Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Jestem zarejestrowanym podatnikiem VAT od 2003 roku. Od kilku lat nie przekroczyłem obrotów uprawniających do zwolnienia podmiotowego. W tym roku zdecydowałem ponownie wybrać zwolnienie. Pani w Urzędzie Skarbowym poinformowała mnie, że mogę, ale od początku roku. Czy rzeczywiście nie mogę być podatnikiem zwolnionym od 01 marca tego roku?

ODPOWIEDŹ

Nie, podatnik może ponownie skorzystać ze zwolnienia od początku dowolnego miesiąca. Pamiętać należy, że od utraty bądź rezygnacji ze zwolnienia musi upłynąć minimum rok, przy czym termin roczny oblicza się od końca roku, w którym podatnik utracił bądź zrezygnował ze zwolnienia.

UZASADNIENIE

Zgodnie z art. 113 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, zwolniona od podatku jest sprzedaż dokonywana przez podatników, u których wartość sprzedaży nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty 150.000 zł.

Do wartości sprzedaży uprawniającej do korzystania z tego zwolnienia nie wlicza się kwoty podatku, a także:

1) wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów oraz sprzedaży wysyłkowej z terytorium kraju oraz sprzedaży wysyłkowej na terytorium kraju,

2) odpłatnej dostawy towarów i odpłatnego świadczenia usług, zwolnionych od podatku, na podstawie art. 43 ust. 1 lub przepisów wydanych na podstawie art. 82 ust. 3, z wyjątkiem:

a) transakcji związanych z nieruchomościami,

b) usług, o których mowa w art. 43 ust. 1 pkt 7, 12 i 38-41,

c) usług ubezpieczeniowych

- jeżeli czynności te nie mają charakteru transakcji pomocniczych;

3) odpłatnej dostawy towarów, które na podstawie przepisów o podatku dochodowym są zaliczane przez podatnika do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji.

Czynny podatnik VAT ma prawo do rezygnacji z opodatkowania i ponownego skorzystania ze zwolnienia ze względu na wysokość obrotów.

Stosownie do art. 113 ust. 11 ustawy o VAT, podatnik, który utracił prawo do zwolnienia sprzedaży od podatku lub zrezygnował z tego zwolnienia, może, nie wcześniej niż po upływie roku, licząc od końca roku, w którym utracił prawo do zwolnienia lub zrezygnował z tego zwolnienia, ponownie skorzystać ze zwolnienia określonego w ust. 1.

Pytanie Czytelnika dotyczy terminu możliwości skorzystania ze zwolnienia z uwagi na nieprzekroczenie obrotów, tj. czy może wybrać ponownie zwolnienie np. od 01 marca, czy jak został poinformowany w urzędzie skarbowym, nie można zrezygnować z rozliczania VAT w trakcie roku.

Istotnie, określony w art. 113 ust. 11 ustawy o podatku VAT termin powrotu do zwolnienia z VAT budzi wątpliwości podatników, a organy podatkowe uznają, że powrót do zwolnienia z VAT możliwy jest wyłącznie od początku roku. I tak, w wydanych interpretacjach indywidualnych np. Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 6 września 2012 roku, Nr IBPP1/443-564/12/AL, Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 19 października 2012 r., Nr ILPP2/443-784/12-2/MN, a także Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 30 lipca 2013 r., Nr ITPP1/443-490/13/MN, Minister Finansów przedstawia jednolite stanowisko, że prawo do ponownego skorzystania ze zwolnienia od podatku od towarów i usług przysługuje wyłącznie od początku danego roku podatkowego, tj. od dnia 1 stycznia.

Takiego stanowiska nie popiera jednak orzecznictwo sądów. I tak, w wyroku z 19 czerwca 2013 r. /Sygn. akt I SA/Kr 548/13/, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie stwierdził, iż możliwość ponownego skorzystania ze zwolnienia pozostawiona została decyzji podatnika, a także, że skorzystanie ze zwolnienia może mieć miejsce od początku dowolnego miesiąca, następującego po wyznaczonym w ust. 11 art. 113 ustawy o podatku od towarów i usług.

Podobnie wypowiedział się również Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w wyroku z dnia 23 kwietnia 2013 r./ Sygn. akt I SA/Wr 350/13/, a także Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi w wyroku z 17 października 2012 r. / Sygn. akt I SA/Łd 1039/12 /. W tym ostatnim wyroku sąd orzekł, iż „ od utraty bądź rezygnacji ze zwolnienia musi upłynąć minimum rok, przy czym termin roczny oblicza się od końca roku, w którym podatnik utracił bądź zrezygnował ze zwolnienia. (…) Skoro przepis art. 113 ust. 11 ustawy o VAT stanowi tylko o najwcześniejszym momencie z nadejściem którego podatnik może powtórnie skorzystać ze zwolnienia i nie zakreśla żadnego maksymalnego terminu, to podatnik może skorzystać ze zwolnienia w najwcześniejszym przewidzianym w nim momencie ("...może, nie wcześniej niż po upływie roku...") lub później, np. od 1 marca 2012 r. Odnosząc powyższe wskazanego powyżej przykładu, skoro podatnik może skorzystać ze zwolnienia już 1 stycznia 2012 r., to tym bardziej może to uczynić 1 marca 2012 r. Termin "rok" użyty w tym przepisie należy rozumieć jako rok kalendarzowy”.

Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 23 stycznia 2014r. Sygn akt. I FSK 280/13, oddalił skargę kasacyjną organu podatkowego, który stał na stanowisku, że podatnik może ponownie skorzystać ze zwolnienia podmiotowego w VAT wyłącznie od początku danego roku podatkowego.

Tak więc w świetle orzecznictwa, błędne wydają się interpretacje Ministra Finansów dotyczące terminu rezygnacji ze zwolnienia od 1 stycznia 2014. Czytelnik który od wielu lat prowadzi działalność gospodarczą jako podatnik VAT czynny, może zrezygnować z rozliczania VAT w trakcie roku, np. od 1 marca.

Iwona Porez