Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Mam fakturę od podatnika z Grecji (numer aktywny w VIES) za usługę reklamową. Mam również zakupy zarówno towarów jak i usług ze stawką 23%. Towar i usługi są zakupione i świadczone w Polsce. Czy mam prawo do odliczenia VAT z tych faktur? Jeżeli tak to, jako zwykły zakup, zakup WNT, import usług?

ODPOWIEDŹ

W przypadku nabycia towarów oraz usług na terytorium kraju opodatkowanych stawką 23%, Czytelnik ma prawo odliczyć podatek naliczony przy ich nabyciu, pod warunkiem, że powyższe zakupy są związane z wykonywanymi przez niego czynnościami opodatkowanymi i nie wystąpiły przesłanki negatywne, niedające prawa do odliczenia VAT, określone w art. 88 ustawy o VAT. Nabycie usługi reklamy przez Czytelnika od kontrahenta z Grecji stanowi import usług podlegający opodatkowaniu oraz, przy spełnieniu określonych warunków, dający również prawo do odliczenia.

UZASADNIENIE

Zgodnie z art.86 ust.1 ustawy o podatku od towarów i usług w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Zatem prawo do odliczenia podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do czynności opodatkowanych.

Z kolei prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego powstaje w rozliczeniu za okres, w którym w odniesieniu do nabytych lub importowanych przez Czytelnika towarów i usług powstał obowiązek podatkowy, nie wcześniej jednak niż w rozliczeniu za okres, w którym otrzymał fakturę, a jeśli Czytelnik nie odliczył w w/w okresie, obniżenia może dokonać w deklaracji za jeden z dwóch kolejnych okresów rozliczeniowych.

Natomiast nabycie usługi reklamy od podatnika z Grecji stanowi dla Czytelnika import usług podlegający opodatkowaniu w kraju. Zgodnie bowiem z art. 2 pkt 9 ustawy o VAT przez import usług rozumie się świadczenie usług, z tytułu wykonania których podatnikiem jest usługobiorca. Zgodnie natomiast z art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o VAT podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, nabywające usługi jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki:

  • a) usługodawcą jest podatnik nieposiadający siedziby działalności gospodarczej oraz stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium kraju,

  • b) usługobiorcą jest:

    • w przypadku usług, do których stosuje się art. 28b - podatnik, o którym mowa w art. 15, lub osoba prawna niebędąca podatnikiem, o którym mowa w art. 15, zarejestrowana lub obowiązana do zarejestrowania, jako podatnik VAT-UE.

Powyższa usługa będzie opodatkowana zgodnie z zasadą ogólną w myśl art. 28b, tj. według siedziby Czytelnika lub w przypadku świadczenia usług dla stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej, które znajduje się w innym miejscu niż siedziba, w miejscu, gdzie znajduje się to stałe miejsce działalności gospodarczej.

W związku z nabyciem usługi reklamy od kontrahenta greckiego Czytelnik będzie miał również prawo do odliczenia podatku naliczonego pod warunkiem, że uwzględni kwotę podatku należnego z tytułu tej transakcji w deklaracji podatkowej, w której jest on obowiązany rozliczyć ten podatek, nie później niż w terminie 3 miesięcy od upływu miesiąca, w którym w odniesieniu do nabytych towarów lub usług powstał obowiązek podatkowy.

W przypadku uwzględnienia przez Czytelnika kwoty podatku należnego w deklaracji podatkowej, w której jest on obowiązany rozliczyć ten podatek, w terminie późniejszym niż trzy miesiące, Czytelnik będzie mógł odpowiednio zwiększyć kwotę podatku naliczonego w rozliczeniu za okres rozliczeniowy, w odniesieniu do którego nie upłynął jeszcze termin do złożenia deklaracji podatkowej.

Ewidencja w deklaracjach:VAT(17) import usług, do którego stosuje się art. 28b ustawy o VAT po stronie podatku należnego należy wykazać w pozycji 29 podstawę opodatkowania i w pozycji 30 – podatek należny, natomiast po stronie podatku naliczonego w pozycji 45 wartość netto i w poz. 46 podatek naliczony.

Ewa Kot

Podstawa prawna: art. 2 pkt 9, art. 17 ust. 1 pkt 4, art. 28b ust. 1, art. 86 ust.1, ust.2 pkt 4 lit. a, ust.10, ust. 10b pkt 1 i pkt 3, ust. 10i, ust. 11 i art. 88 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług.