Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

ŚWIADCZENIE USŁUG W KRAJU I ZA GRANICĄ , NIERUCHOMOŚCI , ODLICZENIE I ZWROT PODATKU VAT. ODLICZANIE CZĘŚCIOWE (art. 86-95)

May 6, 2015

Prawo do obniżenia podatku z tytułu wcześniejszego rozwiązania umowy najmu

0 886

Otrzymanie wynagrodzenia za wyrażenie zgody na skrócenie trwania umowy stanowi odpłatność za czynności określone w art. 5 ust. 1 pkt 1 i art. 8 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT, które to czynności podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Tym samym istnieje możliwość do obniżenia należnego podatku VAT o wartość podatku naliczonego.

Stanowisko Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z dnia 31 marca 2015 roku nr IBPP2/443-1290/14/ICz.

Sytuacja Podatnika

Wnioskodawca, czynny podatnik podatku VAT, prowadzi działalność gospodarczą m. in. w zakresie sprzedaży detalicznej towarów spożywczych, która to działalność jest realizowana w wynajmowanych (od osób trzecich) w tym celu lokalach użytkowych. W dniu 4 lutego 2012 roku Wnioskodawca zawarł z Wynajmującym umowę najmu lokalu użytkowego na okres 5 lat.

Z uwagi na systematycznie ponoszoną stratę z działalności Wnioskodawca zadecydował o likwidacji placówki handlowej i złożył Wynajmującemu oświadczenie o rozwiązaniu przedmiotowej umowy. Ponieważ umowa najmu nie zawiera zapisu o możliwości jej rozwiązania z zachowaniem okresu wypowiedzenia, a także zapisu o ewentualnym odszkodowaniu Wynajmujący skierował roszczenia z tytułu jej bezpodstawnego rozwiązania do Sądu. Wyrokiem z dnia 6 listopada 2014 roku Sąd Rejonowy zasądził od Wnioskodawcy na rzecz Wynajmującego należności z tytułu zaległego czynszu za 3 m-ce (żądanie pozwu dotyczyło bowiem okresu od grudnia 2013 roku do lutego 2014 roku).

Czy Wnioskodawca będzie uprawniony do obniżenia kwoty należnego podatku VAT o podatek naliczony przez Wynajmującego w fakturze VAT dokumentującej wartość wynagrodzenia z tytułu wcześniejszego rozwiązania umowy najmu - na podstawie zawartego w tym zakresie przez strony porozumienia?

Stanowisko Dyrektora Izby Skarbowej

Zapłata, którą Wynajmujący otrzyma od Wnioskodawcy będzie stanowiła wynagrodzenie za wyrażenie zgody na skrócenie trwania umowy. Przedmiotowe wynagrodzenie będzie stanowiło odpłatność za czynności określone w art. 5 ust. 1 pkt 1 i art. 8 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT, które to czynności podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. W takiej sytuacji Wynajmujący będzie zobowiązany udokumentować powyższą usługę fakturą, w myśl bowiem obowiązującego od 1 stycznia 2014 r. art. 106b ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT, podatnik jest obowiązany wystawić fakturę dokumentującą sprzedaż, a także dostawę towarów i świadczenie usług, o których mowa w art. 106a pkt 2, dokonywane przez niego na rzecz innego podatnika podatku.

Kwestię odliczenia podatku reguluje przepis art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług , zwanej dalej ustawą o VAT, który stanowi, że w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Dokonać należy oceny czy nabycie przez Wnioskodawcę usługi związanej z wcześniejszym rozwiązaniem zawartej umowy najmu służy – pośrednio bądź bezpośrednio - wykonywanej działalności opodatkowanej przez Wnioskodawcę.

W przedmiotowej sprawie warunek ten będzie spełniony, gdyż jak wskazał Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą m. in. w zakresie sprzedaży detalicznej towarów spożywczych. Zatem wypłata wynagrodzenia za przedterminowe rozwiązanie umowy najmu lokalu użytkowego z powodu nierentowności jest pośrednio związana z wykonywaną działalnością opodatkowaną.

Podstawa prawna: art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.