Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

NIERUCHOMOŚCI , AKTUALNOŚCI , PODATNICY I PŁATNICY (art. 15-18)

April 16, 2018

Prawo do odliczenia podatku od zakupu mieszkania przez osobę prywatną

0 1045

Zakup nieruchomości, przez czynnego podatnika podatku VAT, wykorzystywanej do czynności opodatkowanych tym podatkiem daje prawo do odliczenia podatku z tytułu zakupu tej nieruchomości.

Stanowisko Dyrektora Krajowej Informacji Podatkowej w interpretacji indywidualnej z dnia 9 marca 2018 roku nr 0112-KDIL2-2.4012.17.2017.2.AP

Sytuacja Podatnika

Wnioskodawca jest podatnikiem czynnym VAT jako osoba fizyczna. Zgłoszenie rejestracyjne Zainteresowany dokonał, kiedy sprzedawał działki budowlane i od tych transakcji musiał odprowadzać VAT należny. Wnioskodawca prowadzi również działalność gospodarczą w formie Spółki z o.o. Spółka jest również czynnym podatnikiem VAT. Sporządzane są comiesięczne deklaracje VAT-7. Za parę miesięcy Wnioskodawca chciałby kupić nieruchomość od Spółki jawnej, która tę nieruchomość wykorzystywała do działalności gospodarczej. Zainteresowany zakupu chce dokonać jako osoba fizyczna. Spółka jawna wystawi fakturę na imię i nazwisko Wnioskodawcy. Zakupiona przez Zainteresowanego od Spółki jawnej nieruchomość będzie przez niego wykorzystywana wyłącznie do czynności opodatkowanych, tj. zakupu i sprzedaży towarów oraz wynajmu i dzierżawy nieruchomości.

Wątpliwości Wnioskodawcy dotyczą kwestii ustalenia, czy ma on prawo do odliczenia podatku naliczonego lub zwrotu tego podatku z faktury dokumentującej zakup nieruchomości.

Stanowisko Dyrektora

Zgodnie z przepisem art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, zwanej dalej ustawą, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Stosownie do treści art. 15 ust. 2 ustawy, działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Podstawowe zasady dotyczące odliczania podatku naliczonego zostały sformułowane w art. 86 ust. 1 ustawy. Stosownie do treści tego przepisu, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

W myśl przepisu art. 86 ust. 2 pkt 1 ustawy, kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku wynikających z faktur otrzymanych przez podatnika z tytułu:

  1. nabycia towarów i usług,

  2. dokonania całości lub części zapłaty przed nabyciem towaru lub wykonaniem usługi.

Z powyższych regulacji wynika, że prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, tzn. takich, których następstwem jest określenie podatku należnego (powstanie zobowiązania podatkowego).

W konsekwencji, mając na uwadze opis sprawy oraz powołane przepisy prawa należy stwierdzić, że Wnioskodawca ma prawo do odliczenia podatku naliczonego z faktury dokumentującej zakup nieruchomości. Powyższe wynika z faktu, że w analizowanym przypadku będą spełnione – wskazane w art. 86 ust. 1 ustawy – przesłanki warunkujące prawo do odliczenia podatku naliczonego, tj. Zainteresowany jest zarejestrowanym, czynnym podatnikiem podatku VAT, a nabyta nieruchomość będzie wykorzystywana przez niego do czynności opodatkowanych podatkiem VAT. Wnioskodawca będzie miał również prawo do zwrotu podatku VAT. 

Podstawa prawna: art. 15 ust. 1 i ust. 2 oraz art. 86 ust.1 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.