Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

NABYCIE TOWARÓW I USŁUG W KRAJU , AKTUALNOŚCI

March 29, 2017

Prawo do odliczenia podatku od wydatków na nabycie udziałów

0 969

Podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia podatku w tytułu wydatków poniesionych na nabycie udziałów spółki.

Stanowisko Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z dnia 28 lutego 2017 roku nr 1462-IPPP2.4512.26.2017.1.DG.

Sytuacja Podatnika

Wnioskodawca (spółka prawa polskiego) jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług i ma pełne prawo do odliczenia podatku naliczonego. Wnioskodawca zamierza nabyć 100% udziałów w polskiej spółce z ograniczoną odpowiedzialnością (Spółka Przejmowana), prowadzącej działalność gospodarczą polegającą m.in. na prowadzeniu internetowych serwisów sprzedażowych oraz świadczeniu usług w zakresie IT. Usługi świadczone przez Spółkę Przejmowaną podlegają opodatkowaniu VAT.

Po nabyciu udziałów w Spółce Przejmowanej Wnioskodawca przewiduje także przeprowadzenie połączenia ze Spółką Przejmowaną w trybie art. 492 § 1 pkt 1 Kodeksu spółek handlowych. W związku z tym Wnioskodawca poniósł i będzie ponosił szereg wydatków. Wydatki związane z przygotowaniem i przeprowadzeniem Transakcji obejmą koszty: doradztwa biznesowego, finansowego, prawnego, podatkowego; delegacji, tłumaczeń oraz analiz eksperckich; usług notarialnych i księgowych; opłat na rzecz ostatecznych inwestorów, w odniesieniu do organizacji i koordynacji Transakcji.

Koszty usług zostaną w większości zafakturowane i zapłacone już po nabyciu udziałów w Spółce Przejmowanej. Możliwe również, że niektóre wydatki związane z funkcjonowaniem Spółki zostaną refakturowane na Wnioskodawcę przez podmioty powiązane.

Przed planowanym połączeniem, lecz po dokonaniu nabycia udziałów Spółki Przejmowanej, Wnioskodawca będzie świadczył na rzecz Spółki Przejmowanej usługi na podstawie Umowy Zarządzania. Po dacie planowanego połączenia, Wnioskodawca będzie kontynuował działalność operacyjną Spółki Przejmowanej, a obrót uzyskany z tytułu tej działalności będzie podlegał w całości opodatkowaniu podatkiem VAT.

Wątpliwości Wnioskodawcy sprowadzają się do tego, czy w związku z nabyciem Usług przysługuje mu pełne prawo do odliczenia podatku naliczonego.

Stanowisko Dyrektora

Podstawowe zasady dotyczące odliczania podatku naliczonego zostały sformułowane w art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, zwanej dalej ustawą. W myśl tego przepisu, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15 ustawy, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124. Należy zaznaczyć, że ustawodawca nie precyzuje w jakim zakresie i w jaki sposób towary i usługi muszą być wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, aby pozwoliło to podatnikowi na odliczenie podatku naliczonego. Związek ten może być bezpośredni lub pośredni.

O związku bezpośrednim dokonywanych zakupów z działalnością gospodarczą można mówić wówczas, gdy nabywane towary lub usługi służą np. dalszej odsprzedaży, bowiem bezpośrednio wiążą się z czynnościami opodatkowanymi wykonywanymi przez podatnika. Natomiast, ze związkiem pośrednim mamy do czynienia w sytuacji, gdy ponoszone wydatki nie mają bezpośredniego odzwierciedlenia w osiąganych obrotach, jakkolwiek ich ponoszenie warunkuje uzyskanie obrotu opodatkowanego podatkiem od towarów i usług.

Analiza powołanych przepisów prawa pozwala na uznanie, że poniesione koszty z tytułu nabytych Usług związanych z nabyciem udziałów Spółki Przejmowanej mają bezpośredni związek z wykonywanymi przez Spółkę czynnościami opodatkowanymi podatkiem od towarów i usług, tj. ze świadczeniem Usług Zarządczych na rzecz tej Spółki. ww. usługi. Z uwagi zatem na fakt, że nabycie ww. Usług (związanych z nabyciem udziałów Spółki Przejmowanej) służy wykonywaniu czynności opodatkowanych, to w przedmiotowej sprawie znajdzie zastosowanie cytowany na wstępie art. 86 ust. 1 ustawy o VAT.

Podstawa prawna: art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.