Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

NABYCIE TOWARÓW I USŁUG W KRAJU

January 2, 2017

Prawo do odliczenia podatku od towarów i usług z faktur VAT RR

0 979

Podatnik dokonuje zakupu produktów rolnych od podmiotów będących rolnikami zryczałtowanymi zwolnionymi od podatku od towarów i usług. Termin zapłaty wynika z umów kontraktacyjnych. Faktury regulowane są za pośrednictwem banku, czyli przelewami oraz kompensowane wzajemnymi należnościami i zobowiązaniami. Kiedy powstaje prawo do odliczenia VAT z faktur RR?

ODPOWIEDŹ

Prawo do odliczenia VAT z faktur VAT RR powstaje w deklaracji za okres rozliczeniowy, w którym dokonano zapłaty za faktury, jeśli zostały spełnione warunki określone w art. 116 ust. 6 ustawy o VAT.

UZASADNIENIE

Zgodnie z art. 86 ust. 10 i ust. 11 ustawy o podatku od towarów i usług prawo do odliczenia VAT powstaje, co do zasady, w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę albo za jeden z dwóch następnych okresów rozliczeniowych.

Odliczenie VAT z faktur RR reguluje art. 116 ustawy o VAT. W systemie zryczałtowanego zwrotu podatku dla rolników zryczałtowanych nabywca produktów rolnych wypłaca rolnikowi kwotę zryczałtowanego zwrotu podatku.

Zryczałtowany zwrot podatku określony w fakturze VAT RR zwiększa u nabywcy produktów rolnych kwotę podatku naliczonego, w rozliczeniu za okres rozliczeniowy, w którym dokonano zapłaty, pod warunkiem, że:

  1. nabywane produkty związane są z dostawą opodatkowaną,

  2. zapłata należności za produkty rolne, obejmująca również kwotę zryczałtowanego zwrotu podatku nastąpiła na rachunek bankowy rolnika ryczałtowego nie później niż 14 dnia, licząc od dnia zakupu z wyjątkiem przypadku, gdy zawarto umowę określającą dłuższy termin płatności.

  3. w dokumencie stwierdzającym dokonanie zapłaty zostaną podane numer i data wystawienia faktury VAT RR albo na fakturze tej podano dane identyfikacyjne stwierdzające dokonanie zapłaty (art. 116 ust. 6 ustawy o VAT).

Zatem odzyskanie kwoty zryczałtowanego zwrotu podatku przez wystawcę faktury VAT-RR odbywa się poprzez powiększenie u niego podatku naliczonego obniżającego podatek należny wynikający z faktur dokumentujących sprzedaż.

Przy czy zwiększenie to następuje w rozliczeniu deklaracji za okres, w którym dokonano zapłaty rolnikowi ryczałtowanemu należności z faktury VAT-RR. Z art. 116 ustawy o VAT jednoznacznie wynika, że terminowa zapłata (przy uwzględnieniu pozostałych warunków) uprawnia do odliczenia zryczałtowanego zwrotu podatku w deklaracji za okres rozliczeniowy, w którym dokonano zapłaty za fakturę. Prawo takie przysługuje również, jeżeli należność w całości regulowana jest przez kompensatę z należnościami podatnika za dostarczone temu rolnikowi towary, pod warunkiem, że kompensaty te nastąpiły w terminach określonych w art. 116 ust. 6 pkt 2.

W sytuacji, gdy należność za produkty nabywane od rolnika ryczałtowego zostanie zapłacona po ustalonym terminie, to nie zostaną wypełnione warunki wynikające z art. 116 ust. 6 ustawy o VAT, wówczas podatek VAT naliczony zawarty w fakturach VAT RR nie zwiększa kwoty podatku naliczonego, o którym mowa w art. 86 ust. 2 ww. ustawy, czyli nie przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego. Regulacja ta nie stoi natomiast na przeszkodzie zawarciu z rolnikiem ryczałtowym kolejnej umowy wydłużającej termin płatności pod warunkiem, że ta kolejna umowa zostanie zawarta przed upływem terminu płatności wynikającym z pierwszej umowy wydłużającej 14-dniowy termin ustawowy.

Jednakże jeśli umowa taka zostanie zawarta po upływie ustawowego lub umownego terminu płatności, wówczas Wnioskodawca uchybi terminowi płatności i utraci prawo do zwiększenia podatku naliczonego o zryczałtowany zwrot podatku wypłaconego rolnikowi, wynikającego z faktury dokumentującej dokonaną transakcję. Stanowisko to potwierdza interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach nr IBPP1/443-1212/13/AW z dnia 26.03.2014 roku.

EWIDENCJA W DEKLARACJACH: W deklaracji VAT-7(17) nabycie towarów i usług pozostałych należy wykazać w poz. 45 wartość netto i w poz. 46 podatek VAT naliczony.

Sylwia Jarmuszka

Podstawa prawna: art. 86 ust. 10 i ust. 11, art. 116 ustawy o VAT.