Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

TRANSPORT

December 10, 2012

Prawo do odliczenia podatku przy nabyciu oraz leasingu gokarta oraz paliwa do jego napędu

0 960

Spółce będzie przysługiwało prawo do odliczenia pełnej kwoty podatku naliczonego, wynikającej z faktur dokumentujących zakup gokartów oraz rat związanych z ich leasingiem, jak również prawo do odliczenia podatku naliczonego przy zakupie paliwa do ich napędu.

Takie stanowisko zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji indywidualnej z 3 października 2012 roku nr ITPP2/443-839/12/EK.

Sytuacja podatnika

Spółka, będąca czynnym podatnikiem podatku od towarów usług, zamierza zakupić oraz leasingować gokarty, które będą wykorzystywane wyłącznie do czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług. Będzie do nich nabywane paliwo, tankowane do kanistrów na stacji benzynowej. Gokarty nie są pojazdami samochodowymi w rozumieniu ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. prawo o ruchu drogowym. Nie podlegają rejestracji w wydziałach komunikacji i nie mają prawa poruszać się po drogach publicznych. W homologacjach gokarty posiadają wpis - „wózek jezdniowy”.

W związku z powyższym Spółka zwróciła się do organu podatkowego z zapytaniem, czy przy zakupie lub leasingu gokartów można w całości odliczyć podatek naliczony oraz czy można odliczać podatek od paliwa nabywanego do kanistrów, a przeznaczonego do tankowania gokartów na torze kartingowym.

Odpowiedź Dyrektora Izby Skarbowej

Zgodnie z treścią art. 86 ustawy o podatku od towarów i usług prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wyłącznie podatnikom podatku od towarów i usług, w sytuacji gdy towary i usługi, z których nabyciem wiąże się podatek naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do czynności opodatkowanych. Warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest bezpośredni i bezsporny związek zakupów z wykonanymi czynnościami opodatkowanymi, tzn. których następstwem jest określenie podatku należnego.

Natomiast obowiązujące przepisy ustawy o podatku od towarów i usług oraz przepisy rozporządzenia wykonawczego do tej ustawy nie definiują pojęcia „pojazd samochodowy”, dlatego też w celu ustalenia znaczenia tego pojęcia należy odwołać się do przepisów ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym.

Zgodnie z art. 2 pkt 31 ww. ustawy, użyte w ustawie określenie pojazd oznacza środek transportu przeznaczony do poruszania się po drodze oraz maszynę lub urządzenie do tego przystosowane.

Określenie droga oznacza wydzielony pas terenu składający się z jezdni, pobocza, chodnika, drogi dla pieszych lub drogi dla rowerów, łącznie z torowiskiem pojazdów szynowych znajdującym się w obrębie tego pasa, przeznaczony do ruchu lub postoju pojazdów, ruchu pieszych, jazdy wierzchem lub pędzenia zwierząt (pkt 1 powyższego artykułu).

Według regulacji pkt 33 tego artykułu, określenie pojazd samochodowy oznacza pojazd silnikowy, którego konstrukcja umożliwia jazdę z prędkością przekraczającą 25 km/h; określenie to nie obejmuje ciągnika rolniczego.

Natomiast stosownie do brzmienia pkt 40 powyższego artykułu, użyte w ustawie określenie samochód osobowy oznacza pojazd samochodowy przeznaczony konstrukcyjnie do przewozu nie więcej niż 9 osób łącznie z kierowcą oraz ich bagażu.

Mając na uwadze powyższe oraz treść powołanych przepisów prawa należy stwierdzić, że skoro gokart zgodnie z homologacją stanowi - „wózek jezdniowy” i nie jest pojazdem samochodowym, Spółce będzie przysługiwało prawo do odliczenia pełnej kwoty podatku naliczonego, wynikającej z faktur dokumentujących zakup gokartów oraz raty związane z ich leasingiem, jak również prawo do odliczenia podatku naliczonego przy zakupie paliwa do ich napędu, o ile nie zajdą okoliczności wyłączające to prawo określone w art. 88 ustawy.

Podstawa prawna: art. 86 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług, art. 2 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym.