Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

NIERUCHOMOŚCI

May 20, 2014

Prawo do odliczenia podatku naliczonego z faktury szacunkowej za zużycie energii elektrycznej

0 826

Podatnik ma prawo do odliczenia podatku naliczonego z „faktury szacunkowej”, o ile spełnia ona kryteria uznania jej za fakturę, w rozliczeniu za okres, w którym wystawiono tę fakturę, nie wcześniej niż w rozliczeniu za okres, w którym Podatnik ją otrzymał.

Stanowisko Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji indywidualnej z dnia 28 kwietnia 2014 roku nr ITPP2/443-154/14/EK.

Stanowisko Podatnika

O wydanie indywidualnej interpretacji do organu podatkowego zwrócił się Podatnik, który prowadzi działalność gospodarczą w zakresie produkcji wyrobów jubilerskich oraz konstrukcji metalowych. W związku z tym do wykonywania prac zleconych przez kontrahentów wykorzystuje nieruchomości zabudowane, których jest właścicielem.

Do wykonywania zleceń, w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, Podatnik nabywa energię elektryczną. Z umowy z dostawcą energii elektrycznej wynika, że od dnia popisania umowy Podatnik jest obciążany obowiązkiem zapłaty za szacunkowe zużycie energii. Przeważnie jest to okres 30 dni, a kwota oszacowanej należności z tytułu zużycia energii elektrycznej w danym okresie rozliczeniowym jest dokumentowana przez dostawcę energii elektrycznej fakturą VAT z dopiskiem szacunkowa, zwaną dalej w skrócie fakturą szacunkową. Po upływie miesiąca lub dwóch Podatnik otrzymuje od dostawcy energii elektrycznej fakturę dotyczą danego okresu rozliczeniowego, w której sprzedawca wyszczególnia należność za sprzedaną energię elektryczną według rzeczywistego zużycia za dany okres rozliczeniowy. W fakturze tej dostawca pomniejsza należność za sprzedaną energię elektryczną o wartość prognozy zużycia energii elektrycznej z faktury szacunkowej, która na dzień rozliczenia jest zawsze opłacona oraz wskazuje jaka kwota należności za zużytą energię elektryczną w danym okresie rozliczeniowym, pozostała do zapłaty i wskazuje termin zapłaty należności. Dostawca energii elektrycznej jest podatnikiem VAT czynnym.

W związku z powyższym Podatnik zwrócił się do organu podatkowego z zapytaniem, czy ma prawo do odliczenia od podatku należnego za dany miesiąc rozliczeniowy podatku naliczonego wyszczególnionego w fakturze VAT szacunkowej dokumentującej należność brutto dla dostawcy energii elektrycznej za prognozowane zużycie przez podatnika energii elektrycznej w danym okresie rozliczeniowym, która to energia elektryczna jest wykorzystywana przez stronę do celów związanych z działalnością gospodarczą.

Odpowiedź Dyrektora Izby Skarbowej

Dokonując analizy opisu sprawy oraz obowiązujących przepisów podatkowych organ podatkowy uznał, iż Podatnik jest uprawniony do odliczenia podatku naliczonego z tytułu nabycia energii elektrycznej, gdyż wykorzystuje ją w prowadzonej działalności gospodarczej do wykonywania czynności opodatkowanych. Prawo do odliczenia – zgodnie z art. 86 ust. 10 ustawy o podatku od towarów i usług – powstaje w rozliczeniu za okres, w którym w odniesieniu do nabytych towarów powstał obowiązek podatkowy, a skoro obowiązek ten w odniesieniu do dostaw energii elektrycznej powstaje z chwilą wystawienia faktury - o ile „faktura szacunkowa” spełnia warunki do uznania jej za fakturę w rozumieniu art. 2 pkt 31 ww. ustawy - to Podatnik ma prawo do odliczenia na jej podstawie podatku naliczonego w rozliczeniu za okres rozliczeniowy, w którym wystawiono tę fakturę, nie wcześniej niż w rozliczeniu za okres, w którym ją otrzymał, o czym przesądza art. 86 ust. 10 w związku z ust. 10b pkt 1 ww. ustawy.

Podstawa prawna: art. 86 ust. 10 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.