust.1 i 1a, art. 89b ust. 1, art. 89b ust. 4 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.