Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

NABYCIE TOWARÓW I USŁUG W KRAJU

November 1, 2017

Prawo do odliczenia podatku naliczonego od faktur zapłaconych w części przez małego podatnika

0 905

Jestem podatnikiem VAT czynnym rozliczającym sie metoda kasową. W jaki sposób mogę odliczyć VAT od telefonu zakupionego na 24 rat? W miesiącu październiku otrzymałem fakturę na telefon, jednak w sposobie płatności mam wpisane raty. Czy VAT mogę sobie odliczać co miesiąc od zapłaconej każdej raty, czy może w momencie zapłaty ostatniej raty czyli za 2 lata? To samo pytanie mam odnośnie leasingu operacyjnego, czy również zapłacona rata daje mi możliwość odliczenia podatku naliczonego? 

ODPOWIEDŹ

Prawo do odliczenia podatku od towarów i usług przez małego podatnika przysługuje również przy częściowym uregulowaniu należności, w rozliczeniu za okresy,

UZASADNIENIE

Mały podatnik, zgodnie z art. 21 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług może dokonać wyboru metody rozliczania tego podatku, polegającą na tym, że obowiązek podatkowy w odniesieniu do dokonywanych przez niego dostaw towarów i świadczenia usług na rzecz podmiotu zarejestrowanego jako podatnik VAT czynny, powstaje z dniem otrzymania całości lub części zapłaty.

Taki sposób rozliczania podatku należnego powoduje konsekwencje w rozliczaniu podatku naliczonego. Mały podatnik musi spełnić następujące warunki aby móc dokonać odliczenia podatku naliczonego. Jak każdy inny podatnik podatku VAT musi wykorzystywać nabyte towary i usługi do wykonywania czynności opodatkowanych i odliczenia może dokonać w rozliczeniu za okres, w którym u sprzedawcy (usługodawcy) powstał obowiązek podatkowy, nie wcześniej niż w rozliczeniu za okres, w którym otrzymał fakturę (art. 86 ust. 1, ust. 10 oraz ust. 10b pkt 1 ustawy o VAT). Dodatkowym warunkiem dającym prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w odniesieniu do nabytych przez małego podatnika towarów i usług, w okresie stosowania przez niego metody kasowej, jest dokonanie zapłaty za nabyte towary i usługi (art. 86 ust. 10e ustawy o VAT).

Szczególną uwagę należy zwrócić na brzmienie sformułowania „dokonanie zapłaty”, które w kontekście odliczenia podatku naliczonego przez małego podatnika jest kluczowe. Otóż pewne trudności występują w sytuacji częściowej zapaty za towar, czy też w sytuacji zakupu towaru czy usługi na raty. Niestety ustawodawca nie posłużył się tutaj sformułowaniem „uregulowanie całości lub części zapłaty”, co w sposób jednoznaczny rozwiałoby wątpliwości odnośnie zakupów dokonywanych przez małych podatników z ratalną formą płatności. Widząc trudność w interpretacji brzmienia art. 86 ust. 10e ustawy o VAT, podatnicy zwracali się już z tym problemem do właściwych Izb Skarbowych z prośbą o wydanie interpretacji. Kwestę właściwego zrozumienia pojęcia „dokonanie zapłaty” wyjaśnił Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji indywidualnej z dnia 25 kwietnia 2014 roku nr ITPP2/443-209/14/AW swierdzając, że przez dokonanie zapłaty „należy rozumieć całkowite lub częściowe uregulowanie należności”. Stąd przez „dokonanie zapłaty”, o którym mowa w art. 86 ust. 10e ustawy o VAT należy rozumieć również częściowe dokonanie zapłaty. Podobnie Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji indywidualnej z dnia 24 listopada 2014 roku nr IPTPP2/443-667/14-4/JSz stwierdził, że „...w przypadku uregulowania części należności wynikającej z otrzymanych faktur, Wnioskodawca może odliczać podatek naliczony odpowiadający tej części.”

Odnosząc się do pytania Czytelnika należy zauważyć, że prawo do odliczenia podatku naliczonego z faktur dotyczących zakupu towarów i usług powstanie w chwili dokonania zaplaty w częśći odpowiadającej uregulowanej kwocie. Tym samym zapłata w miesięcznych ratach za zakup telefonu upoważnia do odliczenia co miesiąc kwoty podatku VAT proporcjonalnie do zaplaconej kwoty.

W kwestii rat za leasing operacyjny, należy zauważyć, że do każdej raty leasingodawca wystawia fakturę, którą należy rozpatrywać jako pojedyncze zdarzenie i do niej odnosić prawo do odliczenia podatku. Stąd zapłata w całości lub w części za ratę leasingu daje prawo do odliczenia podatku w takiej części w jakiej została dokonana zapłata odnośnie danej faktury.

Ewidencja w deklaracjACH: W deklaracji VAT-7(17) nabycie towarów i usług zaliczanych u podatnika do środków trwałych należy wykazać w pozycji 43 wartość netto i w pozycji 44 podatek naliczony, natomiast nabycie towarów i usług pozostałych w pozycji 45 wartość netto i w pozycji 46 podatek naliczony.

Agnieszka Kołodziejczak

Podstawa prawna: art. 21 ust. 1, art. 86 ust. 1, ust. 10, ust. 10b pkt 1, oraz ust. 10e ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.