Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

BUDOWNICTWO

January 30, 2015

Prace budowlane w budynku biurowo-mieszkalnym a stawka VAT

0 968

Do prac budowlanych, polegających na wykonaniu elewacji oraz dobudowie klatki schodowej w budynku biurowo-mieszkalnym, należy zastosować stawkę podatku VAT w wysokości 23%.

Stanowisko Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z 13 listopada 2014 roku nr IPPP2/443-791/14-2/BH.

Sytuacja podatnika

O wydanie indywidualnej interpretacji do organu podatkowego zwrócił się Podatnik, który zamierza zawrzeć ze Spółką umowę na wykonanie prac budowlanych w zakresie wykonania elewacji całego budynku oraz dobudowy klatki schodowej zarówno do części mieszkalnej jak i biurowej budynku. Zgodnie z wydanym pozwoleniem na budowę budynek na którym mają być prowadzone prace został zaklasyfikowany jako budynek biurowy z częścią magazynową oraz lokalami mieszkalnymi. Podatnik jednocześnie zaznaczył, że budynek ten jako całość nie należy do obiektów budownictwa mieszkaniowego. Zatem nie można go zaliczyć do kategorii budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym w rozumieniu art. 41 ust. 12a i 12b ustawy o podatku od towarów i usług.

W związku z powyższym Podatnik zwrócił się do organu podatkowego z zapytaniem, jaka stawka podatku VAT powinna znaleźć zastosowanie do przedmiotowych robót budowlanych: tj. wykonanie elewacji całego budynku oraz dobudowy klatki schodowej zarówno do części mieszkalnej jak i biurowej budynku, czy jednolita stawka podatku 23% z uwagi na przeznaczenie przeważającej części obiektu, czy też dwie stawki podatku tj. 8% i 23% proporcjonalnie do udziału procentowego powierzchni mieszkalnej i udziału procentowego powierzchni biurowej uraz powierzchni wspólnej w budynku.

Odpowiedź Dyrektora Izby Skarbowej

Analiza obowiązujących przepisów prawa podatkowego prowadzi do wniosku, że warunkiem zastosowania 8% stawki, na podstawie art. 41 ust. 12 ustawy o podatku od towarów i usług, jest spełnienie dwóch przesłanek. Po pierwsze – zakres wykonywanych czynności musi dotyczyć budowy, remontu, modernizacji, termomodernizacji budynków. Po drugie – budynki lub ich części, których dotyczą ww. czynności, muszą być zaliczane do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym. Niespełnienie chociażby jednej z ww. przesłanek powoduje, że transakcja nie może korzystać z preferencyjnej, 8% stawki podatku.

Skoro zatem budynek, w którym ma być wykonana elewacja oraz dobudowa klatki schodowej nie należy do obiektów budownictwa mieszkaniowego sklasyfikowanego w dziale PKOB 11 to do czynności wykonywanych przez Podatnika nie znajdzie zastosowania stawka obniżona w wysokości 8%. Do całości prac będących przedmiotem zadania należy zastosować stawkę podatku VAT w wysokości 23%. Nie ma znaczenia, okoliczność, że klatka schodowa będzie dobudowywana również do części mieszkalnej budynku.

Podstawa prawna: art. 41 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.