Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

NABYCIE TOWARÓW I USŁUG W KRAJU , TRANSPORT

July 31, 2016

Prawo do odliczenia 50% VAT od paliwa

0 1122

Jadę na urlop do Chorwacji na wczasy samochodem z leasingu (DG). Wykorzystuję go również do celów prywatnych, zatem odliczam 50% podatku od wydatków eksploatacyjnych i od paliwa. Przy granicy polsko-czeskiej zamierzam zatankować do pełna w Polsce 100 litrów paliwa (50 litrów bak samochodu + 50 litrów kanistry) - czy mogę odliczyć 50% VAT od całego tankowania. Czy dla fiskusa ma znaczenie, że będąc mieszkańcem Szczecina faktura na paliwo będzie z okolic Jeleniej Góry, skoro wykorzystuję samochód do celów mieszanych?

ODPOWIEDŹ

Czytelnikowi nie przysługuje prawo do odliczenia podatku VAT w wysokości 50% z tytułu nabycia paliwa do napędu samochodu osobowego, wykorzystywanego w tym przypadku wyłącznie na cele prywatne.

UZASADNIENIE

Przepis art. 86a ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług wprowadza ogólną zasadę, zgodnie z którą od wszystkich wydatków związanych z pojazdami samochodowymi, przysługuje podatnikowi prawo do odliczenia 50% kwoty podatku naliczonego. W ust. 2 art. 86a wskazano katalog wydatków, do których będzie stosowane w/w ograniczenie. Są to wydatki związane z: nabyciem, importem lub wytworzeniem tych pojazdów (np. zakup samochodu czy też części służących do wytworzenia samochodu), z tytułu nabycia lub importu części składowych do tych pojazdów (np. zakup szyb do samochodu czy opon); używaniem tych pojazdów w ramach umowy najmu, dzierżawy, leasingu oraz innych umów o podobnym charakterze związane z tą umową (np. czynsz, raty lub inne płatności wynikające z takiej umowy); wydatki z tytułu nabycia lub importu paliw silnikowych, oleju napędowego i gazu, wykorzystywanych do napędu tych pojazdów, wydatki z tytułu naprawy lub konserwacji tych pojazdów, wydatki z tytułu nabycia innych towarów i usług związanych z eksploatacją lub używaniem tych pojazdów (np. opłaty za parking, przejazd autostradą).

Od 1 lipca 2015 roku podatnikom przysługuje prawo do odliczenia podatku VAT w wysokości 50% również z tytułu nabycia paliwa wykorzystywanego do napędu samochodów osobowych wykorzystywanych do celów „mieszanych”.

Należy jednak pamiętać, iż warunkiem odliczenia podatku naliczonego od nabycia paliwa jest zgodność tego zakupu ze stanem rzeczywistym, tzn. zasadniczo ilość zakupionego paliwa powinna znaleźć swoje odzwierciedlenie w przebiegu pojazdu wykorzystywanego na potrzeby prowadzonej działalności.

A co w przypadku, gdy wydatek ma ewidentnie charakter prywatny jak w przedstawionym w pytaniu przykładzie?

W przypadku zakupu paliwa wyłącznie na cele prywatne (wyjazd na urlop) Czytelnikowi w ogóle nie przysługuje prawo odliczenia podatku naliczonego od tego wydatku, zgodnie bowiem z podstawową zasadą dot. odliczania VAT od dokonanych zakupów określoną w art. 86 ust. 1 ustawy o VAT, prawo to przysługuje wyłącznie w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane przez podatnika, o którym mowa w art. 15, do wykonywania czynności opodatkowanych.

Zatem w przypadku zakupu paliwa wykorzystywanego wyłącznie na cele prywatne Czytelnika odliczenie VAT nie przysługuje.

Halina Lisowska

Podstawa prawna: art. 86 ust. 1, art. 86a ust. 1 i 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku VAT.