Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

GMINY I POWIATY , OŚWIATA I KULTURA

June 30, 2016

Prawo do odliczenia podatku przez gminę w związku z inwestycją w szkole

0 1192

Jednostka samorządu terytorialnego (gmina) planuje wykonać panele fotowoltaiczne na dachu szkoły publicznej, w wyniku czego powstawać będzie energia elektryczna z odnawialnych źródeł energii na potrzeby szkoły. Panele fotowoltaiczne wykona podmiot wyłoniony w przetargu. W szkole, dwa pomieszczenia są dzierżawione pod działalność gospodarczą innym podmiotom (sklepik szkolny, kuchnia). Zespół Ekonomiczno Administracyjny Oświaty wystawia faktury VAT na najemcę pomieszczeń zgodnie z kwotami określonymi w umowie dzierżawy. Z energii (powstałej w wyniku projektu) będą korzystać również najemcy pomieszczeń, którzy prowadzą działalność. Nie będzie się pobierać opłat za energię wykorzystaną przez najemców, nie będzie odsprzedawana do sieci, nie zostanie włączona do obrotu gospodarczego. Gmina jest czynnym podatnikiem VAT - czy będzie miała możliwość odzyskania podatku VAT w związku z wykonaniem tych paneli i czy wydatki te będą miały związek z czynnościami opodatkowanymi podatkiem VAT biorąc pod uwagę dzierżawę pomieszczeń?

ODPOWIEDŹ

Gmina ma prawo do odliczenia podatku naliczonego związanego z zakupem paneli w kwocie obliczonej przy zastosowaniu prewspółczynnika.

UZASADNIENIE

Zasada ogólna, określająca odliczenie podatku naliczonego stanowi, że prawo do odliczenia przysługuje, jeżeli zakup ma związek z wykonywaniem czynności opodatkowanych (art.86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług). Oznacza to, że podatnik ma obowiązek wykazania bezpośredniego związku pomiędzy zakupem a czynnością opodatkowaną.

Od 1 stycznia 2016 roku wprowadzono nowe przepisy w zakresie ustalenia preproporcji (m.in. art.86 ust.2a ustawy o podatku od towarów i usług):

  • w przypadku zakupów wykorzystywanych do prowadzenia działalności gospodarczej oraz do działalności niemającej charakteru gospodarczego w rozumieniu ustawy VAT i

  • tylko w sytuacji gdy przypisanie tych zakupów w całości do działalności gospodarczej nie jest możliwe.

Gmina może w całości odliczyć VAT tylko z tych faktur, które:

  • w całości może przypisać do działalności gospodarczej i

  • w całości może przypisać do sprzedaży opodatkowanej.

W przypadku, gdy możliwe jest bezpośrednie przypisanie nabytych towarów i usług do działalności gospodarczej, wówczas nie ma obowiązku stosowania preproporcji (prewspółczynnika). W przypadku, gdy możliwe jest bezpośrednie przypisanie nabytych towarów i usług do sprzedaży opodatkowanej, nie ma obowiązku stosowania proporcji.

Z pytania wynika, że nie wszystkie wydatki dotyczące paneli fotowoltaicznych dotyczą wyłącznie działalności gospodarczej i są one związane w części także z działalnością nie mającą charakteru gospodarczego (poza VAT) - szkoła. Zatem Gmina nie może w całości przypisać tych zakupów do działalności gospodarczej.

W takim przypadku należy zastosować prewspółczynnik. W przypadku bowiem otrzymania faktury dotyczącej zamontowania paneli, gdy Gmina nie może w całości przypisać zakupu do działalności gospodarczej, może odliczyć podatek naliczony stosując prewspółczynnik.

Kwota podatku naliczonego obliczona po zastosowaniu prewspółczynnika stanowi w całości kwotę do odliczenia, bowiem jest ona związana ze sprzedażą opodatkowaną - dzierżawą pomieszczeń pod działalność gospodarczą (sklepik szkolny i kuchnia).

Jan Falkowski

Podstawa prawna: art.86 ust.1 i ust.2a ustawy z 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.