Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

DOSTAWA TOWARÓW W KRAJU , NIERUCHOMOŚCI , AKTUALNOŚCI , DOKUMENTACJA (art. 106-112)

February 27, 2017

Potwierdzenie otrzymania przez osobę nieprowadzącą działalności korekty faktury

0 1016

W przypadku korekty podatku należnego nie ma obowiązku wysyłania faktury korygującej do osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej.

Stanowisko Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z dnia 3 lutego 2017 roku nr 2461-IBPP1.4512.972.2016.1.AZb

Sytuacja Podatnika

Gmina dokonuje sprzedaży np. mieszkań komunalnych na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej. W związku z tą transakcją kupujący zobowiązani są do zwrotu dodatkowych kosztów np. za sporządzenie operatu szacunkowego dokonanego przez rzeczoznawcę.

Powyższa usługa podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Wnioskodawca wystawia w systemie informatycznym faktury na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej, bowiem technicznie nie posiada innej możliwości zaewidencjonowania podatku należnego VAT, czyli prowadzenia ewidencji sprzedaży bez wystawiania faktur. W tym przypadku faktury wystawione są tylko dla celów ewidencyjnych i nie są wysyłane do osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej. Niejednokrotnie osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej dokonują wpłaty dużo wcześniej niż planowana transakcja sprzedaży mieszkania. Zdarza się, że nie dochodzi do sprzedaży, wówczas Wnioskodawca koryguje naliczoną wcześniej opłatę z tytułu sporządzenia operatu szacunkowego, wystawiając w systemie informatycznym fakturę korygującą (tylko do celów ewidencyjnych). Faktura korygująca podobnie jak faktura pierwotna nie jest wysyłana do osoby fizycznej nie prowadzącej działalności gospodarczej.

W związku z powyższym Wnioskodawca powziął wątpliwości, czy w przypadku wystawienia faktury korygującej (do faktury, która nie została wysłana do osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej) Wnioskodawca zobowiązany jest wysłać tę fakturę za potwierdzeniem odbioru tak jak w przypadku wysyłania faktur korygujących do podatników podatku VAT.

Stanowisko Dyrektora

Z przepisów art. 106j ustawy o podatku od towarów i usług wynika, że jeżeli po wystawieniu faktury wystąpią zdarzenia mające wpływ na treść wystawionej faktury lub okaże się, że wystawiona faktura zawiera błędy, podatnik wystawia w takim przypadku fakturę korygującą. Fakturę korygującą wystawia się w przypadku udzielenia rabatów, zwrotu sprzedawcy towarów i opakowań, a także zwrotu nabywcy całości lub części zapłaty oraz w sytuacji gdy podwyższono cenę po wystawieniu faktury lub w razie stwierdzenia pomyłki w cenie, stawce lub kwocie podatku bądź w jakiejkolwiek innej pozycji faktury.

Odnosząc się do powyższego należy stwierdzić po pierwsze, że fakturę korygującą wystawia się wyłącznie w przypadku gdy transakcja została udokumentowana fakturą.

W odniesieniu do powyższego tut. organ wyjaśnia, że „faktura” jest fakturą w rozumieniu ustawy o VAT wyłącznie wtedy, gdy jest dokumentem poświadczającym zaistnienie określonego zdarzenia, zawierającym wszystkie elementy wymagane ustawą, wystawionym co do zasady przez sprzedawcę w sposób papierowy lub elektroniczny oraz wprowadzonym do obiegu prawnego poprzez jej doręczenie nabywcy. Nie jest natomiast fakturą w rozumieniu przepisów ustawy o VAT dokument wygenerowany przez Wnioskodawcę wyłącznie w systemie informatycznym służący jego celom ewidencyjnym (stanowiący w istocie zapis księgowy wygenerowany w systemie Wnioskodawcy), niedoręczony w żaden sposób nabywcy.

W przypadku zatem gdy Wnioskodawca, zgodnie z przepisami ustawy o VAT nie jest zobowiązany do dokumentowania fakturami sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej (za wyjątkiem oczywiście sytuacji, o której mowa w art. 106b ust. 3 pkt 1 ustawy) i w rzeczywistości tych faktur nie wystawia i nie doręcza ich nabywcom w żaden sposób, a coś co Wnioskodawca określa mianem „faktury” czy „faktury korygującej” stanowi jedynie zapis wygenerowany przez system księgowy stosowany przez Wnioskodawcę, to brak jest podstaw do uzyskiwania potwierdzenia odbioru dokumentu i tak niedoręczanego.

Zatem w sytuacji opisanej we wniosku, gdy u Wnioskodawcy wystąpią zdarzenia skutkujące obniżeniem kwoty podatku należnego (np. ostatecznie nie dojdzie do sprzedaży na rzecz osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej), co skutkuje zwrotem już uiszczonej wpłaty na rachunek bankowy danej osoby, Wnioskodawca ma prawo do skorygowania podatku należnego VAT, przy czym – jak już zaznaczono - brak jest podstaw do uzyskiwania potwierdzenia odbioru dokumentu, który nie jest doręczany.

Podstawa prawna: art. 106b oraz 106j ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.