Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

NABYCIE TOWARÓW I USŁUG W KRAJU , ODLICZENIE I ZWROT PODATKU VAT. ODLICZANIE CZĘŚCIOWE (art. 86-95)

March 5, 2018

Prawo do odliczenia podatku naliczonego od nabywanych usług noclegowych i gastronomicznych w związku z wykonywaniem usługi szkoleniowej

0 959

Nabywając usługi noclegowe i gastronomiczne dla uczestników szkolenia, niezbędne do wykonania usługi szkoleniowej, spółka nie ma prawa do odliczenia podatku VAT naliczonego zawartego w fakturach.

Stanowisko Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z dnia 18 stycznia 2018 roku nr 0112-KDIL1-1.4012.658.2017.1.RW.

Sytuacja Podatnika

Wnioskodawca (Spółka) prowadzi działalność gospodarczą miedzy innymi w zakresie przeprowadzania szkoleń dla innych podmiotów gospodarczych (PKD 85.59B). Spółka jest zarejestrowanym podatnikiem VAT czynnym. Szkolenia są przeprowadzane głównie dla pracowników lub kadry menadżerskiej klienta i mają na celu podniesienie kwalifikacji i umiejętności zawodowych uczestników takiego szkolenia, często trwają kilka dni. Odbiorcami tych usług są podmioty gospodarcze z terenu całej Polski.

Spółka zamawia miejsca noclegowe dla uczestników szkolenia, zamawia i organizuje transport uczestników szkolenia (wynajem autobusów), organizuje sale konferencyjne lub inne miejsca niezbędne do przeprowadzenia szkoleń, zapewnia też kadrę szkoleniową, która przeprowadza szkolenia. Uczestnicy szkolenia mają zapewnione miejsca noclegowe oraz wyżywienie w czasie pobytu na szkoleniu. Wszystkie koszty związane z organizacją i przeprowadzeniem szkoleń Wnioskodawca pokrywa z własnych środków, natomiast dla klienta wystawia fakturę sprzedaży na usługi szkoleniowe, bez wyodrębniania na fakturze poniesionych kosztów, traktując sprzedane usługi jako kompleksową usługę szkoleniową. Stawka VAT określona dla tych usług to 23%.

Wnioskodawca ma wątpliwości czy nabywając usługi noclegowe i gastronomiczne dla uczestników szkolenia, niezbędne do wykonania usługi szkoleniowej, ma prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego z faktur dokumentujących poniesione koszty noclegów i usług gastronomicznych dla uczestników przedmiotowego szkolenia, wystawiając fakturę sprzedaży za te szkolenia ze stawką podatku VAT 23%.

Stanowisko Dyrektora

Zgodnie z art. 88 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku od towarów i usług, obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika usług noclegowych i gastronomicznych, z wyjątkiem nabycia gotowych posiłków przeznaczonych dla pasażerów przez podatników świadczących usługi przewozu osób.

W odniesieniu do wydatków związanych z zakupem usług gastronomicznych i noclegowych dokonanych w związku z prowadzoną działalnością, zastosowanie znajdzie cytowany art. 88 ust. 1 pkt 4 ustawy, określający jeden z wyjątków pozbawiających podatnika prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o podatek naliczony.

Zatem biorąc pod uwagę przepis art. 88 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku od towarów i usług, Wnioskodawcy od zakupu ww. usług noclegowych oraz usług gastronomicznych, nie przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego.

Reasumując, Wnioskodawca nabywając usługi noclegowe i gastronomiczne dla uczestników szkolenia, niezbędne do wykonania usługi szkoleniowej, nie ma prawa do odliczenia podatku VAT naliczonego zawartego w fakturach dokumentujących poniesione koszty noclegów i usług gastronomicznych dla uczestników przedmiotowego szkolenia, nawet jeśli są one związane z czynnościami opodatkowanymi, ponieważ ustawodawca wprost wyłączył tego typu usługi z prawa do odliczenia.

Podstawa prawna: art. 88 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.