Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

TRANSPORT , AKTUALNOŚCI

July 30, 2015

Prawo do odliczenia podatku naliczonego z faktury dokumentującej nabycie samochodu osobowego

0 984

W związku ze zmianą przeznaczenia samochodu osobowego, tj. wykorzystywaniem go do czynności podlegających opodatkowaniu, Podatnik nie ma prawa do odliczenia odpowiedniej części podatku naliczonego poprzez zastosowanie korekty podatku naliczonego, bowiem nigdy nie nabył prawa do odliczenia podatku naliczonego w związku z nabyciem przedmiotowego samochodu.

Stanowisko Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji indywidualnej z 13 lipca 2015 roku nr IPTPP3/4512-124/15-2/UNR.

Sytuacja Podatnika

O wydanie indywidualnej interpretacji do organu podatkowego zwrócił Podatnik, który od lipca 2009 roku prowadzi nieprzerwanie działalność gospodarczą. Od momentu zarejestrowania działalności do chwili obecnej ma status czynnego podatnika VAT i w ramach działalności wykonuje czynności opodatkowane. Podatnik rozlicza się w trybie miesięcznym. W lutym 2012 roku nabył samochód osobowy, który wszedł w skład prywatnego majątku wspólnego Podatnika i jego ówczesnej małżonki. Na fakturze widnieją dane Podatnika oraz małżonki. Żona Podatnika nie prowadziła działalności gospodarczej, ani nie była czynnym podatnikiem VAT. Samochód nie został wprowadzony do majątku przedsiębiorstwa, które prowadzi Podatnik. W styczniu 2014 roku Podatnik wprowadził pojazd do ewidencji środków trwałych swojego przedsiębiorstwa. Pojazd używany był następnie zarówno do celów prowadzonej działalności gospodarczej, jak i celów prywatnych.

W związku z powyższym Podatnik zwrócił się do organu podatkowego z zapytaniem, czy ma prawo do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktury dokumentującej nabycie pojazdu.

Odpowiedź Dyrektora Izby Skarbowej

Udzielając odpowiedzi organ podatkowy w pierwszej kolejności wyjaśnił, iż Podatnik dokonując wraz z małżonką nabycia samochodu osobowego, nie nabywał go do działalności gospodarczej i nie działał w charakterze podatnika VAT, o którym mowa w art. 15 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług. Tym samym nie spełnił przesłanki z art. 86 ust. 1 ww. ustawy. Oznacza to, że w chwili dokonywania zakupu tego samochodu, Podatnik nie działał w charakterze podatnika VAT.

Zatem późniejsza zmiana przeznaczenia, tj. wykorzystanie samochodu w prowadzonej działalności opodatkowanej podatkiem VAT, nie spowoduje powstania prawa do odliczenia VAT, gdyż prawo takie powstaje w momencie, gdy podatek, który podlega odliczeniu, staje się wymagalny. Bowiem wprowadzenie w dniu 1 stycznia 2014 roku przedmiotowego pojazdu do ewidencji środków trwałych prowadzonego przedsiębiorstwa i wykorzystanie do czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług, w ramach których to czynności Podatnik posiada status podatnika VAT, nie oznacza, że w momencie zakupu tego samochodu nabył prawo do odliczenia podatku naliczonego.

Również przepisy art. 91 ww. ustawy, regulujące kwestie korekt podatku naliczonego, nie przyznają prawa do odliczenia ani nie zmienią podatku naliczonego związanego pierwotnie z czynnościami niepodlegającymi opodatkowaniu w podatek podlegający odliczeniu w rozumieniu art. 86 ust. 1 ww. ustawy.

W konsekwencji Podatnik w momencie nabycia samochodu osobowego, nie nabył prawa do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktury dokumentującej zakup tego pojazdu. Wobec powyższego w niniejszej sprawie nie znajdą zastosowania przepisy art. 91 ww. ustawy.

Podstawa prawna: art. 86 ust. 1, art. 91 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.