Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

TRANSPORT

February 12, 2013

Prawo do odliczenia podatku naliczonego od nabycia i przystosowania pojazdu pogrzebowego oraz paliwa do jego napędu

0 843

Spółce nie przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego w pełnej wysokości z faktury dokumentującej nabycie samochodu osobowego. Natomiast ma prawo do odliczenia podatku VAT z faktury dokumentującej dokonanie zmian konstrukcyjnych w zakupionym pojeździe oraz prawo do odliczenia podatku naliczonego przy zakupie paliwa do napędu przedmiotowego pojazdu, po dokonaniu zmian i jego przeróbce na pojazd specjalny, o którym mowa w art. 3 ust. 2 pkt 5 ustawy o VAT.

Takie stanowisko zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z 18 grudnia 2012 roku nr IPPP2/443-1221/12-2/BH. 

Sytuacja podatnika

Spółka do celów prowadzonej działalności gospodarczej dokonała zakupu samochodu osobowego. Zakup został udokumentowany fakturą zaliczkową oraz fakturą końcową. W nabytym pojeździe Spółka dokonała zmian konstrukcyjnych, w wyniku czego pojazd stał się pojazdem o charakterze specjalnym – pojazdem pogrzebowym. Usługa polegająca na przeprowadzeniu zmian konstrukcyjnych pojazdu została udokumentowana fakturą VAT. Po dokonaniu powyższych zmian samochód poddano ekspertyzie w Biurze Ekspertyz Motoryzacyjnych i Spółka otrzymała zaświadczenie o zmianie rodzaju pojazdu na samochód specjalny - pogrzebowy. Ponadto w dowodzie rejestracyjnym pojazdu widnieje adnotacja – samochód specjalny pogrzebowy.

W związku z powyższym Spółka zwróciła się do organu podatkowego z pytaniami:

  • Czy będzie przysługiwało jej prawo do odliczenia całkowitego podatku VAT z faktur zakupu samochodu oraz przystosowania samochodu do celów pogrzebowych po przyjęciu do użytkowania jako samochód specjalny typu karawan;

  • Czy służy jej prawo odliczania podatku VAT zawartego w fakturach zakupu paliwa do ww. samochodu.

Odpowiedź Dyrektora Izby Skarbowej

W wydanej interpretacji organ podatkowy stwierdził, iż przedmiotem zakupu, zgodnie z wystawioną fakturą był samochód osobowy. Na moment zakupu przedmiotowy samochód nie był żadnym z wymienionych w art. 3 ust. 2 ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy o transporcie drogowym, a zatem Spółce przysługiwało odliczenie podatku VAT w wysokości określonej w art. 3 ust. 1 ww. ustawy tj. w wysokości 60% kwoty podatku zawartej w fakturze – nie więcej jednak niż 6 000 zł. Dokonanie zmian w pojeździe po jego zakupie nie miało wpływu na prawo do odliczenia podatku VAT związanego z zakupem pojazdu. Ustęp 2 ww. przepisu pozwala na odliczenie podatku w pełnej wysokości jedynie w przypadku, gdy podatnik nabywa np. pojazd samochodowy będący pojazdem specjalnym w rozumieniu przepisów prawa o ruchu drogowym o przeznaczeniu wymienionym w załączniku do ustawy. Fakt, że nabyty pojazd jest pojazdem, w stosunku do którego przysługuje prawo do pełnego odliczenia podatku VAT z faktury nabycia winno być stwierdzone na podstawie dodatkowego badania technicznego prowadzonego przez okręgową stację kontroli pojazdów, potwierdzonego zaświadczeniem wydanym przez te stację oraz dowodu rejestracyjnego pojazdu, zawierającego właściwą adnotację o spełnieniu tych wymagań. W sprawie będącej przedmiotem wniosku Spółka nie dokonała nabycia pojazdu specjalnego lecz samochodu osobowego. Nie można zatem uznać za prawidłowe stanowisko Spółki, że w związku z zakupem przedmiotowego samochodu przysługiwało jej prawo do odliczenia podatku VAT z otrzymanej faktury zaliczkowej i końcowej w pełnej wysokości.

Odnosząc się natomiast do prawa do odliczenia podatku VAT z faktury dokumentującej wykonanie zmian konstrukcyjnych dokonanych w pojeździe organ podatkowy stwierdził, że zgodnie z art. 86 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Z wniosku wynika, że Spółka świadczy usługi pogrzebowe i jest podatnikiem podatku od towarów i usług. Ponadto nabyty samochód, w którym dokonano zmian konstrukcyjnych służy Spółce do wykonywania czynności opodatkowanych. Zatem Spółka ma prawo do odliczenia pełnej kwoty podatku VAT z faktury dokumentującej nabycie usługi polegającej na przeprowadzeniu zmian konstrukcyjnych pojazdu.

Z kolei ograniczenia w prawie do odliczenia podatku VAT z tytułu zakupu paliwa, zgodnie z art. 4 ustawy nowelizującej, dotyczą pojazdów, o których mowa w art. 3 ust. 1 ww. ustawy, tj. samochodów osobowych i innych pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony. Nie dotyczy natomiast m.in. pojazdów specjalnych w rozumieniu przepisów prawa o ruchu drogowym o przeznaczeniu pojazdu jako pojazd pogrzebowy. W związku z tym, Spółce przysługiwać będzie prawo do odliczenia podatku VAT z faktur nabycia paliwa wykorzystywanego do napędu pojazdu pogrzebowego od momentu dokonania zmian konstrukcyjnych w zakupionym samochodzie osobowym.

Podstawa prawna: art. 86 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług, art. 3 ust. 1, 2, art. 4 ustawy z dnia 16 grudnia 2010 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy o transporcie drogowym.