Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

TRANSPORT

November 12, 2014

Prawo do odliczenia podatku VAT od wydatków dotyczących samochodu ciężarowego

0 921

Spółka ma prawo do odliczenia pełnej kwoty podatku naliczonego z tytułu wydatków dotyczących napraw samochodu FIAT DOBLO oraz paliwa do jego napędu, bez prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu oraz ponownego przeprowadzania dodatkowego badania technicznego.

Stanowisko Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji indywidualnej z 16 października 2014 roku nr ITPP2/443-866/14/AP.

Sytuacja Podatnika

O wydanie indywidualnej interpretacji do organu podatkowego zwróciła się Spółka, która zakupiła samochód ciężarowy Fiat Doblo. Po przeprowadzeniu przez okręgową stację kontroli pojazdów dodatkowego badania technicznego otrzymała zaświadczenie, że pojazd odpowiada warunkom technicznym przewidzianym w art. 3 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 16 grudnia 2010 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy o transporcie drogowym. Według wpisu w dowodzie rejestracyjnym jest to samochód ciężarowy, w polu „adnotacje urzędowe” widnieje wpis „VAT 1a”, który został dokonany na podstawie ww. zaświadczenia, potwierdzający, że samochód jest sklasyfikowany do podrodzaju „wielozadaniowy, van”. Po przeprowadzeniu w ww. dodatkowego badania technicznego, w pojeździe nie zostały wprowadzone zmiany, w wyniku których przestał spełniać wymagania potwierdzone tym zaświadczeniem. Dopuszczalna masa całkowita przedmiotowego samochodu wynosi 2.000 kg, liczba miejsc (siedzeń) łącznie z siedzeniem dla kierowcy wynosi 2, a dopuszczalna ładowność wynosi 730 kg.

W związku z powyższym Spółka zwróciła się do organu podatkowego z następującymi pytaniami:

  • czy w związku ze zmianą przepisów ustawą z dnia 7 lutego 2014 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw ma nadal prawo odliczać 100% VAT od napraw i paliwa bez prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu,

  • czy aby nadal odliczać 100% VAT od napraw i paliwa bez prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu, musi jeszcze raz przeprowadzić dodatkowe badanie techniczne w Okręgowej Stacji Kontroli Pojazdów w celu sprawdzenia czy samochód spełnia nowe wymagania po wprowadzeniu zmian do ustawy, tj. ustawą z dnia 7 lutego 2014 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, art. 86a ust. 4 pkt 2 oraz art. 86a ust. 10 pkt 1,

  • czy uzyskana interpretacja jest wiążąca do innych posiadanych samochodów, czy też musi złożyć osobne zapytania do każdego z posiadanych samochodów.

Odpowiedź Dyrektora Izby Skarbowej

Analiza przedstawionego stanu faktycznego i obowiązujących regulacji prawnych prowadzi do stwierdzenia, że Spółka ma prawo do odliczenia pełnej kwoty podatku naliczonego z tytułu wydatków dotyczących napraw przedmiotowego samochodu oraz paliwa do jego napędu, bez prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu. Samochód spełnia bowiem wymagania, o których mowa w art. 86a ust. 9 pkt 1 lit. a) ustawy o podatku od towarów i usług w związku z ust. 4 pkt 2 tego artykułu i zostały one potwierdzone dodatkowym badaniem technicznym przeprowadzonym przez okręgową stację kontroli pojazdów, zaświadczeniem wydanym przez tę stację oraz adnotacją w dowodzie rejestracyjnym. Skoro po przeprowadzeniu dodatkowego badania technicznego potwierdzającego, że przedmiotowy samochód spełnia powyższe wymagania, nie dokonywano w nim żadnych zmian konstrukcyjnych, w wyniku których przestałby je spełniać, nie jest konieczne ponowne przeprowadzanie takiego badania.

Jednocześnie organ podatkowy wskazał, że niniejsze rozstrzygnięcie dotyczy wyłącznie wydatków związanych z samochodem, który opisano we wniosku i nie ma zastosowania do wydatków dotyczących pozostałych samochodów Spółki.

Podstawa prawna: art. 86a ust. 9 pkt 1 lit. a) w związku z ust. 4 pkt 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.