Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

NIERUCHOMOŚCI

February 1, 2013

Prawo do odliczenia podatku naliczonego proporcjonalnie do udziału procentowego powierzchni budynku wykorzystywanej na cele niemieszkalne i mieszkalne

0 829

Podatnik w odniesieniu do wydatków, które będzie w stanie przyporządkować do części usługowej budynku, będzie miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Natomiast w odniesieniu do wydatków, których nie jest w stanie przyporządkować do konkretnych części budynku, będzie miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego według udziału procentowego, w jakim dana nieruchomość wykorzystywana jest do celów działalności gospodarczej, związanej z czynnościami opodatkowanymi podatkiem VAT.

 Takie stanowisko zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji indywidualnej z 8 października 2012 roku nr IPTPP1/443-551/12-4/MG.

Sytuacja podatnika

Podatnik prowadzi działalność gospodarczą i jest czynnym zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług. W ramach rozwoju firmy podjął decyzję o przystąpieniu do budowy budynku usługowego z częścią mieszkalną. Podatnik podpisze umowę o roboty budowlane z firmą budowlaną, przedmiotem której będzie budowa budynku usługowego z częścią mieszkalną. Wykonawca wykona prace budowlane polegające na wybudowaniu całego budynku w stanie surowym zamkniętym. W zawartej umowie zostanie wskazane, iż roboty budowlane dotyczyć będą części budynku, tj. powierzchni mieszkalnych i odrębnie powierzchni niemieszkalnych. Udział procentowy powierzchni niemieszkalnej budynku jest większy od powierzchni mieszkalnej i wynosi: 56,23% część niemieszkalna oraz 43,77% część mieszkalna. Podatnik jest w stanie przyporządkować wydatki do konkretnych części budynku, tj. okna, ogrzewanie, wentylację, media, które są osobno zaprojektowane i dadzą się podzielić. Stanu surowego otwartego Podatnik nie jest w stanie przyporządkować do konkretnych części budynku. Faktury dokumentujące nabycie towarów i usług związanych z budową budynku będą wystawione na Podatnika. W części niemieszkalnej Podatnik będzie wykorzystywał budynek do czynności opodatkowanych podatkiem VAT.

W związku z powyższym Podatnik zwrócił się do organu podatkowego z zapytaniem, czy jest możliwe odliczenie kwoty podatku naliczonego w zakresie planowanej inwestycji proporcjonalnie do udziału procentowego powierzchni tj. większa część budynku wykorzystywana będzie na cele niemieszkalne tj. 56,23% - w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą, zaś na mieszkalne 43,77%.

Odpowiedź Dyrektora Izby Skarbowej

Z obowiązujących przepisów ustawy o podatku od towarów i usług wynika, iż prawo do odliczenia podatku naliczonego przysługuje wyłącznie podatnikowi podatku od towarów i usług, od zakupów towarów i usług wykorzystywanych do dokonywania czynności opodatkowanych. Oznacza to, iż można odliczyć w całości podatek naliczony, który związany jest z transakcjami opodatkowanymi podatnika. Wskazana zasada wyłącza możliwość dokonania odliczenia podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są w ogóle wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych.

Bowiem stosownie do art. 86 ust. 7b ww. ustawy, w przypadku nakładów ponoszonych na nabycie, w tym na nabycie praw wieczystego użytkowania gruntów, oraz wytworzenie nieruchomości, stanowiącej majątek przedsiębiorstwa danego podatnika, wykorzystywanej zarówno do celów prowadzonej przez tego podatnika działalności gospodarczej, jak i do celów innych, w tym w szczególności do celów osobistych podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, których nie da się w całości przypisać działalności gospodarczej, podatek naliczony oblicza się według udziału procentowego, w jakim dana nieruchomość wykorzystywana jest do celów działalności gospodarczej.

Cytowany wyżej przepis reguluje sposób obliczania podatku naliczonego od nabycia bądź wytworzenia nieruchomości w sytuacji, w której dana nieruchomość ma być używana zarówno na cele działalności, jak i na cele niezwiązane z prowadzoną działalnością. Niniejsza regulacja ma zastosowanie wówczas, gdy dana nieruchomość nie jest wykorzystywana wyłącznie na cele działalności. Obejmuje ona sytuacje, w których nieruchomość ma przeznaczenie mieszane, to znaczy jest wykorzystywana zarówno na cele związane z działalnością, jak i na inne cele, w tym cele prywatne podatnika bądź jego pracowników, czyli cele nie związane z czynnościami opodatkowanymi.

Odnosząc przedstawione okoliczności sprawy do powołanych przepisów prawa podatkowego organ podatkowy stwierdził, iż wydatki związane z budową przedmiotowej nieruchomości, udokumentowane fakturami VAT, nie służą Podatnikowi wyłącznie do prowadzenia działalności gospodarczej. Zatem przysługuje mu prawo do odliczenia podatku naliczonego z faktur dokumentujących poniesione wydatki tylko w takim zakresie, w jakim będą one związane z prowadzoną działalnością gospodarczą i będą związane z czynnościami opodatkowanymi podatkiem VAT.

W przypadku wydatków, które mogą zostać jednoznacznie przypisane do części budynku, która będzie wykorzystywana do działalności gospodarczej, podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego zawartego w fakturach dokumentujących te wydatki w części, która będzie wykorzystywana do czynności opodatkowanych.

Natomiast w odniesieniu do wydatków, których Podatnik nie może jednoznacznie przypisać do części budynku, która będzie wykorzystywana do działalności gospodarczej lub do części przeznaczonej na cele mieszkaniowe, Podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego zawartego w fakturach dokumentujących te wydatki w określonej wysokości, tj. od części, która będzie wykorzystywana do prowadzenia działalności gospodarczej i będzie związana z czynnościami opodatkowanymi podatkiem VAT.

Jednocześnie, w zakresie wydatków, których nie da się jednoznacznie przypisać do konkretnych części budynku (tj. części usługowej bądź mieszkaniowej), zdaniem organu podatkowego zastosowanie metody klucza powierzchniowego budynku jest właściwe z uwagi na fakt, iż umożliwi to alokację podatku wg powierzchni wykorzystywanej do czynności opodatkowanych oraz czynności, w związku z którymi nie przysługuje prawo do odliczenia. Jak już wspomniano najważniejsze znaczenie w tym względzie ma rzeczywiste, faktyczne przyporządkowanie nabywanych towarów i usług do wykonywanych czynności.

Podstawa prawna: art. 86 ust. 1, art. 86 ust. 7b ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.