Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

VAT NALICZONY , NIERUCHOMOŚCI

June 14, 2013

Prawo do odliczenia podatku naliczonego związanego z utrzymaniem targowiska miejskiego

0 917

Jeśli zakupy związane z utrzymaniem targowiska miejskiego będą wykorzystywane przez Miasto zarówno do działalności opodatkowanej, jak i do działalności niepodlegającej opodatkowaniu podatkiem VAT, a Miasto nie będzie miało możliwości przyporządkowania dokonywanych zakupów do jednego konkretnego rodzaju prowadzonej działalności, to Miastu będzie przysługiwać prawo do pełnego odliczenia podatku naliczonego z faktur VAT dokumentujących przedmiotowe wydatki.

Takie stanowisko zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z 26 marca 2013 roku nr IPPP1/443-164/13-3/EK.

Sytuacja podatnika

Miasto jest zarejestrowanym, czynnym podatnikiem VAT. Na jego terenie znajduje się targowisko miejskie, którego Gmina jest właścicielem. Miasto ponosi bieżące koszty związane z funkcjonowaniem targowiska, w tym m. in. koszty nabycia usług zarządzania, administrowania i utrzymania targowisk od podmiotu zewnętrznego, który w ramach swoich obowiązków odpowiedzialni są m. in. za dbanie o stan techniczny obiektów znajdujących się na terenie targowiska, porządek oraz zapewnienie przestrzegania regulaminu targowiska.

W związku z prowadzonym targowiskiem Miasto otrzymuje dochody. Są to wpływy z opłaty targowej oraz czynsze dzierżawne z tytułu wydzierżawionych stanowisk handlowych. Miasto planuje zmianę sposobu pobierania opłat związanych z działalnością targowiska. Opłata targowa będzie pobierana nadal, jednak Miasto zrezygnuje z zawierania umów dzierżawy dotyczących stanowisk handlowych. W szczególności, opłaty te zostaną zastąpione innymi, pobieranymi na podstawie zawieranych przez Miasto umów cywilnoprawnych (np. opłatami rezerwacyjnymi).

Miasto w przyszłości planuje również inwestycję mającą na celu modernizację targowiska. Planowana modernizacja obejmie całość targowiska. W związku z tą inwestycją Miasto będzie otrzymywało od wykonawcy faktury z wykazanym podatkiem VAT. Miasto wskazało, iż koszty bieżące i inwestycyjne są i będą dokonywane w celu zwiększenia standardu oraz prawidłowego utrzymania targowiska. Targowisko służy m.in. do dzierżawienia znajdujących się na nim stanowisk handlowych.

W zwiazku z powyższym Miasto zwróciło się do organu podatkowego z zapytaniem, czy przysługuje jemu pełne prawo do odliczenia VAT naliczonego wskazanego na fakturach dokumentujących wydatki poniesione na utrzymanie Targowiska.

Odpowiedź Dyrektora Izby Skarbowej

Z obowiązujących przepisów ustawy o podatku od towarów i usług wynika, że prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest związek zakupów z wykonywanymi czynnościami opodatkowanymi.

Jednocześnie organ podatkowy zaznaczył, iż w przypadkach, gdy podatnik wykonuje czynności uprawniające do odliczenia VAT i nieuprawniające do tego odliczenia, tj. zwolnione od tego podatku i nie ma możliwości przyporządkowania ponoszonych wydatków do czynności opodatkowanych lub zwolnionych z VAT, zastosowanie znajduje przepis art. 90 ww. ustawy, który ma na celu określenie wartości podatku naliczonego, służącego wyłącznie czynnościom opodatkowanym, z pominięciem tej części podatku naliczonego, w jakiej nabyte towary i usługi będą wykorzystywane przez Wnioskodawcę do wykonywania czynności zwolnionych od podatku.

Z kolei opłata targowa jest szczególną formą daniny publicznej, pobieraną od podmiotów dokonujących sprzedaży na targowiskach lub innych wydzielonych miejscach. Wysokość opłaty ustala właściwa miejscowo rada gminy w trybie określonym ustawowo. Miasto pobierając takie opłaty będzie działał jako organ władzy publicznej, o którym mowa w art. 15 ust. 6 ww. ustawy, w konsekwencji czego opłaty te nie będą podlegały opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Natomiast cywilnoprawna umowa dzierżawy jak również umowa związana z opłatami rezerwacyjnymi, będąca czynnością odpłatną stanowi, stosownie do zapisów ustawy o podatku od towarów i usług, odpłatną usługę, o której mowa w art. 8 ust. 1 ww. ustawy i jest czynnością podlegającą opodatkowaniu, na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy.

Dokonując analizy opisu sprawy organ podatkowy uznał, iż wydatki związane z utrzymaniem targowiska miejskiego, tj. np. koszty zakupu usług zarządzania, administrowania i utrzymania targowiska oraz przyszłe wydatki inwestycyjne związane z modernizacją targowiska będą miały związek zarówno z czynnościami, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony (odpłatnie udostępnianie poszczególnych miejsc na targowiskach), jak i czynnościami niepodlegającymi przepisom ustawy (pobieranie opłaty targowej). Zaznaczyć przy tym należy, iż Miasto nie ma i nie będzie miało możliwości przyporządkowania poszczególnych wydatków bezpośrednio do dzierżawionych stanowisk handlowych (działalności opodatkowanej VAT) bądź do dochodów z tytułu opłaty targowej (działalności niepodlegającej opodatkowaniu podatkiem VAT).

Reasumując organ podatkowy stwierdził, iż w przypadku wykonywania działalności opodatkowanej podatkiem VAT i działalności niepodlegającej opodatkowaniu VAT, jeżeli Miasto jest w stanie wydzielić z całości zakupów część związaną z działalnością opodatkowaną oraz niepodlegającą opodatkowaniu wówczas powinno zastosować alokację bezpośrednią, czyli przyporządkowanie zakupów do czynności dających i niedających prawa do odliczenia VAT. Natomiast w sytuacji gdy zakupy towarów i usług związanych z utrzymaniem targowiska miejskiego bądą wykorzystywane przez Miasto, będące czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług, zarówno do działalności opodatkowanej tym podatkiem, jak i do działalności niepodlegającej opodatkowaniu, a ponadto nie będzie miało obiektywnej możliwości przyporządkowania dokonywanych zakupów do jednego konkretnego rodzaju prowadzonej działalności, Miasto będzie miało prawo do pełnego odliczenia podatku naliczonego z faktur VAT dokumentujących przedmiotowe wydatki.

Podstawa prawna: art. 86, art. 90 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.