Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

EKSPORT TOWARÓW , AKTUALNOŚCI , PODSTAWA OPODATKOWANIA (art. 29-32)

September 7, 2012

Prawo do anulowania faktury wewnętrznej

0 1308

Anulowanie niesłusznie wystawionej faktury wewnętrznej możliwe jest jedynie pod warunkiem, iż nie doszło do faktycznego wykonania usług czy dostawy towarów oraz w sytuacji, gdy przedmiotowa faktura nie została wprowadzona do obrotu prawnego, czyli nie uwzględniono jej w ewidencjach podatkowych.

Takie stanowisko zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji indywidualnej nr IPTPP2/443-484/12-2/AW z 23 sierpnia 2012 roku.

Sytuacja podatnika

Do organu podatkowego zwróciła się Spółka – eksporter towarów, która przyznaje swoim odbiorcom między innymi bonusy warunkowe za osiągnięcie określonego poziomu zakupów. W związku z przyznaniem premii Spółka rozpoznawała import usług i wystawiała faktury wewnętrzne, które ujmowała w rejestrach oraz deklaracjach VAT-7. W lutym bieżącego roku Spółka złożyła wniosek o wydanie indywidualnej interpretacji prawa podatkowego i otrzymała interpretację, zgodnie z którą w przypadku udzielenia bonusu warunkowego nie ma miejsca import usług i nie powstaje obowiązek podatkowy z tego tytułu.

W związku z powyższym, Spółka zwróciła się do Ministra Finansów z zapytaniem czy, w przypadku, gdy faktura wewnętrzna została wystawiona wyłącznie dla udokumentowania importu usług z tytułu bonusu warunkowego, może anulować faktury wewnętrzne poprzez przekreślenie wystawionych faktur z dodaniem opisu, że import usług nie miał miejsca i czy może dokonać obniżenia kwoty podatku należnego oraz obniżenia kwoty podatku naliczonego w swoich ewidencjach prowadzonych dla celów VAT oraz w deklaracjach korygujących VAT-7 składanych za miesiące, w których wykazany został podatek należny oraz podatek naliczony z tytułu importu usług i wartości bonusu warunkowego.

Odpowiedź Dyrektora Izby Skarbowej

W wydanej interpretacji organ podatkowy zwrócił uwagę na fakt, że żaden z przepisów ustawy o podatku od towarów i usług ani rozporządzeń wykonawczych do ustawy nie zawiera regulacji odnoszących się do możliwości anulowania wystawionej przez podatnika faktury VAT. Niemniej jednak w praktyce dopuszczalne jest – w drodze wyjątku - anulowanie faktury sprowadzające się do przekreślenia oryginału i kopii faktury oraz dokonania na nich adnotacji uniemożliwiających ich powtórne wykorzystanie. Wówczas sprzedawca powinien przechowywać oryginał i kopię faktury wraz z wyjaśnieniem. Anulowanie niesłusznie wystawionej faktury możliwe jest zatem pod warunkiem, iż nie doszło do faktycznego wykonania usług czy dostawy towarów oraz w sytuacji, gdy przedmiotowa faktura nie została wprowadzona do obrotu prawnego – dokonano zwrotu faktury oraz nie uwzględniono jej w ewidencjach zarówno u wystawcy, jak i u nabywcy.

Organ podatkowy uznał, że, w związku z tym, że w rozpatrywanym przypadku faktury wewnętrzne, były ujmowane w ewidencjach podatku należnego i podatku naliczonego oraz wykazywane w składanych deklaracjach VAT-7, należy uznać, że weszły do obrotu prawnego. Zatem Spółka nie będzie mogła dokonać anulowania faktury wewnętrznej, będzie mogła dokonać natomiast jej korekty. Spółka, wystawiając wewnętrzną fakturę korygującą jest równocześnie jej odbiorcą, co powoduje, że data wystawienia korekty faktury wewnętrznej jest jednocześnie datą potwierdzenia jej odbioru. W związku z powyższym, organ podatkowy stwierdził, że Spółka będzie miała prawo do obniżenia podatku należnego i naliczonego z tytułu importu usług od wartości bonusu warunkowego w rozliczeniu za miesiąc, w którym zostanie wystawiona wewnętrzna faktura korygująca.

Podstawa prawna: art. 29 ust.4a i 4c, art.106 ust.7 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.