Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

GMINY I POWIATY , AKTUALNOŚCI , ODLICZENIE I ZWROT PODATKU VAT. ODLICZANIE CZĘŚCIOWE (art. 86-95)

September 12, 2017

Prawo do odliczenia podatku naliczonego z tytułu budowy przez Gminą hali sportowej

0 1007

Gminie przysługuje prawo do odliczenia pełnej kwoty podatku naliczonego z tytułu budowy hali sportowej, która zostanie oddana w zarządzanie gminnej spółce komunalnej na podstawie umowy dzierżawy.

Stanowisko Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z dnia 1 sierpnia 2017 roku nr 0115-KDIT1-1.4012.354.2017.1.MM

Sytuacja Podatnika

Gmina realizuje aktualnie inwestycję polegającą na budowie hali sportowej przy szkole podstawowej. W jej wyniku powstanie samodzielna wielofunkcyjna hala z osobnym wejściem, połączona łącznikiem ze szkołą. Budowa rozpoczęła się w lutym 2017 r., a oddanie obiektu do użytkowania planowane jest na koniec września 2017 r. i wówczas Gmina wprowadzi obiekt na swoje środki trwałe.

Niezwłocznie po oddaniu do użytkowania, Gmina zamierza przekazać halę w zarządzanie gminnej spółce komunalnej na podstawie umowy dzierżawy. Na podstawie tej umowy, Gmina będzie otrzymywała czynsz dzierżawny od Spółki. Spółka będzie zarządzać obiektem, ponosić koszty jego utrzymania oraz będzie miała prawo do pobierania na własną rzecz dochodów z wynajmu hali. Z tytułu usług dzierżawy hali, Gmina będzie wystawiała faktury na spółkę i odprowadzała podatek należny.

Gmina od początku realizuje inwestycję z zamiarem jej przeznaczenia do odpłatnej dzierżawy. Gmina do dnia złożenia niniejszego wniosku nie odlicza podatku VAT związanego z kosztami budowy hali sportowej.

  • Czy Gminie będzie przysługiwało pełne prawo do odliczenia podatku naliczonego od wydatków na budowę hali sportowej?

  • W jaki sposób Gmina powinna dokonać odliczenia podatku naliczonego od wydatków na budowę hali sportowej?

Stanowisko Dyrektora

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Istnieje związek dokonywanych przez Gminę zakupów ze sprzedażą opodatkowaną istnieje od samego początku inwestycji, gdyż jeszcze w fazie planowania budowy obiektu Gmina postanowiła przeznaczyć „go” do wykonywania czynności opodatkowanych. W tym celu Gmina podjęła czynności (polegające m. in. na utworzeniu Spółki oraz wprowadzeniu mechanizmów mających zapewnić aktywne poszukiwanie najemców hali przez zarząd Spółki), które mają za zadanie umożliwić jej rozpoczęcie planowanej działalności gospodarczej od chwili oddania inwestycji do użytkowania.

W związku z powyższym, należy uznać że z uwagi na ujawniony jeszcze przed rozpoczęciem inwestycji, zamiar przeznaczenia hali do czynności opodatkowanych, Gminie przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego od wydatków na inwestycję.

Jak wykazano wyżej, Gminie będzie przysługiwało pełne prawo do odliczenia podatku naliczonego od wydatków na ww. inwestycję na zasadach ogólnych. Oznacza to, iż Gmina będzie miała prawo do zrealizowania swojego uprawnienia poprzez odliczenie podatku zawartego w fakturach VAT związanych z budową hali sportowej w rozliczeniu za okresy, w których zostały łącznie spełnione następujące przesłanki: powstał obowiązek podatkowy w stosunku do nabywanych towarów lub usług, a Gmina otrzymała fakturę dokumentującą ich nabycie – zgodnie z art. 86 ust. 10 i 10b ustawy o VAT. Mając na uwadze, iż obowiązek podatkowy w przypadku usług budowlano-montażowych powstaje z chwilą wystawienia faktury, w praktyce Gmina będzie mogła zrealizować prawo do odliczenia w rozliczeniu za okres otrzymania faktury VAT od wykonawcy robót budowlanych. Jeśli Gmina nie zrealizuje tego uprawnienia w rozliczeniu za okres otrzymania faktury, wówczas będzie mogła obniżyć kwotę podatku należnego w deklaracji podatkowej za jeden z dwóch następnych okresów rozliczeniowych (por. art. 86 ust. 11 ustawy o VAT).

Jednocześnie, w świetle art. 86 ust. 13 ww. ustawy, jeżeli podatnik nie dokonał obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, w terminach o których mowa w ust. 10, 10d, 10e, i 11, może on obniżyć kwotę podatku należnego przez dokonanie korekty deklaracji podatkowej za okres, w którym powstało prawo do obniżenia podatku należnego, nie później jednak niż w ciągu 5 lat, licząc od początku roku, w którym powstało prawo do obniżenia podatku należnego.

Oznacza to, że jeżeli Gmina nie odliczyła dotąd podatku naliczonego z faktur VAT związanych z wydatkami na halę sportową w ww. okresach, to po ich upływie, będzie mogła dokonać korekty stosownych deklaracji VAT za okres, w którym powstało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, nie później jednak niż w ciągu 5 lat, licząc od początku roku, w którym powstało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego.

Podstawa prawna: art. 86 ust. 1 oraz art. 86 ust. 10, 10b, 14 ustawy o podatku od towarów i usług z dnia 11 marca 2004 roku.