Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

GMINY I POWIATY

January 14, 2014

Prawo do odliczenia podatku naliczonego od wydatków związanych z urządzeniami podczyszczającymi

0 797

Gminie nie będzie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego od wydatków związanych z urządzeniami podczyszczającymi, bowiem urządzenia podczyszczające będą wykorzystywane do czynności niepodlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Stanowisko Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji indywidualnej z 10 grudnia 2013 roku nr IPTPP4/443-704/13-4/BM.

Sytuacja Podatnika

O wydanie indywidualnej interpretacji do organu podatkowego zwróciła się Gmina, czynny podatnik VAT, która została zobowiązana do zakupu i montażu na istniejącej kanalizacji deszczowej urządzeń podczyszczających wody opadowe i roztopowe przed wylotem kanalizacyjnym.

W związku z tym, iż Gmina poniesie wydatki związane z zakupem i montażem przedmiotowych urządzeń podczyszczających, otrzyma od wykonawców faktury VAT z wykazanymi na nich kwotami VAT naliczonego.

Po wykonaniu przedmiotowych urządzeń podczyszczających i oddaniu ich do użytkowania, urządzenia te, jako element stanowiącej własność Gminy sieci kanalizacji deszczowej, pozostaną własnością Gminy i będą wykorzystywane przez Gminę do oczyszczania odprowadzanych za pomocą przedmiotowej kanalizacji deszczowej wód opadowych i roztopowych. Gmina nie będzie pobierała żadnych opłat za oczyszczanie odprowadzanych wód spadowych i roztopowych od właścicieli lub użytkowników nieruchomości, przy których wybudowana została sieć kanalizacji deszczowej. Urządzenia podczyszczające będą przez Gminę wykorzystywane do nieodpłatnego oczyszczania wód opadowych i roztopowych odprowadzanych z nieruchomości, przy których wybudowana została sieć kanalizacji deszczowej, tj. czynności, które w opinii Gminy, stanowią czynności niepodlegające opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

W związku z powyższym Gmina zwróciła się do organu podatkowego z zapytaniem, czy będzie przysługiwać jej prawo do odliczenia VAT naliczonego od wydatków związanych z urządzeniami podczyszczającymi.

Odpowiedź Dyrektora Izby Skarbowej

Udzielając odpowiedzi organ podatkowy wskazał, iż obniżenie podatku należnego o podatek naliczony, zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, może nastąpić jedynie na ściśle określonych przez ustawodawcę zasadach, a jedną z podstawowych przesłanek pozytywnych jest związek zakupów z wykonanymi czynnościami opodatkowanymi. W przedmiotowej sprawie warunek ten nie zostanie spełniony, gdyż urządzenia podczyszczające będą związane z czynnościami niepodlegającymi opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Bowiem zakup i montaż przedmiotowych urządzeń podczyszczających należy do zadań własnych Gminy zaspokajających zbiorowe potrzeby wspólnoty w zakresie kanalizacji, zgodnie z art. 7 ust. 1 pkt 3 ustawy o samorządzie gminnym.

Reasumując, Gmina nie będzie miała prawa do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony od wydatków związanych z urządzeniami podczyszczającymi. Tym samym nie przysługuje jej prawo do zwrotu różnicy podatku, o której mowa w art. 87 ust. 1ww. ustawy.

Podstawa prawna: art. 86 ust. 1, art. 87 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.