Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

OŚWIATA I KULTURA

April 29, 2013

Pozaszkolne formy edukacji świadczone na rzecz przedszkoli a stawka VAT

0 2455

Świadczone przez podatnika usługi w zakresie pozaszkolnych form edukacji na rzecz przedszkoli są opodatkowane podatkiem VAT według stawki podstawowej tj. 23%.

Takie stanowisko zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z 14 lutego 2013 roku nr IPPP2/443-1172/12-4/RR.

Sytuacja podatnika

O wydanie indywidualnej interpretacji do organu podatkowego zwrócił się Podatnik, który prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą, polegającą na prowadzeniu zajęć na podstawie zawartych umów na rzecz przedszkoli publicznych i niepublicznych. Działalność Podatnika polega na odpłatnym organizowaniu i prowadzeniu: zajęć z gimnastyki korekcyjnej, zajęć z gimnastyki ogólnorozwojowej, rytmiki, tańca, warsztatów teatralnych, zajęć plastycznych, zajęć logopedycznych, nauczania języków, zajęć z ceramiki, nauka gry w szachy, nauka judo. Zajęcia prowadzone są przez nauczycieli i instruktorów, posiadających wykształcenie kierunkowe lub uprawnienie trenerskie, instruktorskie bądź nauczycielskie, w oparciu o zawarte z Podatnikiem umowy zlecenia lub umowy o dzieło. Podatnik świadczy także usługi osobiście. Uczestnikami zajęć są dzieci w wieku przedszkolnym uczęszczające do placówek, z którymi Podatnik zawarł umowy o świadczenie usług. Jednocześnie Podatnik nie posiada statusu jednostki objętej systemem oświaty w rozumieniu przepisów o systemie oświaty w zakresie kształcenia i wychowania.

W związku z powyższym Podatnik zwrócił się do organu podatkowego z zapytaniem, czy świadczone usługi w zakresie pozaszkolnych form edukacji, z wyjątkiem usług polegających na nauce języka obcego, na podstawie zawartych umów z placówkami przedszkolnymi, podlegają zwolnieniu od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 26 lub pkt 27 ustawy o VAT.

Odpowiedź Dyrektora Izby Skarbowej

Dokonując analizy art. 43 ust. 1 pkt 27 ustawy o podatku od towarów i usług organ podatkowy wskazał, iż warunkiem zastosowania zwolnienia od podatku jest spełnienie przesłanki o charakterze przedmiotowym, dotyczącej rodzaju świadczonych usług, tj. usług prywatnego nauczania na odpowiednim poziomie edukacji oraz przesłanki podmiotowej odnoszącej się do usługodawcy, który musi być nauczycielem. Niespełnienie chociażby jednej z ww. przesłanek powoduje, że zwolnienie nie ma zastosowania. Bowiem zwolnione od podatku jest nauczanie prywatne przez nauczycieli, obejmujące kształcenie powszechne lub wyższe. Natomiast w przypadku, gdy nauczyciele świadczący usługi nauczania są zatrudnieni przez inny podmiot, to nie łączy ich bezpośrednia relacja umowna z uczniami, lecz z podmiotem zatrudniającym.

Wobec powyższego przedmiotowe czynności nie mające cech nauczania prywatnego w rozumieniu w art. 43 ust. 1 pkt 27 ustawy, nie korzystają ze zwolnienia od podatku od towarów i usług na podstawie ww. przepisu.

Jednocześnie biorąc pod uwagę regulację zawartą w art. 43 ust. 1 pkt 26 ww. ustawy organ podatkowy zaznaczył, że warunkiem zastosowania zwolnienia od podatku dla świadczonych usług w zakresie kształcenia jest spełnienie przesłanki o charakterze podmiotowym odnoszącej się do usługodawcy, który musi być jednostką objętą systemem oświaty w rozumieniu przepisów o systemie oświaty.

Natomiast z opisu sprawy wynika, iż Podatnik jest osobą fizyczną prowadzącą działalność oświatową, ale nie posiada statutu jednostki objętej systemem oświaty w rozumieniu przepisów o systemie oświaty. Zatem, mając na uwadze warunki umożliwiające korzystanie ze zwolnienia przewidzianego w art. 43 ust. 1 pkt 26 ustawy, organ podatkowy stwierdził, że świadczone przez Podatnika usługi działalności oświatowej prowadzonej na zasadzie przepisów o swobodzie działalności gospodarczej - nie korzystają z ww. zwolnienia z podatku od towarów i usług.

Podstawa prawna: art. 41 ust. 1 w związku z art. 146a pkt 1, art. 43 ust. 1 pkt 26 i 27 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.