Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

GMINY I POWIATY

June 30, 2014

Prawo do odliczenia podatku naliczonego od wydatków inwestycyjnych oraz bieżących

0 813

W związku z wykorzystaniem hali sportowej, zarówno na potrzeby udostępniania komercyjnego oraz nieodpłatnego, Gminie przysługuje pełne prawo do odliczenia podatku naliczonego z faktur VAT dokumentujących poniesione wydatki inwestycyjne oraz z faktur dokumentujących wydatki bieżące związane z funkcjonowaniem hali sportowej ponoszone od momentu oddania jej do użytkowania.

Interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z dnia 6 czerwca 2014 roku nr ITPP1/443-254/14/MS.

Sytuacja Podatnika

O wydanie indywidualnej interpretacji do organu podatkowego zwróciła się Gmina, która poniosła w 2010 roku wydatki inwestycyjne na wybudowanie hali sportowej. Od momentu oddania hali sportowej do użytkowania Gmina ponosi również wydatki bieżące związane z jej funkcjonowaniem, tj. koszty zużytych mediów oraz wyposażenia. Właścicielem wybudowanej hali sportowej jest i pozostanie Gmina. W chwili oddania inwestycji do użytkowania hala sportowa została przeznaczona zarówno do udostępniania odpłatnie, jak i nieodpłatnie na rzecz Gimnazjum. Bowiem w hali odbywają się zajęcia lekcyjne z wychowania fizycznego.

W związku z powyższym Gmina zwróciła się do organu podatkowego z zapytaniem, czy w związku z wykorzystaniem hali sportowej zarówno na potrzeby udostępniania komercyjnego, jak i nieodpłatnego udostępniania na rzecz Gimnazjum przysługuje jej pełne prawo do odliczenia podatku naliczonego z faktur VAT dokumentujących poniesione wydatki inwestycyjne związane z halą sportową oraz z faktur dokumentujących wydatki bieżące związane z funkcjonowaniem hali sportowej ponoszone od momentu oddania jej do użytkowania.

Odpowiedź Dyrektora Izby Skarbowej

Analizując w pierwszej kolejności kwestię prawa Gminy do pełnego odliczenia podatku naliczonego od wydatków inwestycyjnych dotyczących budowy hali sportowej organ podatkowy stwierdził, że skoro od zakończenia inwestycji w 2010 r. hala wykorzystywana jest przez Gminę zarówno do czynności niepodlegających opodatkowaniu oraz do czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, o ile Gmina rzeczywiście nie jest w stanie przyporządkować dokonanych zakupów inwestycyjnych wyłącznie do czynności opodatkowanych lub wyłącznie do czynności niepodlegających opodatkowaniu, to uwzględniając treść uchwały 7 sędziów NSA z dnia 24 października 2011 r. sygn. I FPS 9/10, Gminie przysługuje pełne prawo do odliczenia podatku naliczonego od poniesionych wydatków inwestycyjnych.

Odnosząc się z kolei do kwestii prawa do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących wydatki związane z bieżącym utrzymaniem hali sportowej organ podatkowy wskazał, że jeśli w danym okresie rozliczeniowym wydatki te będą wykorzystywane zarówno do wykonywania czynności opodatkowanych, jak i niepodlegających opodatkowaniu, a Gmina nie będzie w stanie dokonać bezpośredniego przyporządkowania kwoty podatku naliczonego do czynności opodatkowanych, to uwzględniając treść powołanej wyżej uchwały 7 sędziów NSA, Gminie będzie przysługiwać pełne prawo do odliczenia podatku naliczonego.

Jednocześnie organ podatkowy podkreślił, iż należy każdorazowo badać, czy w danym okresie, za który Gmina obciążana będzie kosztami bieżącymi, wystąpi związek ze sprzedażą opodatkowaną i tylko w takim przypadku będzie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego.

Podstawa prawna: art. 86, art. 90 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.