Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

ŚWIADCZENIE USŁUG W KRAJU I ZA GRANICĄ , KASY REJESTRUJĄCE

January 4, 2019

NR 85 (Styczeń 2019)

Powtarzalna likwidacja działalności a obowiązek dokonania odczytu pamięci fiskalnej kasy rejestrującej

0 1119

Prowadzę od wielu lat działalność w zakresie usług kosmetycznych, stosuję kasę fiskalną. Ponieważ mam rodzinę za granicą często wyjeżdżam tam na różne okresy do dorywczej pracy nie związanej z moim zawodem (np. opieka nad chorym powyżej 2 lat na umowę o pracę). Raz zawiesiłam działalność, raz zlikwidowałam i znów podjęłam, nie dokonywałam odczytu, ponieważ wiedziałam, że po upływie bliżej nieokreślonego czasu ponownie będę świadczyła usługi kosmetyczne. Nie zamierzam definitywnie zaprzestać świadczenia w Polsce usług kosmetycznych, będę jednak wykonywała je z przerwami w związku z wyjazdami za granicę. Czy w przypadku wyłącznie czasowych likwidacji działalności muszę dokonywać za każdym razem odczytu kasy?

ODPOWIEDŹ

Nie, odczytu z pamięci fiskalnej kasy rejestrującej należy dokonać dopiero po zakończeniu pracy kasy w trybie fiskalnym, czyli gdy nastąpi likwidacja działalności gospodarczej

UZASADNIENIE

Regulacja zawarta w art. 111 ust. 6 ustawy o podatku od towarów i usług stanowi, że podatnicy są obowiązani do zwrotu odliczonych lub zwróconych im kwot wydatkowanych na zakup kas rejestrujących, w przypadku gdy w okresie 3 lat od dnia rozpoczęcia ewidencjonowania zaprzestaną ich używania lub nie dokonują w obowiązującym terminie zgłoszenia kasy do obowiązkowego przeglądu technicznego przez właściwy serwis, a także w przypadku naruszenia warunków związanych z odliczeniem tych kwot, określonych w przepisach wydanych na podstawie ust. 7 pkt 1 i 2.

Z§ 15 ust. 1 obowiązującego do dnia 31 grudnia 2018r. rozporządzenia z dnia 14 marca 2013r.w sprawie kas rejestrujących wynikaa, iż w  przypadku zakończenia przez kasę pracy w trybie fiskalnym podatnik:

 

  1. wykonuje raport fiskalny dobowy i raport fiskalny okresowy (miesięczny),

  2. składa w terminie 7 dni od dnia zakończenia pracy kasy w trybie fiskalnym wniosek do naczelnika urzędu skarbowego o dokonanie odczytu pamięci fiskalnej kasy, którego wzór stanowi załącznik nr  3 do rozporządzenia,

  3. składa wniosek o wyrejestrowanie kasy z ewidencji prowadzonej przez naczelnika urzędu skarbowego,

  4. dokonuje przy pomocy serwisanta kasy odczytu zawartości pamięci fiskalnej kasy przez wykonanie raportu rozliczeniowego za cały okres pracy kasy w obecności pracownika urzędu skarbowego.

 

Odczyt powinien być zakończony protokołem z czynności odczytania zawartości pamięci fiskalnej kasy sporządzonym przez pracownika urzędu skarbowego, z zastrzeżeniem § 27.

Terminy „zakończenia przez kasę pracy w trybie fiskalnym”, „zaprzestania używania”, nie zostały zdefiniowane w rozporządzeniach dot. kas rejestrujących, ani też w ustawie o podatku od towarów i usług, ale niewątpliwie należy brać pod uwagę tylko taką sytuację, która ewidentnie powoduje, zaprzestanie używania kasy w sposób trwały, bez powrotu do jej ponownego używania. Literalna wykładnia terminu „zaprzestanie”, „zakończenie” oznacza m.in. przestać coś robić, wskazuje na działanie powodujące sytuację ostateczną, nieodwracalną i definitywną (można przyjąć, że oznacza ostateczną likwidację działalności bez wznowienia jej w przyszłości). Oznacza również postępowanie zmierzające do uregulowania spraw organizacyjnych i majątkowych rozwiązywanej firmy.

Zawieszenie działalności, jest natomiast stanem tymczasowym, dającym możliwość powrotu do stanu pierwotnego. Niemniej, dokonywana przez Czytelniczkę likwidacja prowadzonej działalności (z zamiarem jej kontynuowania) i powtarzalne jej podejmowanie w tym samym zakresie, bez definitywnej likwidacji nie wypełnia przesłanek o których mowa w art. 111 ust. 6 ustawy o podatku od towarów i usług oraz § 15 ust. 1 rozporządzenia w sprawie kas rejestrujących.

Wykonanie raportu rozliczeniowego należy wykonać w przypadku likwidacji działalności, powoduje ono bowiem blokowanie działania kasy, czyli uniemożliwia jej późniejszą pracę, dlatego też jest poprzedzone wykonaniem raportu fiskalnego dobowego oraz raportu fiskalnego okresowego (miesięcznego).

Przy założeniu, że użytkowana przez Czytelniczkę kasa rejestrująca zapewnia prawidłowość rozliczeń, to rejestrując kolejny raz działalność gospodarczą po powrocie z pracy za granicą, może Pani wyjątkowo prowadzić ewidencję sprzedaży przy zastosowaniu tej kasy (tak w interpretacji indywidualnej z 3 kwietnia 2018 r., sygn. 0115-KDIT1-1.4012.88.2018.1.AJ - Dyrektora KIS).

Zdaniem Redakcji, w opisanej w pytaniu sytuacji, Czytelniczka powinna dokonywać zawieszenia, a nie likwidacji działalności. Pozwoli to uniknąć wątpliwości interpretacyjnych wskazanych przepisów i ewentualnych konsekwencji prawnych z tym Podsumowując, dopiero gdy Czytelniczka definitywnie zlikwiduje działalność w zakresie świadczenia usług kosmetycznych, w świetle projektowanych zmian na podstawie zapisu § 34 pkt 2 - 4 projektu rozporządzenia z 5 listopada 2018 r. w sprawie kas rejestrujących powstanie obowiązek złożenia do naczelnika urzędu skarbowego wniosku o wyrejestrowanie kasy z prowadzonej ewidencji oraz złożenie protokołu z odczytu pamięci fiskalnej kasy wraz z raportem fiskalnym rozliczeniowym w terminie 3 dni od dnia jego sporządzenia.

 Anna Kassian

Podstawa prawna: art. 111 ust. 6 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, § 15 ust. 1 i 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 14 marca 2013r. w sprawie kas rejestrujących, § 34 pkt 2-4 projektu rozporządzenia z 5 listopada 2018 r. w sprawie kas rejestrujących.