Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

ŚWIADCZENIE USŁUG W KRAJU I ZA GRANICĄ , AKTUALNOŚCI , PROCEDURY SZCZEGÓLNE (art. 113-138)

June 29, 2015

Powrót do zwolnienia podmiotowego w VAT

0 1116

Przedsiębiorca może skorzystać ze zwolnienia od podatku od towarów i usług, w związku z prowadzeniem działalności gospodarczej, przy założeniu, iż usługi doradztwa zawodowego, coachingu oraz usług eksperckich będzie świadczyć poza działalnością na podstawie umów zleceń zawartych z osobami prawnymi.

Stanowisko Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji indywidualnej z 22 maja 2015 roku nr IPTPP1/4512-140/15-4/AK.

Sytuacja Podatnika

O wydanie indywidualnej interpretacji do organu podatkowego zwrócił się Przedsiębiorca, który świadczy usługi edukacyjno-szkoleniowe od października 2013 roku. W ramach prowadzonej działalności oferuje szkolenia, kursy, badania jak i warsztaty z poradnictwa zawodowego i psychologicznego. Ponadto opracowuje materiały szkoleniowe dla uczestników projektów, tj. skrypty, materiały dydaktyczne, arkusze ćwiczeń itp. W zależności od treści zawartej w umowie Przedsiębiorca zapewnia uczestnikom projektu catering i serwis kawowy, który wchodzi w skład usługi szkoleniowej projektu.

W chwili obecnej Przedsiębiorca chciałaby zrezygnować z VAT i powrócić do zwolnienia ze względu na obroty. Spełnia warunki uprawniające do skorzystania z podmiotowego zwolnienia z tego podatku, tj. wartość sprzedaży opodatkowanej nie przekroczyła w 2014 roku łącznej kwoty 150.000,00 zł zgodnie z art. 113 ust. 1 i 2 ustawy o podatku od towarów i usług. Ponadto nie wykonuje w działalności czynności wymienionych w art. 113 ust. 13 ww. ustawy oraz jest od ponad roku czynnym podatnikiem VAT. Jako osoba fizyczna prowadząca indywidualną działalność gospodarczą planuje również rozszerzyć swoją działalność i dokonać nowego wpisu w CEIDG, w tym PKD 85.60.Z - doradztwo edukacyjno-zawodowe. W ramach tego PKD Przedsiębiorca będzie wykonywał wyłącznie czynności związane z organizowaniem programów wymiany studenckiej.

Oprócz przychodów z działalności gospodarczej uzyskuje również przychody z tytułu zawartych umów zleceń wykonywanych poza działalnością. Umowy zawierane są z osobami prawnymi na wykonanie usług doradztwa zawodowego, coachingu oraz usług eksperckich w obszarze polityki społecznej. Wynagrodzenie uzyskiwane w ramach wykonywanych umów zleceń w zakresie świadczenia usług doradczych, stanowi przychód w rozumieniu art. 13 pkt 2-9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Przedsiębiorca nie ponosi ryzyka gospodarczego w ramach wykonywania postanowień umów zlecenia, ponieważ w chwili obecnej z tytułu zawieranych umów zleceń na usługi doradztwa zawodowego, coachingu oraz usług eksperckich odpowiedzialność ponosi zleceniodawca. Przedmiotowe usługi Przedsiębiorca wykonuje osobiście, nie angażując nikogo do wykonywania czynności objętych umową, jak i również nie angażuje sama zasobów materialnych niezbędnych do wykonania określonych w umowie czynności.

Przy tak przedstawionym opisie sprawy Przedsiębiorca powziął wątpliwość czy może zrezygnować z VAT i powrócić do zwolnienia podmiotowego ze względu na wysokość obrotów, jeśli w CEIDG posiada wpis, obejmujący doradztwo, którego w ramach działalności nie wykonuje, a wykonuje je poza działalnością na podstawie umów zleceń.

Odpowiedź Dyrektora Izby Skarbowej

Dokonując analizy opisu sprawy w powiązaniu z obowiązującymi przepisami prawa organ podatkowy uznał, iż czynności wykonywane przez Przedsiębiorcę w ramach umów zlecenia, tj. usługi doradztwa zawodowego, coachingu oraz usługi eksperckie nie należy uznawać za czynności opodatkowane podatkiem od towarów i usług. Powyższe wynika z faktu, że wynagrodzenie z tytułu świadczenia przedmiotowych usług na podstawie zawartych umów zlecenia stanowi przychód z działalności wykonywanej osobiście, zgodnie z art. 13 pkt 9 ustawy o podatku dochodowego od osób fizycznych. Ponadto, z tytułu ww. umów to zleceniodawca ponosi odpowiedzialność za wykonane usługi wobec osób trzecich oraz określa miejsce ich wykonania.

Zatem organ podatkowy stwierdził, iż Przedsiębiorca może skorzystać ze zwolnienia od podatku od towarów i usług na podstawie art. 113 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, w związku z prowadzeniem działalności gospodarczej, przy założeniu, że usługi doradztwa zawodowego, coachingu oraz usług eksperckich będzie świadczy poza działalnością na podstawie umów zleceń zawartych z osobami prawnymi.

Reasumując, Przedsiębiorca wykonując usługi edukacyjno-szkoleniowe, bez doradztwa w tym zakresie, może korzystać ze zwolnienia, o którym mowa w art. 113 ust. 1 ww. ustawy, o ile nie będzie wykonywać czynności, które ze zwolnienia korzystać nie mogą, tj. określonych w art. 113 ust. 13 ww. ustawy oraz do momentu przekroczenia kwoty limitu wartości sprzedaży, tj. 150.000 zł.

Podstawa prawna: art. 113 ust. 1, 13 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.