Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

VAT NALICZONY , GMINY I POWIATY , ODLICZENIE I ZWROT PODATKU VAT. ODLICZANIE CZĘŚCIOWE (art. 86-95)

June 2, 2014

Prawna możliwość odzyskania podatku od towarów i usług w związku z realizacją projektu

0 922

Oddanie przez Powiat nieruchomości w nieodpłatny trwały zarząd Zespołowi Szkół, spowodowało brak możliwości odzyskania podatku VAT w związku z realizacją projektu.

Stanowisko Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji indywidualnej z dnia 22 kwietnia 2014 roku nr IPTPP4/443-39/14-4/BM.

Sytuacja Podatnika

Zespół Szkół w związku realizacją dofinansowania ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego Program Operacyjny Województwa na lata 2007-2013 dokonał modernizacji budynku polegającej m.in. na: dociepleniu ścian zewnętrznych i stropodachów, wymianie stolarki okiennej i drzwiowej,instalacji c.o..

Nieruchomość jest przekazana przez Powiat w trwały zarząd Zespołowi Szkół. Grunt oraz budynki znajdują się w ewidencji Zespołu Szkół. Przekazanie majątku ma charakter nieodpłatny, a właścicielem majątku jest Powiat.

Towary i usługi zakupione w ramach realizacji projektu nie będą wykorzystywane przez Zespół Szkół do czynności opodatkowanych podatkiem VAT. Faktury dokumentujące zakupy związane z projektem wystawiane były na: Zespół Szkół - lata 2008 – 2011, Starostwo Powiatowe - w roku 2011, Powiat w roku 2012. Zespół Szkół realizuje cele i zadania określone w ustawie z dnia 7 kwietnia 1991 roku o systemie oświaty.Zespół Szkół nie ma możliwości odliczania podatku VAT.

Szkoła wynajmuje pomieszczenie na sklepik szkolny, nie ma na celu osiągnięcie dodatkowego dochodu. Stroną umowy najmu jest Zespół Szkół. Rozliczeń z tytułu najmu lokalu przeznaczonego na sklepik szkolny dokonuje Zespół Szkół. W związku z tym zadano pytanie Dyrektorowi Izby Skarbowej, czy Powiat, będący czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług, posiada możliwość prawną odzyskania podatku od towarów i usług VAT w związku z realizacją w/w projektu?

Odpowiedź Dyrektora Izby Skarbowej

Mając na uwadze opis sprawy oraz powołane wyżej przepisy, nieodpłatne udostępnienie przez Powiat nieruchomości Zespołowi Szkół w ramach oddania w nieodpłatny trwały zarząd, odbywa się w ramach działalności prowadzonej przez Wnioskodawcę jako organ władzy publicznej, tj. w ramach realizacji zadań własnych, o których mowa w art. 4 ust. 1 pkt 1 i 19 ustawy o samorządzie powiatowym.

W takim stanie rzeczy należy stwierdzić, że zrealizowana przez Powiat inwestycja polegająca na termomodernizacji budynków Zespołu Szkół związana jest z wykonywaniem przez Powiat zadań publicznych we własnym imieniu i na własną odpowiedzialność, a ich źródłemnie jest umowa cywilnoprawna, a decyzja.

Zatem Powiat oddając nieruchomość w nieodpłatny trwały zarząd nie działał w charakterze podatnika, o którym mowa w art. 15 ust. 1 ustawy. Dlatego też wydatki ponoszone na termomodernizację budynków Zespołu Szkół nie mają związku z czynnościami opodatkowanymi.

Wątpliwości Wnioskodawcy dotyczą możliwości odzyskania podatku VAT, uwzględniając fakt wynajęcia przez Zespół Szkół lokalu na sklepik szkolny na podstawie umowy najmu. Zwrócić należy uwagę, że stroną umowy najmu jest Zespół Szkół i rozliczeń z tytułu najmu lokalu przeznaczonego na sklepik szkolny dokonuje Szkoła.

Stwierdzić należy, że w sytuacji gdy wyodrębniona ze struktur Powiatu jednostka budżetowa prowadzi działalność gospodarczą w sposób samodzielny i wykonuje czynności podlegające opodatkowaniu podatkiem VAT, to podmiot ten jest odrębnym od Powiatu podatnikiem. Tak też jest w rozpatrywanej sprawie. Po oddaniu przez Powiat nieruchomości w nieodpłatny trwały zarząd Zespołowi Szkół, to ten podmiot świadczy usługi odpłatnego wynajmu pomieszczenia na sklepik szkolny, a obroty z tego tytułu są jego obrotami. W konsekwencji należy stwierdzić, że oddania tej nieruchomości w trwały zarząd, pozostawały bez związku z czynnościami implikującymi po stronie Wnioskodawcy podatek należny.

Dodatkowo zgodnie z brzmieniem § 5 ust. 1 pkt 3, 4 i 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 listopada 2008 roku w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług przepisów, konieczne jest, aby faktury, jako dokumenty potwierdzające rzeczywiste transakcje gospodarcze, zawierały nazwy określające strony transakcji, ich adresy, a także numery identyfikacji podatkowej.

Reasumując, Powiat nie ma możliwości odzyskania podatku VAT naliczonego z tytułu realizacji projektu w odniesieniu do zakupów dokonywanych przez Zespół Szkół za lata 2008-2011, ponieważ Wnioskodawca nie był nabywcą towarów i usług związanych z realizacją projektu i nie dysponuje fakturami zakupu wystawionymi na Wnioskodawcę.

Natomiast w odniesieniu do zakupów dokonywanych przez Starostwo Powiatowe oraz przez Powiat, mając na uwadze przedstawiony opis stanu faktycznego stwierdzić należy, że rozliczenie podatku naliczonego na zasadach określonych w art. 86 ust. 1 ustawy uwarunkowane jest tym, aby nabywane towary i usługi były wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług. W omawianej sprawie warunek ten nie jest spełniony, ponieważ wydatki ponoszone w związku z realizacją projektu nie mają związku z czynnościami opodatkowanymi. Na zmianę charakteru tych czynności nie wpływa fakt wynajmowania lokalu na sklepik szkolny przez Zespół Szkół, bowiem to nie Wnioskodawca wynajmuje lokal (czyli dokonuje czynności opodatkowanych) i osiąga z tego tytułu dochód, a jego jednostka organizacyjna, będąca odrębnym od Powiatu podmiotem.

W związku z powyższym, Wnioskodawca nie ma prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z faktur dokumentujących wydatki ponoszone z tytułu realizacji przedmiotowego projektu. Tym samym Wnioskodawcy z tego tytułu nieprzysługuje prawo do zwrotu różnicy podatku, o której mowa w art. 87 ust. 1 ustawy.

Podstawa prawna: art. 86 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług